Foto-Valērijs Miņkovs

Draudzīgā adataiņu saime 0

“Vēlētos mazbērnam iegādāties kādu mazu dzīvnieciņu, veikalos redzēju adatpeles. Kādas tās ir?” 
Ausma Elstiņa Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Daudzo peļuku vidū adatu peles viegli atšķirt pēc asā eža kažociņa. Uz cilvēku tās ziņkārīgi noraugās ar spožām melnām ačtelēm, izslējušas garo, trijstūraino purniņu. Pie mums pieejamas tikai Kairas adatpeles, jo otra veida – Turcijas – satopamas tikai zoodārzā, turklāt abas ārēji maz atšķiras.

Dažādu eksotisku grauzēju pazinēja Jeļena Kustova skaidro, ka informācija par adatpeļu uzturēšanu un dzīvesveidu nav plaši pieejama, jo tās samērā nesen dzīvo nebrīvē. Šī iemesla dēļ starp tām mēdz būt indivīdi, kas nav pieraduši pie cilvēka. Ieteicams iegādāties mazus pelēnus un pirms pirkšanas paņemt tos rokās. Ja sīkulis ir nedraudzīgs un mēģina iekost – nebūs mīlīgs! Der zināt, ka tie ir bara dzīvnieki, tāpēc vēlams iegādāties vismaz divus, ieteicams, viena dzimuma. Ja nopirksiet pārīti, ģimenes pieaugums ir neizbēgams! Par laimi, adatpeles ir ne vien sabiedriski un saticīgi radījumi, bet arī ļoti rūpīgi vecāki. Vieni no retajiem grauzējiem, kuri tēvu pēc bērnu piedzimšanas nenošķir no saimes, jo mazuļi nav jāsargā no viņa uzbrukumiem…

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Mītne adatpelēm, protams, nepieciešama. Skrejriteni nevajag, jo šādi adatpeles var traumēt asti. Pakaišiem izmanto speciālās skaidas vai granulas, kas pilnīgi likvidē smakas. Šie grauzēji ir tīrīgi zvēriņi un parasti nokārtojas vienā vietā, ko ir viegli sakopt, turklāt produkcija ir bez smakas.

 

Ieteicams krātiņā ielikt nedaudz siena, lai pietiek materiāla migas iekārtošanai. Vēl tur nepieciešams trauks ar speciālajām, zooveikalos nopērkamajām smiltīm, jo līdzīgi kā šinšillas, degu un smilšu peles arī adatpeles tajās tīra savus kažociņus, kārtīgi izperoties.

Dzīvnieciņus baro ar pieejamo sauso barību, ko stingri dozē – viena tējkarote dienā. Apresnošanās pelēm nedraud, tās grāciju saglabā visa mūža garumā, taču mīl veidot krājumus, lai saimniekam biežāk būtu jātīra būris. J. Kustova piebilst, ka vēl ieteicams dienā dot pa vienam graudiņam suņu vai kaķu sausās barības. Nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu var nodrošināt, piedāvājot arī biezpienu, vārītu un sakapātu olu, kriksīti vārītas liellopu gaļas un pat nelielu kauliņu ar gaļu. Papildus zobu asināšanai noder augļu koku un krūmu zariņi (izņemot jasmīnus, ceriņus, tūju). Var dot zaļumus, visus augļus, izņemot avokado. Ķiršus un plūmes pasniedz, atdalītas no kauliņiem. Vasarā ieteicams krātiņā ielikt zālīti, tikai ne slapju vai sasutušu.

 

Svarīgi

Adatpeles rokās ņem ļoti uzmanīgi, jo tām viegli lūst… astes. Tās pie pamatnes ilgstoši asiņo un vairs neataug.

Uzziņa

• Adatpeles dzīves ilgums ir no 1,5 līdz 2,5 gadiem.

• Peles ir ap 10 cm garas un sver 50 – 60 g.

• Metienā dzimst četri un vairāk mazuļu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.