×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

DP: Krievijas specdienesti tiecas sadarboties ar diasporas organizācijām un kontrabandistiem (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Līdzīgi kā iepriekšējos gados arī pagājušajā gadā visaktīvāk izlūkošanas darbības pret Latvijas interesēm izvērsa Krievijas specdienesti, teikts Drošības policijas (DP) darbības pārskatā par pagājušo gadu.

DP atzīmē, ka nozīmīgs ārvalstu specdienestu darbības virziens pērn bija sadarbības organizēšana ar diasporas organizācijām un aktīvistiem dažādos Latvijas reģionos.

Krievijas specdienesti pērn turpinājuši izrādīt operatīvo interesi par Latvijas iedzīvotājiem, kuri dažādu iemeslu dēļ regulāri apmeklē šo valsti. Īpašu interesi izraisījušas personas, kuras iesaistītas akcīzes preču kontrabandā. Ar kontrabandu saistītie Latvijas iedzīvotāji ir viegli ietekmējami un šantažējami, tāpēc šīs personas ir piemērotas kandidatūras vervēšanai, tātad Krievijas specdienestus interesējošas informācijas iegūšanai, uzsver DP.

Pagājušajā gadā arī bija vērojama tendence dažādos informatīvajos resursos organizēt Latvijas diskreditēšanas kampaņas, turpinot aizsākto retoriku par mūsu valstī it kā notiekošo “nacisma atdzimšanu” un “ekonomikas katastrofālo stāvokli”. DP ir pamats uzskatīt, ka šajos informatīvajos pasākumos ir iesaistīti arī Krievijas specdienesti.

DP atzīmē, ka pastiprinātu ārvalstu specdienestu uzmanību piesaista personas, kurām ir pielaide valsts noslēpumam. Lai iegūtu interesējošo informāciju, ārvalstu specdienesti ne vienmēr cenšas tieši uzrunāt vai iesaistīt sadarbībā personas, kurām ir piešķirta atļauja darbam ar valsts noslēpumu, jo vajadzīgo informāciju ārvalstu specdienesti var iegūt no viņu kolēģiem vai paziņām.

Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanas, Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē, saspīlējums Krievijas un rietumu attiecībās palielina risku, ka šogad varētu pastiprināties centieni Latviju diskreditēt informatīvajā telpā, atzīmē DP.

Pretizlūkošanas jomā DP cieši sadarbojas ar Satversmes aizsardzības biroju, kura pagājušā gada darbības pārskats vēl nav publiskots. Atbilstoši savai kompetencei DP ir konstatējusi, ka pārskata laikā ārvalstu specdienestu uzmanība galvenokārt bija pievērsta politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem Latvijā.

Tāpat kā iepriekš ārvalstu specdienestu interešu lokā bija jautājumi, kas saistīti ar Latvijas iekšpolitiskajiem procesiem, dalību ES un NATO. Vienlaikus pagājušajā gadā ārvalstu specdienestu darbībā iezīmējās jaunas tendences – tika konstatēta pieaugoša ārvalstu specdienestu interese par gaidāmo Latvijas prezidentūru ES Padomē un attiecīgo valstu ekonomisko interešu aizsardzību Latvijā.

Šogad ārvalstu specdienestu aktivitāte Latvijā, visticamāk, pieaugs, secina DP. To veicinās gan ārvalstu specdienestu interese par Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanām, gan Latvijas prezidentūru ES Padomē. Paredzams, ka ar ārvalstu varas iestādēm saistīti plašsaziņas līdzekļi centīsies ietekmēt Latvijas vēlētāju izvēli, paužot nekritisku atbalstu šīm valstīm izdevīgiem politiskajiem spēkiem un nomelnojot politiskos spēkus, kas šīm valstīm ir nevēlami.

Saistībā ar Latvijas gatavošanos prezidentūrai ES Padomē ir pamats uzskatīt, ka ārvalstu specdienesti intensificēs gan atklātus, gan slēptus informācijas iegūšanas pasākumus Latvijas amatpersonu vidū.
Paredzams, ka ārvalstu specdienesti turpinās izmantot tautiešu organizācijas savu ģeopolitisko interešu realizēšanai Latvijā, prognozē DP. Akcīzes preču kontrabandas organizēšanā iesaistītie Latvijas iedzīvotāji arī 2014.gadā būs Krievijas specdienestu uzmanības lokā un tiks izmantoti informācijas iegūšanai.

DP ir viens no trim Latvijas specdienestiem. Pārējie ir SAB un Militārās izlūkošanas un drošības dienests.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. DP varētu mēģināt noskaidrot arī bijušo okupācijas režīma aktīvo darboņu nemainîgo popularitātes uzturēšanas iemeslus un shēmas ar kādam šī popularitāte tiek uzturēta.Rezultāti varētu būt ne mazāk šokejoši ka čekas maisu atvēršana.

Draugiem Facebook Twitter Google+