×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. februāris, 2016
Drukāt

Arhitekte Gaile saņem vairākas draudu vēstules saistībā ar Okupācijas muzeju (48)

Foto - LETAFoto - LETA

Arhitekte Zaiga Gaile piedalās Latvijas Arhitektu savienības rīkotajā diskusijā arhitektiem par Okupācijas muzeja rekonstrukcijas projekta un Strēlnieku laukuma attīstības norisēm.

Arhitektei Zaigai Gailei un viņas ģimenei 2015. gada pēdējos mēnešos saistībā ar viņas opozīciju Okupācijas muzeja piebūves “Nākotnes nams” projektam trīs reizes vēstuļu veidā esot izteikti draudi, un Valsts policija šajā sakarā sākusi izmeklēšanu.

Sazvanīta Tallinā, arhitekte pastāstīja, ka trīs vēstules sūtītas no Jelgavas. Vēstules bijušas anonīmas, ar nesalasāmu, uzšņāptu parakstu. Pēc Gailes domām, tās rakstījusi viena un tā pati persona: “Tur bija teikts, ka esmu liela valsts ienaidniece, nerunājot nemaz par manu ģimeni.” Gaiļi nosaukti par “ļauniem cilvēkiem”, un dots mājiens, ka ar viņiem var “kaut kas notikt”. Ekspremjera Māra Gaiļa dzīvesbiedre nešaubās, ka draudi izteikti konkrēti Okupācijas muzeja piebūves lietas sakarā. 20. janvārī Rīgas pilsētas būvvalde atkal neizsniedza “Nākotnes nama” būvatļauju, aizbildinoties ar tehniskā risinājuma dokumentācijas nesaņemšanu (plašāk “LA” 22. janvāra numurā). Savukārt Zaiga Gaile ir zināma kā dedzīga arhitekta Gunāra Birkerta ieceres kritizētāja. Viņas ieskatā, aplami mēģināt lietā meklēt kādu politiku, jo pavērst visu tādā virzienā “ir ārkārtīgi ērti”: “Okupācijas muzejs ir svēta lieta, bet es gribu, lai tas ir tāds, ar kādu patiešām varētu lepoties. Jo šis projekts ir ārkārtīgi sliktas kvalitātes.”

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Toms Sadovskis krimināllietas esamību ne noliedza, ne apstiprināja. Šādos gadījumos sniegt informāciju par notikušo vispirms esot paša cietušā, tas ir Zaigas Gailes, ziņā. Tikmēr saistībā ar draudu vēstulēm uz Valsts policiju liecinieka statusā izsaukts arī Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels. Viņš apstiprināja iepriekš laikrakstam “Brīvā Latvija” pausto, ka saņēmis pavēsti sakarā ar krimināllietu, kurai dots savs numurs. Viņam jautāts, vai pazīst pilsoni Zaigu Gaili, vai viņiem esot konflikts, kad pēdējā laikā tikušies un vai pagājušā gada novembrī – decembrī bijis Jelgavā. Nāgels atbildējis, ka Gaiļus pazīst apmēram 30 gadu un personisku konfliktu viņu starpā nav. Arī Jelgavā minētajā laikā Nāgels nav bijis: “Bet man neprasīja, vai es esmu tās vēstules sūtījis vai arī zinu, kas tās sūtīja. Atbilde būtu nē, jo ne es esmu tās sūtījis, ne zinu, kas tās sūtīja. Vēstules man nerādīja, un es arī nezinu neko precīzu par saturu.”

Pēc pagājušajā nedēļā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” rakstveida oficiālā būvvaldes atteikuma saņemšanas VNĪ, kas ir Okupācijas muzeja piebūves pasūtītājs, vēl apsver tālākos soļus.

Iespējams, būvvaldes lēmums tiks pārsūdzēts. Pēc Nāgela teiktā, atteikums galvenokārt balstoties uz Rīgas galvenā arhitekta Gvido Prinča apsvērumiem, ka jaunbūvējamā ēka “neiekļaujas Vecrīgā”. “Nākotnes nama” projekta virzītāji par rīcības tālāko plānu varētu izlemt šonedēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (48)

 1. okupācijas muzejs ir sava laika arhitektūras liecība. ja katra paaudze nīcinātu ārā to, ko radījusi iepriekšējā, nebūtu ne piramīdu, ne kolizeja. jau tā pietiek ar to drausmīgo betona ērmu otrā krastā. tā bibliotēka ir atbaidoša. tagad taisās kaut ko piebūvēt muzejam. labāk restaurējiet tās neskaitāmās ēkas, kas ir skaistas, bet kurām draud sabrukšana, nevis maitājiet to, kas jau ir gatavs.

 2. Vismaz viens kultūras cilvēks ir pamodies, lai aizstāvētu profesiju – arhitektūru – to, kas uz daudziem gadiem – paaudzēm !!!! Parakstos “PAR” īpaši patīk teātrnieki – nieki – radītāji vienam vakaram. Tikpat nenopietni ir politiskie darbinieki – nieki – runas vienam sasaukumam. Turpat rakstnieki – nieki – nemateriālās kultūras gaisa speciālisti. Blakus diplomāti – konjungtūra.
  Ziga Gaile aizstāv olu, kas ir čaumalā savā visnobeigtākajā izpildījumā un dabiskajā vidē, bet, paraksta vācēji grib divas olas vienā čaumalā. Tāpēc tā čaumala ir jāsasit un parakstītāji uz URRĀ domājās pierunāt čaumalu, gaisa mākslinieki taču, atkal salīmēties. Tas ir kultūras darbinieku parakstu kopums, kas NEUZTICAS speciālistam. Ar to šodiena atšķiras no padomju laika, kad okupācijas muzejs tika būvēts.
  Katrs varam savākt parakstus un ieteikt režisoram pārtaisīt lugu, jo tā nav pareizi uzvesta. Parasti tas paliek režisora ziņā. Varam uzrunāt tautu par necīnīšanos par Abreni – to lēma politiķi. Vai plosīties par Daugavas/ Volgas kanāla rašanu – nez kas to pārtrauca? Ne jau arhitekti. Arhitektūras lietas, lai paliek arhitektiem un, ja kāds domājās, ka Okupācijas muzejs nav arhitektūras, tad, lai par to parakstus vāc arhitekti, nevis dzejnieki un trīs valsts prezidenti – eks.

 3. Uz ko tad viņa cerēja? Es gan neatbalstu draudu vēstules,bet gan PUBLISKU nosodījumu,jo viņa darbojas PRET Latvijas ideoloģisko nostādni,pret Gulaga mocekļiem.Es pat iedom’
  aties nespēju kas būtu ar vienu žīdu,kurš būtu pret holokausta muzeju.Par ko es šo tautu apbrīnoju.
  Iesaku madāmai savu enerģiju vērst uz Pārdaugavas monstra pārcelšanu uz Zilupi.

 4. Birkerta projekts ir jārealizē tā sākotnējā iecerē! Okupācijas muzejam jābūt kā memoriālam, nevis kā parastam muzejam Stabu ielas jūgendstila ēkā. Turklāt Vecrīga kā UNESCO kultūras mantojums necietīs, jo Rātslaukumā nav saglabājusies neviena vēsturiska ēka. Vēsturiskā apbūve tur tika nojaukta jau pag. gs. 30-tajos gados, lai atbrīvotu vietu moderna pilsētas valdes nama būvei – debesskrāpim. To, kas palika, sabombordēja kara gados un noārdīja pēckara gados. Tagad tur ir bataforisks pseidostilu sajaukums, kas vairāk atgādina Holivudas vai Disnejlendas dekorāciju, nevis autentisku viduslaiku rātslaukumu. Tur ir izmētātas dažādas savstarpēji nesaderīgas ēkas un Birkerta projekts šo vietu tikai sakārtos un padarīs pievilcīgāku. Jūs ļoti labi saprotat, ka Gailes & Co kampaņa ir politiska, kam nav sakara ar arhitektūru. Nevajag liekuļot!

 5. Pilnīgi atbalstu Zaigu Gaili. No arhitektoniskā viedokļa tas ir tik pat briesmīgi kā veneriskā Gaisapils.
  Politizacija un globalistu nepārprotamais politiskais spiediens liek aizdomāties vai gadījumā Gaisapils ari nebij vis Demakovas alkatība, kas dziļināja ekonomisko krīzi, bet globalistu varas politiskais spiediens uz Latvijas valsti, tās vaksts kasi un arhitektūru.
  Būru kults. Brutāli, pliki, auksti.
  Plāno Demolēt mūsu vecpilsētas seju tāpat kā mūsu nacionālo sastāvu

  • Ja katra jauna vara mūsu vecpilsētas sirdī taisīs ” gaišās nākotnes” pieminekļus:PP tā sāks izskatīties pēc gaisu nākotņu kolekcijas.
   Nevajadzētu ļaut katram šeit plosīties ka caurstaigājama sētā.
   ___
   (VVF iesaiste liek domāt par globalistu politisko spiedienu.. ļoti sarūgtinoši, ka sāku ar aizdomām skatīties uz mūsu eksprezidenti, kas ir iepriekš bijusi autoritāte. šķiet maldīgi un viņa ir saistīta ar multikulturālistiem. ļoti ļoti žēl. šī autoritāte grūst)

  • Birkerta projektu ir ļoti svarīgi realizēt. Paskaidrošu – kāpēc. Rātslaukuma rajonā nav nevienas vēsturiski vērtīgas ēkas. Ir kādreiz bijušu, bet kara gados sagrautu ēku kopijas – Melngalvju nams un Pēterbaznīcas tornis, kur vismaz ir mēģināts precīzi atveidot uz visiem laikiem zudušās vērtības. Savukārt Rātsnams jau ir ķēzījums, ko var salīdzināt ar Lužkova Maskavas izpostīšanu vai Kargina u.c. jaunbagātnieku bezgaumīgajām Jūrmalas villām – Vecrīgā neiederīga ne pēc apjoma, ne stila moderna ēka, kas izcakota ar kolonām, pusapaļiem lodziņiem un pseidotornīti. Ir vēl arī neglītas padomju laiku arhitektūras “pērles” – Staļinlaiku politehniskā institūta ēka un kara veterāniem būvētās dzīvojamās mājas, kas ietver Pēterbaznīcu. Par Kamarina namu nerunāsim… Jā, vēl arī melnam zārkam līdzīgā OM ēka, kas šajā haosā gandrīz vienīgā uzskatāma par kaut cik vērtīgu arhitektūras paraugu. Kāpēc šo pseidostilu jūkli vajag papildināt ar Birkerta “Nākotnes namu”? Tāpēc, lai būtu vismaz viena celtne, kuru projektējis arhitekts ar VĀRDU. Birkerta vārdu zinās arī daudzas nākamās paaudzes, līdzīgi kā mēs zinām Rastrelli vārdu. Pārējo Rātslaukuma projektu autoru vārdus mēs jau tagad esam aizmirsuši.
   Nevajag ņemt vērā troļļu armijas “iebildumus”, jo viņiem par labu arhitektūru nav nēkādas nojēgas, bet vārds “okupācija” viņus tracina kā bulli sarkana lupata. Ignorēsim viņus un tāpat ignorēsim marazmātisko Gaili. Bet Būvvaldi vajag izformēt. Jo nedrīkst jaukt arhitektūru ar politiku.

   • kauna nemaz vairs nav! Atbildēt

    Jā, un drīz vēl pieķēzīs klāt vēl 7-stāvu viesnīcu. Par to Gailei ne silts, ne auksts. Birkerta nams jāceļ kaut vai tādēļ, lai piesegtu to “kauna traipu”.
    Un es palūgtu kremlinu troļļus vākties prom un nekomentēt!

 6. Mums te laukos gada nogalē pa mājām staigāja maskojušies cilvēki bļaudami -Ūsiņš Gaili kāva Ziemassvētku vakarā .Un tas bija Jelgavas rajonā.Kur policija skatās?Un Caunim viss purns bija ar Gaiļa spalvām.A-ūūūū karaul.

 7. Anonīmais gailis?

 8. Gaidīja pateicības?

 9. lumpeņiem nesaprast Atbildēt

  Zaigulītim ir “sakāpis galviņā”, ja viņa atļaujas kritizēt Birkerta projektu, nosaucot to par “sūdu”. Gunārs Birkerts ir arhitekts ar pasaules vārdu un vienīgais latvietis visu laiku pasaules izcilāko arhitektu sarakstā. Viņa projektētās celtnes (arī Rīgas Gaismas pili) apbrīnos daudzas paaudzes pēc mums. Bet kas ir Zaiga Gaile? Netalantīga provinces arhitektiņa, kura neko paliekošu nebūs atstājusi un kuras vārdu neviens neatcerēsies.

  • no gaismas pils datorgrafikā sanāca vien klucis pārdaugavā, kas vien jau pierāda ka nekas no viņa bijušās slavas vairs nav palicis.

  • Zaiga ir viens no retajiem, kas var pateikt, ka karalis pliks, tāpat kā Birkerts, kura “gaisa pils” atgādina milzu stiklotu apeņu veidolu, kuru divreiz gada mazgā un tāpat vien netīrs….

   • Jā, un Preses nama projektā aizmirsa tādu sīkumu, ka telpas ir jāvēdina. Vīņas projektā – Preses namā logi bija tikai skaistumumam, kurus atvērt nevarēja.

 10. Visticamāk GHailes kundze nooorganizējusi visu šo muļķīgo draudu vēstuļu padarīšanu, lai sabiedrības acīs sevi pozicionētu kā cietēju. Izmisuma pilns un zemisks gājiens.

 11. jā, sajusdami Eiropas tautu nacionālās apziņas atgriešanos, daži “kosmopolīti” sāk trakot…Eiropas austrumos tie ir padomju laika avantūristi, bet Rietumos – marksisti vai “kreisie intelektuāļi”.
  Bet – tas Birkerta “Nākotnes nams”, tāpat kā pati nākotne, viņiem nepieder. Tie pieder mūsu nacionālajai atmodai.

 12. Par draudiem:
  Ja nav nekādu pierādījumu, labāk par to klusēt. Jo tādām ziņām ir duāla daba – no vienas puses, ja tas tā ir, diez vai (ne) drošības policija palīdzēs, no otras puses, ja tas tā nav, lielmocekļa tēls nevienam lāgā nepiestāv…

 13. Kā mums patīk rotāties sēru lentēs, mums pat savs Okupācijas muzejs – kā bezgaumības kaste, kuru nelabos nekādi nākotnes nami!
  Vai mums tā jāplātās ar savu Padomju okupāciju?
  Skaidrs, ka vēsture ir svēta lieta, tāpēc jābūvē nopietns vēstures muzejs, kura saturā nedrīkst dominēt sēru lentas un okupācijas, kuru mūsu tautai bijis, ak, cik daudz…
  Jādzīvo šodienai un rītdienai, bez nostalģiskām vaimanām!

  • dziesmam atbrīvotāju tautai!

  • mēs esam sērojošākā tauta pasaulē un ar to lepojamies. un okupācija mums ir lielisks veidz kā attaisnot savu neizdaribu, gļēvumu pat stulbumu- kā kas tā varam aizbildināties ka tās ir okupācijas sekas vai ka nav veikta deokupācija…..

  • Par okupāciju mums neatļauj aizmirst okupācijas laiku apraudātāju dzerstiņs katru gadu 9. maijā. Tāpēc, Andrjuša, ej ar saviem aicinājumiem krievvalodīgo portālos un mēģini pārliecināt, ka nav pareizi svinēt okupācijas (“uzvaras”) svētkus un gaidīt Putinu kā nākamo okupantu (“atbrīvotāju”). Bet latviešus neaiztiec!

  • Kā sauca to cilvēces daļu kurai nav pagātnes un visas saknes nocirstas? Vai nebija mankurti? Un lūdzu atstājiet to godu – par vissērojošāko tautu uzskata taču ebrejus. Neatņemsim viņiem to godu.

 14. Nav manīts Gailes kundzes cīņas spars pret blakus Melngalvju namam Vecrīgā būvēt paredzēto jaunās viesnīcas betona kluča projektu.

 15. Neticu nevienam GAiles vārdam. MAn ir sajūta ka šajā cīņa, lai likvidētu so projektu, varbūt pat visu Okupācijas muzeju, pieslēgusies arī domes vīri un sievas.

 16. Visu cieņu Gailes kundzei ! Pilna Rīga ar Okupācijas muzejam piemērotām ēkām kurām ilgstoši nav piemērota pielietojuma, piem., Stūra māja. Tik tiešām piebūvēt esošā padomju laika šķūnim vēl vienu kasti ir spļāviens ne tikai Rīgas sejā, bet arī visai Latvijas kultūrai.

 17. To kasti vajag Nojaukt! Aizvākt prom no Vecrīgas sejas! Aizvāciet viņu aiz Centrāl tirgus paviljoniem!

 18. Ko sēsi, to pļausi.

 19. savāda šķiet, šo divu it kā gudru latviešu cīņa par vienas mājas izskatu laikā, kad Eiropa un pasaule virzās uz globālām pārmaiņām, kurās, ļoti iespējams, ka mūsu mazajai valstiņai pastāvēšana būs visai problemātiska. Vai, tiešām, jums nav žēl savu nervu sistēmu?

 20. organizators av pat jāmeklē Atbildēt

  jāsauc nāgels pie atbildibas par apdraudejuma radišanu.organizešanu

 21. lai nu ko, bet gaumes trūkumu gan viņāī nevar parmest

 22. Vecs triks,lai iegūtu alibi kāds cits jāvaino neesošā nodarījumā.Policijai vajadzētu veikt grafoloģisko analīzi vēstulēm,vai tikai nav rakstījis kāds no Gaiļu draugiem. Neticu,ka kāds tā varētu riskēt un sūtīt rakstītu vēstuli,pietam ar roku.

 23. Lemberga dēls Anrijs ir apsūdzēts krimināllietā par to, ka slēpis tēva naudas izcelsmi, ko ieguldījis
  Gailes ģimenes privātbiznesā – tā ziņoja prese. Tātad saikne un intereses Gaiļiem un Lembergiem
  visciešākās, bet mēs te cenšamies ar anonīmām vēstulēm novērst uzmanību no galvenā.

 24. Kur tad viņa bija, kad atļāva celt Triangulu, Saules akmeni, briesmoni 10 stilos pie Āgenskalna tirgus, kad sabojā vēsturiskas mājas ar plastmasas logiem metāla durvīm utt.? Kur tad viņa ir? Pretīga kangare. es teiktu – vai tad nav pelnījusi?

 25. Gailes k- dze, beidziet melot arī šeit pa draudiem! Kur tad viņi ir ???!!! Kam gan Jūs esat vajadzīga??? Manuprāt arī Jūs bijāt aktīva komjauniete un komuniste. Ja tā, tad skaidrs kur tas suns aprakts !!! To, ka esat okupantu pusē arī es saprotu. Manuprāt Jūs ar Ušakovu esat kā roka ar cimdu !!! Neblamējat savu famīliju!!!

 26. Iznem no ausim tos nenormalos klipsus ta jau tas ausis lielas izskatas drausmigi sieviete gados bet GAUMES NEKADAS.

 27. Nu, ka nelabvēlīgi Latvijai, bet labvēlīgi Krievijai – nav dūmu bez uguns. Kā nekā, Gaiļi dzied un pūš hūtes stabulē, a hūte – kremļa stabulē…

 28. Būtu pateicīgs, jā kāds man varētu paskaidrot, kā Okupācijas muzejai būtu “jāiekļaujās Vecrīgā”? Domāju, ka tie ir vairāk aizsegvārdi un iespējams ka galvenā cīņa notiekās vienkārši laba piķa deļ un nekādas politikas un arhitektūtras principu. Šķet ka tā Nagle jau ir bijusi iesaistīta līdzīgas temātikas projektos. Attiecībā uz Vecrīgas stilu redzu daudzus citus objektus, ko varētu apspriest.

 29. Te jau galvas dakteriem darbs no abām pusēm.

 30. Un kāpēc nevaram teikt, Atbildēt

  Ka Gaile pati kaut ko tādu nebūtu pasūtijusi vai devusi mājienu uz to virzienu. Vai arī, varbūt kāds vińas līdzjūtējs to būtu ” spontāni” sacerējis lai palīdzētu visiem tikt vałā no tās melnās kastes.Tā ir tā medałas otrā puse ja grib no visām pusēm to lietu apskatīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+