Foto – Juris Kalniņš

Drāmai labas beigas
 0

Latvijas basketbolisti Eiropas čempionātā Jeseņicē (Slovēnija) vakar B grupas turnīra otrajā spēlē sacentās ar Melnkalnes izlasi un izcīnīja otro uzvaru – 73:72.

Komandas uzvara

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115

Pēc turnīra pirmās dienas Latvijas izlase divās statistikas ailēs ieņēma pirmo vietu – gūtajos punktos (86) un rezultatīvajās piespēlēs (20). Abi skaitļi zīmīgi atgādina, ka pirmajā spēlē bosniešus apspēlēja KOMANDA. Lauvas tiesu punktu, kopā 50, guva spēli uz rezervistu soliņa sākušie puiši. Latvieši Jeseņicē parādīja ātru basketbolu ar labu bumbas kustību, apņēmību aizsardzībā un prasmīgu pretinieka vājo vietu uztaustīšanu. Īpaši tas sakāms par pick’n’roll spēli un bosniešu līdera Mirzas Teletoviča aizsardzības slinkuma izmantošanu. Kritiskākajos brīžos komandu uz priekšu pavilka nevis kāds izteikts līderis, bet gan vairāki basketbolisti, apliecinot komandas spēka nozīmi. Tāda spēle bija vērtīgāka par pretinieku individuālās meistarības spozmi.

“Pirmajās minūtēs palēni atradām spēles ritmu,” maču pret Bosnijas un Hercegovinas izlasi komentē mūsējo galvenais treneris Ainārs Bagatskis. “Bija vairāki sasteigti metieni un kļūdas. Taču turpinājums nebija slikts, bumba labi kustējās, bieži tikām pie brīviem metieniem. Pretinieku komandu zinājām kopš pagājušā gada, un pārbaudes spēļu ieraksti liecināja, ka tās spēlē nekas daudz nav mainījies. Gaidīju pārsteigumus, tomēr to nebija. Savukārt mūsu uzbrukums bija pavisam citāds nekā pirms gada. Zinājām, ka bosniešu līderis Teletovičs aizsardzībā cenšas atpūsties, gribējām to izmantot, un tas arī lielā mērā izdevās. Uzvarējām tāpēc, ka nospēlējām kā komanda, nedaloties pamatsastāvā un rezervistos. Uz maiņu nākušie spēlētāji guva 50 punktus, un tas izsaka ļoti daudz. Beigās, panākuši lielu pārsvaru, mazliet atslābām, un dažās sekundēs pretinieki ar sešiem soda metieniem atkal mums pietuvojās. Ļāvām bosniešiem izmest 32 sodus, un viņi 27 reizes trāpīja. Paši metām tikai desmit sodus. Bija gan attaisnojami, gan arī neattaisnojami pārkāpumi. Tādas spēles gadās. Rīt pret Melnkalnes izlasi, iespējams, proporcija būs otrāda.”

“Mums nepārtraukti jānodrošina bumbas kustība uz groza apakšu un atpakaļ uz perimetru. Tā ir mūsu uzvaru atslēga, tāpat arī cieša aizsardzība. Man šis ir jau trešais Eiropas čempionāts, tādēļ īsta satraukuma nebija. Biju gatavs uzvarēt,” sacīja 17 minūtēs 24 punktus guvušais Rolands Freimanis. Turklāt liels viņa nopelns, ka Teletovičs trīs ceturtdaļās neiemeta vairāk par trim punktiem. “Pirmā uzvara čempionātā ir pati svarīgākā, jo grupā mums tikai piecas spēles. Tā dod lielu pārliecību pirms mača pret melnkalniešiem, taču tagad šī uzvara jāaizmirst,” sprieda Rihards Kuksiks.

Jeseņices turnīra pirmajā dienā zaudējumus piedzīvoja arī abas pārējās favorītu komandas. Melnkalnes basketbolisti spēles galotnē izrāva 81:80 uzvaru pret maķedoniešiem, kuri gan mēģināja apstrīdēt vienu no mača pēdējām epizodēm un cīņas galaiznākumu, tomēr FIBA protestu noraidīja. Lietuvieši ar 56:63 zaudēja Serbijas izlasei, lai gan basketbola speciālisti ir vienisprātis – mūsu kaimiņi vēl ieskriesies un cīnīsies par medaļām.

Punktu pieliek
Janičenoks

Spēlei pret Melnkalnes izlasi mūsējie gatavojās tāpat kā dienu iepriekš, rīta treniņu aizvietojot ar pretinieku video pētīšanu un pastaigām saulainajā Kranjska Gorā. Uzvarētāji sastāvu nemaina: maču atkal sāka Jānis Strēlnieks, Jānis Blūms, Kristaps Janičenoks, Kaspars Bērziņš un Mārtiņš Meiers, 42 sekundēs panākot 5:0. Turpinājums nebija viegls. “Pretinieki, kas vēl asāk spēlēs aizsardzībā,” Melnkalnes izlases zīmīgāko īpašību pasvītroja Bagatskis. Abas komandas viena otrai uzelpot neļāva ne brīdi, turklāt melnkalnieši bija gatavi maksāt ar noteikumu pārkāpumiem. Pirmajā ceturtdaļā Latvijas izlase veica 14 soda metienus, pirmajā puslaikā – 21. Ja tie būtu mazliet precīzāki (tikai 21/12), pārsvars būtu mūsu pusē. Metienos bijām precīzāki, arī ar pretinieka līderiem it kā tikām galā, nezaudējām cīņu zem groziem, tomēr rezultāts, pārtraukumā ejot, bija neizšķirts – 37:37.

Trešajā ceturtdaļā Latvijas izlase atrada papildu resursus aizsardzībā, uzbrukumā labi strādāja saikne Kaspars Bērziņš – Freimanis, bumbu pārķēra Strēlnieks, un 25. minūtē 48:41. Bija vairākas iespējas panākt arī desmit punktu pārsvaru, tomēr pirmie rezultātu izkustināja melnkalnieši. Virves vilkšanai līdzīgā spēle turpinājās, padoties negrasījās neviena komanda, skatāma basketbola bija mazāk nekā dažādu cīņas elementu. Pēdējās ceturtdaļas sākumā atkal neizšķirts (54:54), bet pēc Kuksika un Meiera trāpījumiem – 59:54. Turpmāk šūpoles svārstījās vēl straujāk – vispirms iekritām 0:13 bedrē (35. minūtē – 59:67), tad noķērām pretiniekus ar 9:0 (pēdējās minūtes sākumā pēc Kuksika caurgājiena – 68:67). Cīņas pēdējās sekundēs vadībā pabija abas komandas, Latvijas izlase ieguva pēdējā uzbrukuma tiesības, un Janičenoks ar pustālo metienu tās pārvērta uzvarā – 73:72.

Šodien Latvijas izlase B grupas līdervienības statusā tiksies ar Lietuvas basketbolistiem.

Basketbols

EIROPAS ČEMPIONĀTS, B GRUPA

* Latvija – Melnkalne 73:72 (17:17, 37:37, 54:52), Janičenoks 15, Freimanis 12+7 AB, Bertāns un Kuksiks pa 8, Strēlnieks un Šķēle pa 6, K. Bērziņš 5+6 AB, Blūms un Meiers pa 5, Mejeris 2, Šeļakovs 1; Raiss 24, Sekuličs 13, Sehovičs 8.

* Melnkalne – Maķedonija 81:80 (25:24, 45:46, 64:67).

* Serbija – Lietuva 63:56 (20:10, 33:27, 51:41).

A grupā: Ukraina – Beļģija 58:57, Vācija – Francija 80:74, Ukraina – Izraēla 74:67; C grupā: Spānija – Horvātija 68:40, Slovēnija – Čehija 62:60, Horvātija – Gruzija 77:76; D grupā: Grieķija – Zviedrija 79:51, Itālija – Krievija 76:69, Somija – Zviedrija 81:60.