×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. septembris, 2014
Drukāt

Drāma ar Lasvegasas elementiem Dailes teātrī


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dailes teātrī turpina daroties nīderlandiešu režisors Jans Vilems van den Boss – šoreiz viņš kopā ar britu scenogrāfi Līzu Kuku iestudējis britu dramaturga Lī Hola mūslaiku farsu „Vakariņas ar Elvisu”, kas pirmizrādi uz teātra Lielās skatuves piedzīvos 19. septembrī. Galvenajā lomā – Arturs Skrastiņš, kura varonis, rokenrola karaļa Elviss Preslija atdarinātājs, izrādē tā arī nepasaka ne vārda.

Elvisa Preslija atdarinātājs ir paralizēts satiksmes negadījumā un piekalts invalīdu ratiņiem. Viņa sieva ir anorektiska alkoholiķe, savukārt meita apsēsta ar pavārgrāmatām. Tikmēr visu vēl vairāk sarežģī viņu kopīgais jaunais mīlnieks maiznieks Cēzars. „Mūsu Elviss nav kāds jauns censonis, bet gan padzīvojis vīrs, kurš cieš no atkarībām. Un šajā izrādē nozīmīga loma ir burgeriem viņa atkarībā,” saka izrādes režisors Jans Vilems van den Boss.

Režisors norāda, ka izrādes stāsts vēsta par to, kā tikt galā ar problēmām un sāpēm. „Izrāde nav stāsts par to, kā risināt problēmas. Stāsts ir par to, ka lielākajai daļai cilvēku ir problēma just tās jūtas, ko viņi patiešām jūt. Vismaz tā ir man. Tās ir jūtas, ar kurām es nelepojos. Tā ir greizsirdība, dusmas. Luga runā par to, kā cilvēki mēģina kontrolēt to, ko viņi jūt. Protams, viņi to nespēj. Jūtas ir kā laikapstākļi, kurus nevar kontrolēt. Luga runā par to, kā viņi mēģina kontrolēt šīs jūtas.”

Elvisa lomā – Arturs Skrastiņš atklāj, ka uz skatuves skanēs arī rokenrola karaļa Elvisa Preslija mūzika viņa izpildījumā, „Neatceros, kad vēl, lasot kādu lugu, būtu tik daudz smējies. Manuprāt, šīs izrādes žanrs ir traģikomēdija, kas man kā teātra valoda ir vistuvākā. Pēc tam, kad autors novedis tevi līdz smieklu histērijai, nākamajā mirklī viņš paņemt tevi aiz aknām un varbūt arī nedaudz zemāk.” Aktiera varonis šajā izrādē tā arī nenorunā nevienu teksta rindiņu. „Ja pirms diviem gadiem izrādē „Finita La Comedia!” savā dzimšanas dienā es gulēju zārkā, tad šogad, savā dzimšanas dienā, izrādē „Vakariņas ar Elvisu” es iešu solīti tālāk,” ironiski bilst aktieris.

„Es ļoti priecājos atgriezties Dailes teātrī,“ saka van den Boss, kurš teātrī jau veidojis vairākas izrādes – „Spilvencilvēks”, „Amadejs”, „Vējiem līdzi” un „Slazdā” aizvadītajā gadā. „Šis projekts būs pilnībā atšķirīgs no maniem iepriekšējiem darbiem Dailes teātrī. Izrādē darbojas tikai četri varoņi, un šī ir ļoti laba ģimenes sadzīves drāma ar Lasvegasas elementiem. Man jāprot panākt gan intimitāti, gan parādīt lielu šovu. Ir interesanti to darīt uz Lielās zāles skatuves.”

Pirmoreiz kopā ar režisoru strādās viņa pastāvīgā radošā partnere, angļu scenogrāfe Līza Kuka. „Kopā ar Līzu esmu strādājis daudz reižu. Kad spriedām, kādu komēdiju varētu veidot šeit, teātrī, mēs nonācām pie „Vakariņām ar Elvisu”, es vēlējos strādāt tieši kopā ar Līzu, jo tieši viņa veidoja scenogrāfiju lugas teātra pirmuzvedumam. Man šķita, tas būtu ārkārtīgi aizraujoši, jo šoreiz viņai būtu jādara kas pilnīgi citādāks.”

Režisors piebilst – ja cilvēki ir nākuši izsmieties, tad viņiem šī luga šķitīs jautra. „Tomēr tā allaž balansē uz sliktas gaumes robežas. Tieši tādēļ tā ir jautra. Un gudra. Tā ir mazliet kā kokakola un popkultūra, tomēr tā ir arī dziļa, un ļoti labi piemērota teātrim.”

Varbūt noder


Režisors – Jans Vilems van den Boss.

Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa.

Horeogrāfe – Inga Krasovska.

Lomās: Arturs Skrastiņš, Vita Vārpiņa, Ieva Segliņa, Gints Andžāns, Ērika Eglija, Esmeralda Ermale, Akvelīna Līvmane, Lidija Pupure.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+