×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. decembris, 2013
Drukāt

DP norāda uz iespējamiem valsts noslēpuma aizsardzības pārkāpumiem Valsts kancelejā

Foto: LETAFoto: LETA

Drošības policija (DP) ir nosūtījusi Satversmes aizsardzības birojam (SAB) vēstuli, kurā lūdz izvērtēt, vai Valsts kancelejā (VK) notikuši valsts noslēpuma aizsardzības pārkāpumi, portālu “LA.lv” informēja DP.

DP sāktajā kriminālprocesā par neizpaužamu ziņu izpaušanu šā gada 14.oktobrī VK izņēma datu nesējus, uz kuriem bija norādes par informācijas klasifikācijas pakāpi „Dienesta vajadzībām”. Taču izņemto priekšmetu apskates laikā tika konstatēts, ka datu nesējos atrodas arī faili, kas satur dokumentu sagataves ar klasifikāciju “Konfidenciāli” un “Slepeni”.

Ņemot vērā, ka datu nesējos, kam ir piešķirta klasifikācijas pakāpe “Dienesta vajadzībām”, nedrīkst sagatavot un glabāt dokumentus ar augstāku klasifikācijas pakāpi (šajā gadījumā “Konfidenciāli” un “Slepeni”), kā arī, pamatojoties uz likuma “Par valsts noslēpuma” normām, DP nosūtīja SAB vēstuli, kurā lūdz izvērtēt, vai VK notikuši valsts noslēpuma aizsardzības pārkāpumi.

DP uzskata, ka minētie iespējamie valsts noslēpumu saturošas informācijas aizsardzības pārkāpumi, kā arī DP pēdējā laikā uzsāktie kriminālprocesi par neizpaužamu ziņu izpaušanu norāda uz nevēlamām tendencēm valsts amatpersonu attieksmē pret aizsargājamu informāciju.

Nevērīga attieksme pret neizpaužamas informācijas un īpaši valsts noslēpumu saturošas informācijas aizsardzību palielina arī pretizlūkošanas riskus, kam ir jāpievērš īpaša uzmanība saistībā ar tuvojošos Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē, norāda DP.

Jau ziņots, ka VK septembra beigās vērsās DP ar diviem iesniegumiem. Pirmais bija konfidenciāls un tika nosūtīts Satversmes aizsardzības birojam un DP ar konkrētu fizisko personu vārdiem un uzvārdiem un citām iesaistītām personām, kuras centās VK ietekmēt valsts pārstāvības lietā.

Otrs iesniegums, kas tika adresēts tikai DP, bija par to, kā publiskajā telpā nonācis VK ierobežotas pieejamības atzinums par bijuša “airBaltic” prezidenta Bertolda Flika 10.jūnija investīciju pretenzijā minētajiem prasījumiem.

DP iepriekš noskaidroja, ka, pamatojoties uz saņemto iesniegumu, sākts kriminālprocess par neizpaužamu ziņu izpaušanu.

23.septembrī “Panorāma” ziņoja, – VK secinājusi, ka valstij var būt jārēķinās ar 15-16 miljonu latu kompensācijas maksāšanu Flikam, ja viņš uzvarēs starptautiskajā šķīrējtiesā. “Panorāmas” rīcībā bija nonācis VK sagatavots ierobežotas pieejamības dokuments, kurā analizēta iespējamā notikumu attīstība, ja Starptautiskā šķīrējtiesa Flika prasību atzīs par pamatotu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+