Foto-Shutterstock.com

Dr. Anita: Nepelnīti aizmirstie elpošanas vingrojumi 0

Ne mazums esat lasījuši par ārstniecisko vingrošanu, par jogu. Tām ir kāda kopīga sastāvdaļa – elpošanas vingrinājumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Tas, kurš vingrošanu iekļāvis savās ikdienas aktivitātēs, ja vēl pievienotu elpošanas vingrinājumus – būtu gudri rīkojies un daudz ieguldījis veselības uzlabošanā.

Diemžēl Latvijā cilvēki ne tik bieži, kā man gribētos,  veic elpošanas vingrinājumus. Protams, tos vislabāk apgūt profesionāļa vadībā, piemēram, kopā ar  rehabilitologu vai fizioterapeitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bloga autore Anita Vītoliņa, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste

Kas tad ir pareiza elpošana?

Elpošanai ir divas fāzes – ieelpa un izelpa, tad seko pauze.

Elpošanas aktā piedalās gan krūšukurvis, gan vēders.

Ieelpa – ir aktīva darbība, ko nosaka elpošanas muskuļu saraušanās. Ieelpu sekmē diafragmālā elpošana. Elpojot diafragma palīdz efektīvi veikt arī izelpu.

Jo kvalitatīvāka ir ieelpa, jo pilnvērtīgāka ir izelpa, jo labāka ir organisma apgāde ar skābekli un ogļskābās gāzes izvadīšana no tā.

Galvenie elpošanas muskuļi ir diafragma un starpribu muskuļi. Ir arī elpošanas palīgmuskuļi, tie iesaistās elpošanas aktā, nepareizi elpojot.

Pareiza attiecība starp ieelpas un izelpas garumu ir 1:2

Pareizi elpojot, gaiss ieelpas laikā caur degunu nonāks elpceļos (deguna dobumā sasils, attīrīsies, tiks mitrināts).

Elpošanas orgānu saslimšanu gadījumā, kad maksimāli jāiuzlabo elpošanas akta izelpas daļa, tā veicama caur puspievērtu muti.

Ko labu tad dara elpošanas vingrinājumi

Elpošanas orgānu sistēma

Bronhiālās astmas, akūta vai hroniska bronhīta gadījumā atveseļošanās process nav iedomājams bez elpošanas vingrinājumiem.

Astmas gadījumā elpošanas vingrinājumi palīdz gan relaksēties, gan uzlabot izelpu, gan sekmēt drenāžu jeb sekrēta izvadīšanu no bronhiem.

Akūts un hronisks bronhīts, bronhektātiskā slimība, pneimonijas , plaušu tuberkuloze – tās nevar ārstēt, neizmantojot elpošanas vingrinājumus.

Elpošanas vingrojumu ir vesels lērums – gan skaņu vingrinājumi, gan dinamiskie elpošanas vingrinājumi (tos papildina , piemēram, roku kustības ), gan ar rīkiem veicamie: piepūšot balonu, pūšōt taurīti, caur caurulīti ” burbuļot ” ūdeni traukā, pūst pa galda virsmu vates gabaliņu u.t.t.

Elpošanas orgānu saslimšanu gadījumā, kad maksimāli jāiuzlabo elpošanas akta izelpas daļa, tā veicama caur puspievērtu muti.

Sirds asinsvadu sistēma

Sirds slimību gadījumā pilnvērtīga elpošana, atvieglo sirds muskuļa darbu, aktivizē asinsriti.

Reklāma
Reklāma

Palīdz, ja ir Augsts arteriālais asinsspiediens – to uztur perifērā pretestība (to rada sīkās artērijas un arteriolas, ja tās sašaurinās; muskuļu spazmas, kaitīgu vielu ietekme u.t.t.).

Kas gan būtu vienkāršāk , kā veicot elpošanas vingrinājumus, pazemināt arteriālo asinsspiedienu? Zāļu devu un izdotās naudas daudzumu krasi samazinot!

Aterosklerotiskie procesi, kuri aktivizējas, ja ir augsts “sliktā” holesterīna līmenis organismā, bet situāciju var mainīt, veicot elpošanas vingrinājumus (skat.. “Gremošanas orgānu sistēma” ).

Ar venozo sistēmu saistīta saslimšanas – hemoroīdi, varikozas vēnas – arī to profilakse un ārstēšanas sastāvdaļa ir diafragmālā elpošana. Kas gan var būt vieglāk, kā elpojot ārstēt hemoroīdus?

Gremošanas orgānu sistēma

Aizcietējumu gadījumā diafragmālā elpošana aktivizē vēdera izeju.

Skāba vide organismā sekmē “kaitīgā” holesterīna pārmērīgu veidošanos organismā, tātad pareizi veicot elpošanas vingrinājumus, pat holesterīna līmenis kritīsies. Varbūt tad nemaz nevajadzēs dārgas zāles lietot, lai gūtu vēlamu efektu.

Nervu sistēma

Veģetatīvā distonija, depresija, stress – nu kas gan šai gadījumā būtu vēl noderīgāks kā elpošanas vingrinājumi!

Caur elpošanu panākta tiek muskuļi atslābšana, relaksēšanās. Un ne tikai.

Pilnvērtīga galvas smadzeņu asinsapgāde palīdz saglabāt mūsu intelektu un sekmēt jaunu nervu šūnu veidošanos, ja mēs veicam fiziskas aktivitātes, apgūst jaunas zināšanas un jaunas iemaņas.

Imūnsistēma

Piesārņots organisms, ar skābas vides veidošanos tajā – un atkal nonākam pie elpošanas vingrinājumiem, pēc nepieciešamības tos iekļaut ikdienas rutīnā.

Piesārņots organisms, kurā ir skābe vide, ir labs mērķis onkoloģiskām saslimšanām.

Stājas korekcija

Palīdz koriģēt stāju, tāpat kā stājas korekcija palīdz uzlabot elpošanas funkciju, novēršot dažādus elpošanas traucējumus.

Vēderpreses treniņš, vienkārši veicot diafragmālo elpošanu, pat sēdus stāvoklī esot…

Un vēl, un vēl…

Kas ir diafragmālā elpošana?

Tā ir elpošana ar vēderu. Tās laikā diafargma nolaižas, mainot spiedienu vēdera dobumā, “masējot” iekšējos orgrānus, uzlabojot to asinsapgādi.. Tā atslābina plecu joslu, palīdz labāk relaksēties, uzlabo elpošanas procesu pat plaušu apakšējās daļās u.t.t. Kad diafragma atgriežas savā izejas stāvoklī, tā sekmē izelpu un asins plūsnmu no ķermeņa apaksējām daļām sirds virzienā, lai tālāk virzītos uz plaušām, kur atdotu ogļskābo gāzi un bagātinātos ar skābekli.

Esmu atklājusi Jums tikai daļu no iespējām, kā pielietojot tikai elpošanas vingrinājumus vien, var saglabāt, gan arī pat uzlabot veselību.

Lūgums gan būtu – apgūstat, lūdzu, elpošanas vingrinājumus ārsta rehabilitologa, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vai fizioterapeita vadībā.

Lai Jums veicas iekļaut savās ikdienas aktivitātēs arī elpošanas vingrinājumus!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.