Apbrīno

Drāmā “Zoodārza uzrauga sieva” patiesi notikumi par ebreju dzīvību glābšanu 16

Publicitātes foto

Varšavas kino festivālā pirmizrādi piedzīvojusī drāma “Zoodārza uzrauga sieva” atklāj patiesus notikumus, kā Otrā pasaules kara laikā Varšavas zoodārza darbinieki izglāba simtiem ebreju dzīvības.

Diānes Akermanes grāmatu “Zoodārza uzrauga sieva” publicēja pirms desmit gadiem, un tā, iedvesmojoties no Antoņinas Žabinskas dienasgrāmatām, atklāj, kā viņa un viņas vīrs, Varšavas zoodārza direktors, Otrā pasaules kara laikā no pilsētas geto izglāba simtiem nāvei nolemtos ebrejus. Iekļuvusi arī “The New York Times” bestselleru vidū, grāmata saņēma daudzus komplimentus un jau drīz – kinematogrāfistu uzmanību.

Ekranizācijas režisore ir Nikija Karo, jaunzēlandiešu režisore, kuras filma “Vaļu jātniece” (2002) iekļuva starp “Oskara” nominantiem un pievērsa viņai visas pasaules uzmanību. 2005. gadā Karo uzņēmu drāmu “Ziemeļu zeme”, kurā Šarlīzes Teronas varone lielisku kolēģu kompānijā izspēlēja pēc patiesiem notikumiem veidotu drāmu par uzmākšanos darbavietā, un arī šī filma iekļuva “Oskaru” nominantu sarakstā (kategorijās “Labākā aktrise” (Š. Terona) un “Labākā otrā plāna aktrise” (Frēnsisa Makdormande)). Viņas jaunākā lente “Zoodārza uzrauga sieva” diezin vai kļūs pietuvināta Amerikas Kinoakadēmijas balvām, jo tajā ir pārāk daudz elementu, kas runā pretī “labam kino”, kā to ierasts uzskatīt.

Taču šobrīd nav vērts neko zīlēt kafijas biezumos, jo šī lente šā brīža kino repertuāra kontekstā ir viens no jēdzīgākajiem piedāvājumiem, vienlaikus dodot gan grodu stāstu, gan nevainojamu izpildījumu un pārdomas, cik ļoti pasaule mainītos, ja būtu daudz vairāk tādu cilvēku kā Žabinski, kuri uz notiekošo nevis pievēra acis, bet nolēma rīkoties, kaut arī pašu dzīvībām draudēja nāves cilpa. Arī galveno lomu atveidotājus – jau divu “Oskaru” nominanti Džesiku Šesteinu un beļģu aktieri, režisoru Johanu Heldenbergu un vācieti Danielu Brūlu nacista Luca Heka lomā – Karo apstiprinājusi, neļaujot skatītājiem viņu sejas asociēt ar kādu konkrētu personāžu.

Filma “Zoodārza uzrauga sieva” ir būvēta kā aplis, ar pūdercukura karotēm skatītāju ievilinot Žabinsku ikdienā un ar laimes birstošām asarām no viņiem atvadoties finālā. Un starp tām slēpjas skarba realitāte, ko Otrā pasaules kara laikā uzņēmās daudzi drosmīgi cilvēki. Viņu vidū bija arī Žabinski, kuri par ebreju glābšanu saņēmuši vairākus apbalvojumus, un Nikijas Karo filma ir kinematogrāfisks ieguldījums viņu piemiņas godināšanai.

 

“Zoodārza uzrauga sieva”/”The Zookeeper`s Wife”

ASV, Lielbritānija, Čehoslovākija, 2017.

Režisore: Nikija Karo

Lomās: Džesika Šesteina, Johans Heldenbergs, Daniels Brīls

No 14. aprīļa “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, “K Suns”

LA.lv