×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. februāris, 2016
Drukāt

Informatīvais karš rit pilnā sparā; aizsardzība pret to – tikai uz papīra (41)

Foto-LETAFoto-LETA

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars

Gatavojoties iespējamai militārai konfrontācijai kaut kad nākotnē, valdība apņēmusies līdz 2018. gadam palielināt aizsardzības finansējumu līdz 2% no IKP. Turpretim informācijas telpas aizsardzībai politiķi tērēties nevēlas, kaut gan atzīst, ka informatīvais karš jau sen rit pilnā sparā.

Pagājušā gada izskaņā Krievija apstiprināja savu jauno nacionālās drošības stratēģiju, kur pavisam atklāti runā par plašsaziņas līdzekļu izmantošanu savu ārpolitisko mērķu sasniegšanai. Cik gatava tam ir Latvija? Par to vakar kontekstā ar topošajām Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm diskutēja Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas deputāti.

“Valstij ir nepieciešama zināma intervence mediju telpas aizsardzībā un plašsaziņas līdzekļu atbalstā. Tas ir stratēģiskās nozīmes jautājums arī par nacionālo drošību. Atstājot šo jomu tirgus pašregulācijā, mēs riskējam ar savu drošību un to, ka Latvijas iedzīvotāju sirdis un prāti kļūs par ārējas ietekmes mērķi. Krievija mērķtiecīgi iegulda līdzekļus un nekautrējas izmantot tos politiskiem mērķiem ārpus savām robežām. Latvijas mediji, kas jau tagad strādā ar zaudējumiem, var nonākt tādu personu rokās, kuru mērķi nesaskan ar mūsu valsts mērķiem,” uzskata Valstiskās audzināšanas apakškomisijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars (NA). Kad līdzīgu viedokli nacionāļi pauda pirms vairākiem gadiem, tad nozares eksperti to lielākoties uztvēra ar izsmieklu vai nosodījumu. Pēc pēdējā laika pasaules notikumiem termins “informatīvais karš” ir kļuvis par modes vārdu daudzu politiķu mutēs. Savukārt Kultūras ministrija (KM) aizvadītā gada laikā ir sagatavojusi Mediju politikas pamatnostādnes 2016. līdz 2020. gadam, kas vēl gaida savu apstiprināšanu valdībā.

Vakar KM Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis par šo dokumentu informēja Valstiskās audzināšanas apakškomisijas deputātus. Šķiet, informatīvās telpas drošība politiķiem būtiskāka ir vārdos nekā darbos – uz šo sēdi ieradās tikai pieci no desmit komisijas locekļiem (žurnālistu un ieinteresēto ekspertu klāt bija daudz vairāk). Putņa zīmētā aina šķita diezgan drūma. “Ekonomisko problēmu nomocītie Latvijas mediji bez valsts atbalsta šobrīd brīvā tirgus apstākļos nespēj nodrošināt pilnvērtīgu un kvalitatīvu saturu, kas atbilstu demokrātiskajām vērtībām un ārpolitiskajai situācijai,” teica ierēdnis. Īpaši grūtā situācijā atrodas drukātie mediji. Putnis minēja prognozēs, ka bez operatīviem atbalsta pasākumiem reģionālie laikraksti varētu beigt pastāvēt tuvāko divu trīs gadu laikā. Tas palielina risku, ka vietējā auditorija nokļūs “ārējo ietekmju” varā. “Krievijas kultūras un informācijas ietekmes uz mūsu vidi ir pastāvīgs izaicinājums. Redzam, ka Krievija ļoti efektīvi iemanījusies izmantot globalizācijas tendences, pārrobežu brīvību, Eiropas Savienības brīvības un tiesības. Tāpat kaimiņvalsts izmanto sava lielā tirgus priekšrocības, lai konkurētu par mūsu auditorijas uzmanību. Krievijas mediju satura patēriņš Latvijā nepārtraukti pieaug, turklāt Krievijas politikas līmenī tiek izstrādāta finansējuma sistēma, lai atbalstītu krievvalodīgos medijus ārvalstīs,” brīdināja Putnis.

Lai cīnītos ar minētajiem izaicinājumiem, Mediju politikas pamatnostādnēs tiek piedāvāti vairāki punkti, kas uz papīra izskatās skaisti: izveidot īpašu Mediju atbalsta fondu, kas finansētu kvalitatīvu žurnālistiku; pašvaldību izdevumi un sabiedriskie mediji aizietu no reklāmas tirgus (saņemot par to valsts kompensāciju) un līdz ar to vairāki reklāmdevēji pārietu pie komercmedijiem; tiktu ieviests jauns regulējums par mediju īpašnieku atklātību.

Saeimas apakškomisijas deputāti KM piedāvājumu kopumā vērtēja atzinīgi, bet neoficiāla informācija vēsta, ka valdībā šim dokumentam neklāsies tik gludi. Viss kā parasti var atdurties pret naudas trūkumu. Sabiedriskie mediji par aiziešanu no reklāmas tirgus prasa aptuveni astoņu miljonu eiro kompensāciju (seši televīzijai un divi radio), Mediju atbalsta fonda izveidei nepieciešams pusotrs miljons eiro un ir vēl daudzas citas mazākas vajadzības. KM pašlaik šos līdzekļus piedāvā vienkārši ņemt no valsts budžeta, bet skaidrs, ka šobrīd valdošā Zaļo un zemnieku savienība noteikti nebūs sajūsmā par “jaunās politikas iniciatīvām” 10 miljonu apmērā. Finanšu ministrija savā atzinumā par pamatnostādnēm ir pateikusi, ka šādas naudas valstij pašlaik nav.

Mediju politikas pamatnostādņu saskaņošana tuvojas noslēgumam un Ministru kabinets šo dokumentu varētu skatīt marta beigās vai aprīļa sākumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Esmu šo liekuļu vēlētājs, bet man kauns par šiem bidžekiem, kuri vairāk par izgērbšanos akciju vairāk tā arī nav izdarījuši, bet spekulē uz to, ka Lv vēlētājiem nav citu nacionālo variantu. Tajā pašā laikā pie sevis savākuši tādus dubultmorāles cilvēciņus kā harēma turētājs Pastalnieks, zagle Laizāne u.t.t. Arī Dzintars vairāk der kā sugas bullis, kas arī , protams, Latvijai ir labi, laikā, kad citu bērniem, lai būtu, ko ēst ir jābrauc uz Angliju… Bet ne par šīm samazgām ir stāsts!

 2. Pirms dažiem gadiem runāja,ka Latvijas austumos esot grūtības ar LTV un Latvijas Radio raidijumu uztveršanu. Vai tagad viss kārtībā? Nāks vēlēšanas un atkal var parādīties nedarītie darbi, bet vainīga būs Krievija. Nu, ko, Raivi Dzintar, vai atbilde gatava?

 3. Karteja NA populistiska muldesana,demokratiska valsti nevienam nav tiesibu aizliegt skatities un klausities visu,ko es gribu.Nekada kremla propaganda seit ne uz vienu neiedarbotos,ja cilveki Latvija varetu normali nopelnit un dzivot pilnvertigi.Bet tas ir jautajums par nodokliem,biznesa attistibu,tiesiskumu.Ar pedejo ir vissliktak,kamer Latvija nebus tiesiska valsts,neviens investors seit nenaks un pie ta liela mera ir vainiga NA,kuras tieslietu ministrs nav spejigs sakartot so jomu.Gadiem no NA neko neesmu dzirdejis par ekonomikas realu uzlabosanu.Kamer turpinasim balsot par lidzsinejam varas partijam,nekas nemainisies.

 4. nevajag muļļāties Atbildēt

  Pilnīgi aizliegt nebūtu jēgas. Bet šo problēmu varētu pārvērst par papildus ienākumu valsts aizsardzības budžetam – piemērot par Kremļa propogandas apraidi piemērot speciālu “propogandas nodokli” – 100 reižu lielāku tarifu nekā citiem. Un noteikti visus šos kanālus atļaut tikai pakās par paaugstinātu papildus maksu, nevis “pensionāru pamatpakā”.
  Gribi skatīties Kremļa propogandu? Tad – atver maku un maksā!
  Un jāaizliedz šiem Krievijas kanāliem pelnīt Latvijā uz komercreklāmas rēķina.

  • Nu ko var muldēt- pats LTC šefs pateica Latvijas kanālus raidīt atsevišķi ir nerentabli -tātad secinājums-maksā par krievijas kanāliem ,jo tie sponsorē Latvijas kanālus! Skaidrs????

 5. tikko īpašumus papildus ebrejiem piešķīrāt, lai tauta ātrāk aizmirst, jāpabļauj par slikto Krieviju atkal?

 6. Aizveries ar savu informatīvo karu.Cilvēkiem ir daudz svarīgākas problēmas-veselība un reāla izdzīvošana,Vai beidzot nebūtu laiks vairāk domāt un rūpēties par to,nevis visu laiku Krieviju un krievus piesaukt.Sakārtojiet valsti,lai tā strādātu cilvēku labā,sociālai drošībai un informatīvais karš pats par sevi kļūs neaktuāls.

 7. karo nu par tiesiskumu, zaļais cilvēciņ

 8. “Aiz manis stāv zvaigznes. Ko tu man padarīsi?!” J.Rainis.
  ================================================================
  Ja aiz “tīrajiem dzintariem” stāv kāškrustainie ar dzelzskrustiem, tad nepalīdzēs ne 10, ne 100 miljoni.
  Kurš te baidās vienas V.Koraļa uniformas vai pārdošanas akcijas “23. februāris”?

 9. Pseidomācītājs, Valters Korālis, vismaz jau gadus 3 par godu Krievijas armijas svētkiem(23.02) portālā „Draugiem“ ievieto bildi, kur redzams krievu armijas formas tērpā.
  Ka tur īsti ir? Varētu jau nesāt mājās, ja tas okupantu formas tērps tik mīļs…, bet demonstratīvi, katru gadu izrādīties mums naidīgas armijas formas tērpā vajadzētu izvērtēt Valsts iestādēm. Liekas dīvaini arī, ka portāla „Draugiem“, vadība to nemana. Un ko diez domā tie gandrīz 4 ooo portāla „Draugiem.lv“ V. Korāļa draugu?
  Varbūt kāda daļa varētu blokēt šo „mācītāju“?
  Būtu vērts padomāt, vai tādi „mācītāji“ Latvijai vajadzīgi…

  • Un pozēšana vācu okupācijas armijas formastērpos? Jebšu – krievu okupantu armijas tērpos ir slikti, bet vācu labi? Visas okupācijas, visas okupācijas armijas un visi okupanti ir slikti.

 10. Jāapstādina šī Vienīgās Latviešu zemes Pārkrievošana! Kamēr man pilnīgi par vēlu! Es nemaz negribu dzīvot, atgriezties šajā, tādā Latvijakuju Respubļiku! Puse Eiropas tāpat Mūs uzskata par krieviem! Jā!

  • nu kuri negrib te dzīvot, tiem arī nav ko muti vārstīt, tas jau ir latvieša dabā – pamukt un tad riet no attāluma. Un vēl lepoties ar to. Nu ko tur var teikt – patrioti, protams!

 11. Nost ar Krievisko Lattelcom Atbildēt

  Lattelekom kā valsts akciju sabiedrībai ar Gulbja milzīgo algu javeic savas valsts politika!

 12. tā pati NA neko nav darījusi lietas labā, kaut gan pastāvīgi apgrozās varas gaiteņos. Viena vienīga muldēšana un autoritātes zvejošana pa vieglo ar patriotiskām runām bez kādas darbības

 13. Jāizdara spiediens uz Lattelekom, kurā ir 51% valsts kapitāla:
  Kad lūdzu Lattelekom TV neiekļaut manis apmaksātajā kanālu paketē Krievijas kanālus, viņi atbildēja, ka to nevar, jo kanālu īpašnieki pret to iebilst! Mūsu valsts uzņēmums lobē agresorvalsts medijus par manu naudu!!!

 14. Valsts prezidentam ir iespējas izsludināt ārkārtas vai izņēmuma stāvokli jebkāda kara apstākļos – jāmācās taču no vēstures un jāreaģē uz informatīvā kara situāciju. Tad arī nauda atrastos.

 15. Vai tad Raivis Dzintars nav Maksātnespējas administrācijas šefs kopā ar rasnaču?
  Noziedzīgās zemes piespiedu nomas sakarā jāsniedz sūdzība, iesniegumi VZD, pašvaldībā, apsaimniekotājiem, valsts iestādēm, Saeimai un ja vajag, jāapstrīd viņu lēmumi Administratīvajā tiesā.
  Paskatieties, šai masai tiek piedāvāts izrādīt aktivitātes portālā Manabalss.lv, parakstīties uz trīs iniciatīvām:manabalss.lv/i/940; 2) /manabalss.lv/i/627; 3) manabalss.lv/i/362, un no apmēram miljona internetbanku vajadzētu savākt vismaz 100 000 parakstu, šī iedzīvotāju kategorija ieguvusi īpašumā dzīvokli, savā vairumā kā nabagmājas patversmi, atrodas kaut kādā politiski letarģiskā miegā, ir bez savas kaut cik stipras organizācijas, bez līdzekļiem, kurus mājām vairumā nepamatoti iztērē apsaimniekotāji, aizstāvēties pret ļoti negodīgo varas patvaļu lai izmantotu likumā – Saeimas rullī tautas 10 000 noteiktās likumu ierosināšanas tiesības, parakstījušies tikai daži tūkstoši.
  Izlasi šos un citus rakstus no Piettiek.com sadaļas “kungu iela”.
  pietiek.com/raksti/vai_zemes_baroni_triumfes,/pietiek.com/raksti/nacionalo_baronu_runasvirs_nebeidzamu_sausmu_vietapiedava_sausmigas_beigas;/pietiek.com/raksti/ka_apturet_balto_baronu_alkatibu_un_to_naudas_miljonu_ietekmi_uz_likumdosanu.
  Vai tas nav noziegums pret tautu, kas notiek ar tavu Maksātnespējas zemesjas gildēm?

  • Tas ir marionešu teātris bērna prātā esošajiem letiņiem – jo kā tie šlitkes tās aukliņas rausta, tā tie dzintari danco …

 16. paldies NA par putņiem, kas precējušies ar vīriešiem no kaimiņvalsts…

 17. Visi runājam par to ka nav naudas ,bet pirmkārt būtu jasak ražot raidījumi ,kurus var skatīties. Kas piesaista auditoriju.Patreizējā momenta LTV nu nav ko skatīties, daļa sāk skatīties Krieviju,( pieejama praktiski visiem )viss vienkārši.Cits izklaidējas ,cits uzņem muļķibas pa pilnu klapi .

 18. 100% taisnība

 19. Latvija ir slavena ar savu aprobežoto attieksmi pret skaņām, ko citi cilvēki lieto komunikācijai

 20. Nez kur momentali pazuda mans ieteikums Grenadierim.

 21. Protams! Informatīvais karš/ krievu valoda ir apsēdusi Latvijas ikdienu! Es 8/ astoņus, jau 9 vīto gadu, kā aizbraucu meklēt labākas darba iespējas! Un reizi gadā, šad tad 2, atbraucu atvaļinājumā, mājās, uz Rīgu. Manējās brauc biežāk pie manis. Nē, nē, nekāda uk, Banānu salas! Eiropas centrā! Un nesen esot Rīgā es biju pārsteigts! Cik šausmīgi daudz krievu! Un TV vispār labāk neslēgt iekšā! Un tagad valdonīgākām lēmēj amatpersonām būtu Momentāli jāizdomā un ar likumdošanu Jaunu, jāpieņem likumi un Jāapstādina šī Vienīgās Latviešu zemes Pārkrievošana! Kamēr man pilnīgi par vēlu! Es nemaz negribu dzīvot, atgriezties šajā, tādā Latvijakuju Respubļiku! Puse Eiropas tāpat Mūs uzskata par krieviem! Jā! Un pilnīgi nevienu bēgli musulmani arābu, nēģeri! Kategoriski nē! Te ir ārprāts! Bavārijā, Heineken!

  • katrs redz to ko grib redzet Atbildēt

   tu esi atradinājies krievus redzet, tāpec tev liekas ka dzudz. tikpat cik vienmer. es teikim ar nesen ar sievieti aizbraucu uz dižpilsetu, un tā kā tiko bija nikni raksti par bēgļiem lasiti tā skatos ik pa pārsimt metriem kādz nēģerveidigais nāk pretim- pilna rīga bēgļu tas saucas. vakarā ar sievieti pļāpāju, tā vispār nevienu nav redzejusi , bet gājām jau kopā. tāpat tev, tu gribeji redzet daudz krievu un uzvilkties šajā sakarā un tu ari redzēji

 22. Melīgā Nacionālā Apvienība – lata slepkavas – ir drauds Latvijai , jo lai paliktu pie siles, gatavi uz VISU. Tai skaitā, teatrāli atrunājoties, uzņem imigrantus

 23. Nav 8 miljonu, lai nosargātu informatīvo telpu, bet ES fonu miljonu simtus, gan var mierīgi palaist garām…. Vai tik valdībā nesēž tipiskais latvietis ar domu- kā tērēt mazāk, nevis kā nopelnīt vairāk! Skumji.

 24. Tad vajag beigt politisko imidžu veidot pārstāstot Putna teikto, ķeraties NA pie darba, nevis tikai cīnāties vārdos.

 25. jā tiešām kāpec mūs neizsargā nodzintara & co propogandas meliem? es gribu objektīvu informāciju nevis rietumu propogandas melus

 26. Tikai ierosinājums – sāc kaut ko darīt – šodien tā ir tikai plukštēšana…: ”Nu redziet cik slikti, jūs taču redziet, nu skatieties… Un viss.”
  Gaidu to diernu, kad Raivis Dzintars kaut ko rosinās, liks uz balsošanu. Padoms. Ņem piemēru no Ražuka, lai arī viens, bet tautfrontiešus, barikāžu dalībniekus nepamet.

 27. “…nozares eksperti to lielākoties uztvēra ar izsmieklu
  vai nosodījumu…”

  Te nu bez mikroskopa redzams, kādi Latvijas ienaidnieki
  tiek uzaicināti par EKSPERTIEM !!!

  Te nu bez mikroskopa redzams, kādi Latvijas ienaidnieki
  uzaicina “EKSPERTUS” !!!

 28. Raivīt, tu te pļurksti pat mediju telpas aizsardzību, bet visādi NEPLPi atbalsta Latgales rusifikāciju.
  “NEPLP informēja, ka televīzijas raidījumu veidošanai latviski vai latgaliski paredzētais finansējums ir 35 571 eiro. Savukārt konkursā raidījumiem krievu valodā finansējums ir 20 tūkstoši eiro TV raidījumu veidošanai un 51 tūkstotis eiro – radio raidījumiem.”
  Kāpēc NEPLP Latgales latviešu medijiem dod 35571 eiro, bet krieviem 71000 jeb 2 reizes vairāk?! Vai tā nav Latgales mediju telpas rusifikācija ar NEPLP atbalstu? Tā ir latviešu diskriminācija!
  Raivīt, sāc strādāt un kopā ar pārējiem deputātiem vēlreiz padzen gan Dimantu, gan padzen pārējos NEPLP locekļus.

  • Tos latviešu valodā raidījumus raš-mēlīgie
   PRINCIPA PĒC neklausās !

  • Grenadieri, vispirms piespied tos “parejos deputatus” stradat kopa ar “Raiviti”.

   • Atkārtošu Satversmes 65.pantu – “Likumprojektus var iesniegt Saeimai Valsts Prezidents, ministru kabinets, Saeimas komisijas, ne mazāk kā pieci deputāti”.
    Kur ir Raivja Dzintara likumprojekts par Latgales rusifikācijas apturēšanu? Vai Saeimā nav 5 deputātu, kas šādu likumprojektu varētu iesniegt?
    Ak, koalīcijas padome neļauj 5 deputātiem iesniegt likumprojektu par Latgales rusifikācijas apturēšanu. Varbūt tad nevajag līst tādās koalīcijas un sēdēt kolektīvā kā “mazajiem” bez individuālām LIKUMDOŠANAS tiesībām?

Draugiem Facebook Twitter Google+