Kultūra
Mūzika

Draudzējamies, pošamies, dancojam!0

Grīnbergu ģimenes kapela “Jautrie vidzemnieki” Drabešos 1938. gadā.

Sestdienas, 11. augusta, nakts, zvaigznēm spoži mirdzot, būs īstais brīdis šovasar doties uz gada lustīgāko zaļumballi, kas veltīta Latvijas valsts simtgadei, aicinot līdzi radus, draugus, paziņas svinēt kopābūšanu un vienlaikus apzināties, ka līdz Latvijas dzimšanas dienai tikai 100 dienas.

Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja iniciatīva – Simtgades zaļumballe – notiks katrā Latvijas pašvaldībā. “Vienā dienā vienlaikus katrā novadā – vismaz viena zaļumballe. Turklāt daži novadi izlēmuši tās rīkot vairākos savos pagastos, tāpēc Latvijā pašreiz mums zināmais balles norises vietu skaits ir teju 200,” stāsta Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja reģionālo projektu vadītāja Jolanta Borīte. “Piemēram, Valkas novads rīko lielo balli Kārķos, taču Vijciema pagasts iecerējis vēl savu balli.” Jolanta mudina biroju iesūtīt informāciju arī par tām zaļumballēm, ko 11. augustā cilvēki rīkos savās mājās kā dzimtu saietus vai dārza svētkus ar dancošanu draugiem un kaimiņiem.

Arī tautieši citās valstīs aicināti rīkot Simtgades zaļumballi – lielākā noritēs Augš­bebru latviešu ciemā Sibīrijā, Omskā. Savukārt Īrijā uz skaistu kopā sanākšanu pie Virdžīnijas ezera aicina Latviešu biedrība Kavanā.

Pie domas par pasaules un visas Latvijas vienotu kopīgu svētku – Simtgades zaļumballes – rīkošanu Latvijas valsts simtgades birojs nonāca, “paspēlējoties” ar ciparu 100 – skaitot no 18. novembra simt dienas atpakaļ. Vasara taču ir zaļumbaļļu laiks, un simtgades koordinatori reģionos pārliecinājās, ka idejai par zaļumballi ir piekritēji un atbalstītāji. Turklāt zaļumballes ir cauri laikiem izdzīvojis kultūras fenomens. Balles joprojām notiek gan Līgo vakarā, gan pilsētu svētkos, gan kapusvētku dienu pievakarē.

Jolanta Borīte cer, ka ar visas Latvijas zaļumballi būs trāpīts desmitniekā un ka cilvēki to novērtēs tikpat atzinīgi kā nu jau par tradīciju kļuvušos Latvijas neatkarības atjaunošanai veltītos Baltā galdauta svētkus 4. maijā un pirms valsts simtgades skaisto Latvijas karoga godināšanas ceļu pasaulē. Simtgades zaļumballe mums katram būs īpaša, ja būsim gatavi šajā kopā sanākšanā ar kopīgām izjūtām un līdzpārdzīvojumu godināt tautas tradīcijas un vērtības. Jo šis ir notikums, kas domāts dažādām sabiedrības grupām un ikvienam, kurš vēlas piedalīties. 11. augusta balle varētu kļūt par fantastisku piedzīvojumu paaudzei, kas savā jaunībā lustējusies sestdienas vakaros zaļumballēs – turklāt nevis īpaši izbūvētās estrādēs, bet upeslīčos vai šķūņos, ko pušķojuši zaļumiem. Un varbūt tieši šajā ballē astoņpadsmitgadnieks satiks savu sapņu meiteni vai sapazīsies divi trīsdesmitgadnieki, kuru vidū uzplauks skaistas attiecības?

Pirmā deja tradicionāli bijusi valsis. Arī simtgades zaļumballi pašvaldības aicinātas sākt ar šo deju. “Dažās vietās īpaši domāts par jauno paaudzi, piemēram, Ķekavā ikviens, kurš nāks uz balli, mudināts nest līdzi savu mūzikas ierakstu, lai var atskaņot šo dziesmu,” stāsta Jolanta. Pētot, kādas dziesmas zaļumballēs bijušas vispopulārākās, pētnieces Signe Pucena un Ieva Vītola noskaidrojušas, ka tās ir “Pie Dzintara jūras”, “Zilais lakatiņš”, “Es zinu, ka kādreiz man dārziņš būs”. 11. augustā notiek arī dažādi citi sarīkojumi. To vidū ir tradicionālais koncerts Latvijas Likteņdārzā. Jolanta iesaka pēc tā doties uz zaļumballi, ko Kokneses pašvaldība rīkos pie kultūras nama. Savukārt Duntē notiks “Minhauzena alus svētki”, un to dalībniekiem iespēja turpināt lustēties Salacgrīvā. Pāvilostā – ziem­upiešu saiets, un arī tur zaļumballe būs vēl prieku papildinošs notikums. Ikvienam ir iespēja aizbraukt uz tādām romantiskām dancojamām vietām, kur varbūt nekad iepriekš nav būts, piemēram, uz Andreja Pumpura skvēru Daugavpilī, Engures pagasta Auniņparka estrādi, Krustpils novada Kūku pagasta estrādi “Mārdadzis”, Mērsraga brīvdabas estrādi “Jēgerleja”, Skrīveru novada Andreja Upīša dārzu, Viļānu novada Lakstīgalu estrādi u.c. Turklāt pārsvarā novados zaļumballe ir pilnīgi par brīvu.

Latvijas valsts simtgades biroja sadarbības partneris ir Latvijas Radio 2, kas 11. augusta vakarā un naktī atskaņos zaļumbaļļu mūziku, lai arī tie cilvēki, kuri netiks uz balli, klausītos valšus un fokstrotus un justos labi. Varbūt radīsies vēlēšanās arī mājās uzdejot!

SIMTGADES ZAĻUMBALLE SKAITĻOS

Saistītie raksti

• Simtgades zaļumballe notiks Latvijas 119 pašvaldībās, kopā līdz šim zināmas 200 norišu vietas, kā arī ārvalstīs.

• 11. augusta vakarā un naktī ballēs spēlēs vairāk nekā 200 mūzikas vienības (ansambļi, orķestri, grupas u.c.), turklāt viens mūziķu kolektīvs 11. augusta vakarā nospēlēs pat divas balles, kā arī zaļumballes mūziku pārraidīs “Latvijas Radio 2”;

• Visas norises vietas un pasākumu programmas meklēt lv100.lv/zaļumballe.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
VIDEO. Iznācis filmas “Jelgava 94” treileris. Pirmizrāde jau nākamnedēļ
2 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Jaunības aizlauztie spārni. Maijai Kreklei jauns romāns “Klusums izmisīgs”
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Eiropas Kultūras mantojuma dienas – interesantāko notikumu izlase
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
Lai jūrkant’ netrūkst dzīvīguma! Ciemos pie Rojas Jūras zvejniecības muzeja krājuma glabātājas
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Kamēr politiķi domā, fani bauda lielo rallijkrosu
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
1 stunda