×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. aprīlis, 2016
Drukāt

Drīzāk tiesāsies nekā mācīsies valodu (23)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valsts valodas centrs, veicot pārbaudes pilsētu un novadu domēs, pieķēris vairākus pašvaldību deputātus, kas nepārzina latviešu valodu amata profesionālo pienākumu veikšanai noteiktajā līmenī (C1). Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo likumu, nezināšanā pieķertajam deputātam ir pienākums sešu mēnešu laikā uzlabot savas valodas zināšanas. Turklāt pašvaldībai jānodrošina finanšu līdzekļi šo nezinīšu skološanai. Citiem vārdiem sakot – deputāts savus robus zināšanās lāpa par nodokļu maksātāju līdzekļiem. Tā, piemēram, Daugavpils domes Finanšu komiteja nesen atvēlējusi 2300 eiro, lai deputāts Viktors Pučka varētu apgūt valsts valodu pietiekamā līmenī.

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputāti uzskata, ka šādi tēriņi nav ne samērīgi, ne pamatoti un deputātiem valsts valodas apgūšana būtu jāsedz no savas kabatas. Viņi arī sagatavojuši attiecīgus grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas pagājušonedēļ tika nodoti izskatīšanai Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijā. Pret šo likumprojektu iebilda “Saskaņa”, kas uzskata, ka valodas jautājums tiek izmantots kā priekšvēlēšanu cīņas instruments politisko konkurentu apkarošanai pirms pašvaldību vēlēšanām. Saskaņiešu nostāja nav pārsteigums, bet šoreiz viņiem pievienojās arī Mārtiņš Bondars un citi Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pārstāvji.

“Ar šādiem grozījumiem mēs būtībā legalizējam nepieļaujamo situāciju, ka pašvaldībās darbojas cilvēki, kuri nezina valsts valodu. Ja kāds cilvēks vēlas kandidēt un pārstāvēt savus vēlētājus lokālajā līmenī, tad viņam jāsaprot, ka bez valsts valodas zināšanām to nav iespējams izdarīt,” skaidroja M. Bondars. Pagaidām gan LRA nav piedāvājusi nekādu savu redzējumu, kā risināt valodas nezināšanas problēmu pašvaldībās.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Latvijā krievu valodā jālieto tikai latīņu alfabētu tāpat kā Krievijā tatāriem un citām mazākumtautībām jālieto kiriļica. Ko Jūs domājiet?

 2. Un tas, ka šie deputāti , bez latviešu valodas zināšanām ieguvuši LR Pilsonību , SC un Bondara partijas deputātus nemaz nemulsināja ?

 3. Kāda jēga valsts valodai, ja latviešu jaunatne ,kas neprot krievu val. Latvijas darba tirgū tāpat darbu atrast nevar . Paskatieties darba sludinājumos ! Ja gribi darbu – latviešu bērniem pēc augstskolas beigšanas, par savu naudu vēl jāiet krievu val. kursos , bet te krievam vēl piemaksā, lai tas apgūtu valsts valodu ! Kurš mūsu valstī ir vairāk diskriminēts un kur tad ir tie lielie valsts valodas lietošanas kontrolieri ?

 4. Noladeta keburu krilica
  Aizliegt latvija un eiropa

 5. Krieviem ir tāds cilvēku raksturojošs apzīmējums – samodur. To var attiecināt uz visiem okupantiem un
  viņu pēctečiem. Ko no tādiem var gribēt.

 6. Aizbraucot uz Igauniju,konstatēju ka uz tiem kas sāk sarunu ar igauņiem krievu valodā skatās kā uz citplanētiešiem un nekāda saruna neizdodas.Lai situāciju labotu iebraukušam,,citplanētietim,, jāatvainojas par igauņu valodas nezināšanu un jāpasaka kāda pieklājības frāze igauņu valodā.
  Tas laikam tāpēc ,ka Igaunija atrodas blakus Somijai un somi 1939.g. Ziemas karā krieviem parādīja ,,kuzjas māti,,.
  Piebildei.Krievu ,,kuzkina maķ,, bija 1961.g. virs Novaja zemļa nomestā udeņraža bumba ar 100 miljonu tonnu trotila ekvivalentu kas nodrebināja visu planētu.

 7. Rakstu ar datoru kura nav latvieshu alfabets. Kirilicu nemaku un nemacishos. Kadel latvieshu laikraksta iespiezh komentarus kirilicas alfabeta? Kapec ne kinieshu vai japanu vai korejieshu? Varbut pat arabu vai zhidu?

 8. Neviens pilsonis nedrīkst kandidēt uz deputāta vai domnieka amatu, ja viņš tekoši nepārvalda valsts valodu. Tādam jābūt likumam.

 9. Sen jau vajadzeja ka normalas valstis,nemaki valsts valodu-diez vai ka pat ielu varesi slaucit,jo neko nesapratisi,kas jadara. Vieniga izeja,macities valodu,vai tit “makskeri”.

 10. Es pirmais iešu uz ES tiesu, lai man maksa par nalfabeitzmu valsts valodai, nemaku runa nemaku rakst.

 11. Kā var nezināt valsts valodu, ja visās skolās ir tāds priekšmets kā Latviešu valoda, kā viņi varēja saņemt atestātu par skolas beigšanu, ja latviešu valodā ir slikta atzīme?

  Bet labais ir tas, ka viņi paši atzīst, ka vajag pastiprināt valsts valodas mācīšanu skolās. TaS NOZĪMĒ, KA VISAS KRIEVU SKOLAS JĀSLĒDZ NEKAVĒJOŠI, LAI TĀS NERAŽO NEPILNVĒRTĪGUS CILVĒKUS lATVIJĀ. kuri nevar ieņemt augstus amatus, jo bez valsts valodas zināšanām, nevar būt ne ierēdnis, ne ārsts, ne deputāts.
  Tas nozīmē, ka valsts nerūpējas par saviem pilsoņiem, drīz tiks sūtīti iesniegumi ES tiesai, par to, ka Latvijā visiem nav vienādu iespēju. Tad tikai būs jāatver naudas maciņš valstij, lai izmaksātu kompensācijas “cietušajiem”.

  • Да надо вообще все школы закрыть, чтобы не было больше придурков вроде тебя. Забористая у вас трава, однако.

  • Ko tas āksts te buldurē? Es nesaprotu.

  • Ziniet ,mīļie,kamēr jūs plēsīsieties un plosīsieties ap gadu desmitiem ierastu valodu Latvijā – krievu valodu….Jūs nepamanīsiet,kad pieprasīs arābu valodas zināšanas….jūs nepamanīsiet,kad burkās un hidžabās būs jāstaigā…..jūs nepamanīsiet,kad svešiem dieviem būs jāklanās …..
   Taisiet problēmu, kur tai sen nav jābūt,bet neredzat tās,kas jau nāk iekša pa durvīm….

   • nu un tad?Klanījāmies Atbildēt

    un klanīsimies.Varētu padomāt,ka Uljanovs un Džugašvilli nebija sveši dievi.Kā teiktu Igaunijas prezidents…Ja man obligāti jārunā svešvalodā,labāk runāju angliski vai arābiski,nevis okupantu valodā.Ar ko krievs labāks par arābu?

Draugiem Facebook Twitter Google+