×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
13. jūlijs, 2014
Drukāt

DP izbeidz kriminālprocesu par Rubika izteikumiem saistībā ar represijām (10)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.

Lai arī Latvijas Sociālistiskā partijas (LSP) līdera Alfrēda Rubika izteikumi par 1949.gada represijām ir vērtējami kā aizvainojoši, Drošības policija (DP) vēlreiz izbeigusi kriminālprocesu par politiķa pausto.

Kriminālprocess par iespējamu noziegumu pret cilvēci attaisnošanu izbeigts jūnijā. Ievērojot uzraugošā prokurora norādījumus, tika veikta Rubika nopratināšana un lūgts tiesībsarga kā cilvēktiesību jomā kompetentas institūcijas atzinums par Rubika izteikumiem, aģentūra LETA noskaidroja DP.

Tiesībsarga atzinumā norādīts – lai gan Rubika izteikumi ir vērtējami kā aizvainojoši, īpaši tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri cieta no PSRS represijām, un vēsturiski nepamatoti, tie nepārkāpj ANO Starptautiskā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, kā arī Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā nostiprinātās tiesības uz vārda brīvību.

Pamatojoties uz starptautisko tiesu praksi, tiesībsarga atzinumā arī uzsvērts – lai personu sauktu pie kriminālatbildības, nepieciešams konstatēt, ka Rubiks ar šiem izteikumiem vēlējās vērsties pret konkrētu cilvēku grupu vai tās pārstāvi, izraisot naidu vai aicinot uz vardarbību pret tiem.

Nopratināšanā Rubiks liecināja, ka viņa mērķis nebija attaisnot 1949.gada 25.marta deportācijas ne daļēji, ne arī pilnībā, un izmeklēšanas laikā arī netika iegūti citi pierādījumi, kas apstiprinātu to, ka Rubika izteikumu mērķis bija attaisnot noziegumus pret cilvēci, norādīja DP.

Ņemot vērā tiesībsarga atzinumu, kā arī izvērtējot krimināllietas materiālus kopumā, izmeklētājs konstatēja, ka nav iegūti pierādījumi par to, ka ir izdarīts noziedzīgs nodarījums.

Jau ziņots, ka pērn jūlijā Drošības policija sāka kriminālprocesu par Rubika publiskajiem izteikumiem, taču vēlāk to izbeidza. Prokuratūra nolēma kriminālprocesu atjaunot, jo Latvijas Universitātes (LU) sociālās atmiņas pētniecības centra valdes loceklis Mārtiņš Kaprāns ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram pārsūdzēja Drošības policijas lēmumu izbeigt kriminālprocesu.

Pagājušā gada 1.maijā LSP Grīziņkalnā rīkoja mītiņu. Līdzās vairākiem mītiņa dalībniekiem LNT ziņu sižetā tika intervēts Rubiks. “Tās represijas, kas bija 1949.gadā, viņas nevar vērtēt viennozīmīgi. Tur bija daudzi represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem,” toreiz atzinis Rubiks.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Likumu nepildisana no atbildigajam institucijam,un atseviskam personam,ir nozieguma vai noziedzinieku atbalstisana.

 2. Valsts, par kuru tik ļoti sapņo Rubiks, par tādiem izteicieniem, mazākais, būtu nošāvusi….

 3. Kur vēl muļķīgāku apgalvojumu no izmeklētāju puses – prasīt pašam vainīgajam, vai viņš vēlējies vērsties pret konkrētu cilvēku grupu! Kurš tad apgalvos, ka viņš “vēlējies” vērsties pret indivīdu vai grupu, ar nolūku nodarīt viņiem kaitējumu, kā rezultatā pašam iestātos kriminālatbildība? Tas ir tas pats, kas prasīt huligānam tiesā, vai viņš ir vēlējies pataisīt cietušo par kropli. Ja jau viņš tā runāja, tad arī vēlējās tā darīt. Un punkts. Protams, ka Rubiks runāja un vērsās PRET konkrētu cilvēku grupu – deportētajiem, arī bērniem, rupji aizskarot viņu cieņu, bet par to ir paredzēta kriminālatbildība,jo šādi tiek attaisnotas represijas. Tieši represijas IR JāVēRTē VIENNOZīMīGI (nevis,kā teica Rubiks, “neviennozīmīgi”), JO TāS BIJA GENOCīDS PRET LATVIEšU TAUTU. Vērtēt “neviennozīmīgi”, nozīmē demagoģiski attaisnot genocīdu! DP un tiesībsargs vienkārši pūš miglu tautai acīs, lai glābtu savu izbijušo ideoloģisko priekšnieku.

 4. … Izradas, ka Bezabrene pat Tiesibsarga instituts nav kompetents lemt par INTERNACIONALI PIENEMTO KONVENCIJU UN LIKUMU PIEMEROTIBU LIETAI:

  1. … neesot ieguti pieradijumi … vai tad 40 000 izsutito starpa TIESI RUBIKAM NEBIJA JAPIERADA KURI BIJA tie – specifiski – KURI BIJA NOPELNIJUSI MASVEIDA UN NECILVECISKO IZSUTISANU UZ SIBIRIJU PAR SADARBOSANOS AR FASISTIEM – UN KADIEM UN KURIEM FASISTIEM !!!!

  2. VAI RUBIKS IESNIEDZA RAKSTISKU UN DOKUMENTETU LIECIBU PAR AUGSMINETIEM FASISTU KOLABORACIONISTIEM 1949.g. – JO TIESI RUBIKAM IR JAPIERADA TA LAIKA VESTURE NEREDZAMAS LATVIESU FASISTU ORG DARBIBU.

  3. GADIJUMA, JA RUBIKS UN TIESIBSARGS IEDOMAJAS, KA NACIONALIE PARTIZANI UN LATVIJAS( PEC 1940-41 g. un II P.K.) PALIKUSIE PATRIOTI TOREIZ BIJA TIE RUBIKA NOSAUKTIE FASISTI … TAD RUBIKS UN LIDZIGI DOMAJOSIE IR IEKRITUSI PASREIZEJAS 5. KOLONNAS RETORIKAS UN KREMLA PROPOGANDAS SLAZDA – UN VINIEM JAIZSKAIDRO UN JAATBILD PAR SADU TALAKU APVAINOJUMU —- VISAI VEL PALIKUSAI BET TIK IZSKAUSTAI AUTOHTONAI LATVIESU TAUTAI , TAS MILZIGO UPURU VARDA —- NOSAUCOT TO PATRIOTUS SADA VESTURISKI MELIGA IZPRATNE- PAR FASISTIEM – IR LATVIESIEM NEPIENEMAMS APVAINOJUMS !!!

  4. PAR SADAS DETALIZETAS RUBIKA LIECIBAS UN IZSKAIDROJUMA IZTRUKUMU, KA ARI PAR NEPASKAIDROJUMU UZ KADIEM SPECIFISKIEM LIKUMIGIEM PAMATIEM TIESIBSARGS IR BAZEJIS SAVU SLEDZIENU IR JABRINAS! KA SADI APVAINOJUMI IR PIENEMAMI UN ZEM LIKUMA ATLAUTI – JA NAV PIERADITA KADA SPECIFISKA MERKA GRUPA – IR TIESIBU UN TAISNIBAS IZVAROSANA!!!!!!!!!! TATAD LATVIESU NACIONALAS VALSTS UN AUTOHTONAS GRUPAS GODS NAV VAIRS AIZSTAVAMS – PEC TIESIBSARGA INTERPRETACIJAS PAR NAIDA CELSANAS CELONI !!!! NESKATOTIES UZ PATIESIBU – KA TADA INTERPRETACIJA TO PALIELINA DESMITKART!!!

  … UN SADS LEMUMS PIENEMTS PEC DEPORTETO, IZMOCITO UN NONAVETO LATVIESU TAUTAS MILZIGAJIEM UN DISPROPORCIONALIEM UPURIEM … NU KAUT VAI TIKAI IZSUTITO GRUPAS TIESIBAM PEC TAISNIBAS .. UN SADS LEMUMS PIENEMTS – NESKATOTIES UZ SAEIMA PIENEMTAS REZOLUCIJAS PAR OKUPACIJAS ESIBU – UN PEC VESTURES FAKTU IZVERTES NO KOPENHAGENAS INTERNACIONALA TRIBUNA, AR PASAULES DEMOKRATIJU VALDIBU ATZINAM PAR BALTIJAS NELIKUMIGO OKUPACIJU TRIADI 1940.G. – 1990 !!!

  5. TIESI SADI – RUBIKA UN CITU BIJUSO NOMENAKLATURAS PERSONU, VAI OKUPANTU UN KOLONISTU PARDOMATI UN VILTIGI VISPARENOTI APVAINOJUMI LATVIESIEM, UN AR KURIEM NESPEJ TIKT GALA POLITIKI, TIESIBSARGI TIESLIETU UN POLITISKAS INSTITUCIJAS, INSTITUCIJU NEKOMPETENCES , VAI KA LAUNAKA DEL – IZRAISA PIEAUGOSU NAIDU, JO NO VIENAS PUSES AR VIEN ATKLATAK UN INTENSIVAK PARADAS PRETVALSTISKI UN PRETLATVISKI PASAKUMI, BET NO OTRAS PUSES REAKCIJA …INTERNACIONALI TIESISKA, UNIVERSIALA, NACIONALA UN PATRIOTISKA !

  … DIEVS NAV MAZAIS BERNS – LAUNUMS SEVI NOKAJ…, ATRAK VAI VELAK

 5. Vai par t.s. naida runu nav janes atbildība?Tā bija atklāta ņirgašanās par padomju okupācijā cietušajiem. Ja kāds pateiktu, ka Salaspili daži ie pelnījuši, jo sadarbojās ar komunistiem, kā tad to vērtētu ?
  Spriežot pē iekšlietu ministrijas un policijas rīcības, tauta uz tādiem nevar paļauties.

 6. Represēja 90% nevainīgu cilvēku, kuri arī AIZGĀJA bojā!!! TAM NAV ATTAISNOJUMA!!! Taču mūsu valstī ir cilvēki, kuri savā AKLAJĀ NAIDĀ VAR RUNĀT VISU, KO VIEN VĒLAS!!! Var jau ierosināt krimināllietas, BET VIŅUS ATTAISNOS!!! RUBIKS IR VIENS NO TIEM!!! Neaizmirsīsim, ka tajā laikā PIETIKA ar vienu ziņojumu no kāda cilvēka, kas otru ienīda, lai IZSŪTĪTU BEZ PROBLĒMĀM, neizmeklējot vainu… PIEDOT ir viens aspekts, BEt AIZMIRST ir pavisam kas cits… Pareizi dara Kaprāna kungs, pārsūdzot DP lēmumu, Bet vai tas nesīs “augļus”, APŠAUBU… Ir jau arī zināms, KĀDĒĻ VAJADZĒJA IZTUKŠOT LATVIJAS TERITORIJU TAJOS GADOS… Aculieciniekus deportācijām NEAPKLUSINĀT… TAM NOZIEGUMAM NAV NOILGUMA…Tādēļ jau esam tur, kur esam un KATRS NELIETIS var runāt…

 7. “Tur bija daudzi represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem,” toreiz atzinis Rubiks.”
  – Kāpēc klusē vēsturnieki? Varbūt tiešām bija kādi 2-3, kas sadarbojās?

 8. Esmu redzējis šo veco kangaru, kas tēlo “socialistu”, vazajāmies zem Vanšu tilta, Vecrīgas nomalē. Jo ātrāk viņu aizmirst, kā nelabu murgu, jo labāk.

 9. Vai okupētā valstī okupantiem pastāv likumīgas,starptautiski atzītas tiesības uz jebkura veida represijam?Vai nosūtîšana uz Černobiļu notika brīvprātīgi?Kādēļ piespiedu kārtā nosūtīšana uz Černobiļu netiek izmeklēts kā noziegums pret latviešu tautu?Vai bijušajiem okupantu atbalstītajiem var pastāvēt tiesības izmeklēt okupantu veiktos noziegumus vai veikt izmeklēšanas kontroli.Rubika gadījumā šî problęma arī ir akūta.

  • Kurš no tiesību sargājošo organizāciju vadītāju kadriem nav bijis PSKP? Vai viņi ir tiesīgi spriest tiesu savam kolēģim partijas biedram? Vai tā nav politiskā korupcija? Tādi ģenerālprokurori vai tiesneši vai DP vadība pati būtu jāsauc pie atbildības par genocīdu pret savu tautu, bet nekā. Pārējie partgenoses stāv kā mūris par saviem kolēgām, bet tu, latvieti, vari doties kaut uz elli, lai netraucētu visiem krievmīļiem un PSKP vecbiedriem..

Draugiem Facebook Twitter Google+