×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Droša medicīnisko preču izmantošana

Foto - Stock.XCHINGFoto - Stock.XCHING

Vairums medicīnisko ierīču ir paredzētas speciālistu lietošanai, taču daļa nonāk arī pacientu mājās. Kas jāņem vērā to drošai izmantošanai?

 

Par medicīniskajām ierīcēm uzskata tikai tādas, ko ražotājs paredzējis lietošanai ārstniecībā – slimību profilaksei, diagnosticēšanai, ārstēšanai un novērošanai. Tās lieti noder pēc traumām vai reizēs, kad nepieciešams atvieglot dzīvi, ja ir fiziski trūkumi.

Vairums medicīnisko ierīču, ko liek lietā zobārstniecībā vai oftalmoloģijā, kā arī dažādas diagnostikā pielietojamās ir paredzētas tikai atbilstoši apmācītu veselības aprūpes speciālistu izmantošanai specializētās iestādēs. Šīs ierīces plaši izmanto arī pētniecībā un lai aizstātu vai pārveidotu cilvēka organisma uzbūvi vai fizioloģiskus procesus. Tādēļ kurš katrs tās nevar iegādāties publiski pieejamās tirdzniecības vietās.

Tomēr ne mazums ir arī tādu medicīnisko ierīču, kas paredzētas lietošanai pacientiem, ja tās nozīmējuši ārsti, piemēram, brilles, kontaktlēcas redzes korekcijai, intrauterīnās spirāles, kas nesatur zāles. Pārējās pacienti var iegādāties un lietot arī bez ārsta ziņas. Tās uzskata par zema un vidēja riska ierīcēm: termometri, asinsspiediena mērītāji, dažādas palīgierīces, kas atvieglo pārvietošanos (kruķi). Starp citu, pie medicīniskajām ierīcēm pieskaita arī tādas ikdienā zināmas preces kā marles saites, plāksterus un pat… prezervatīvus.

Iegādājoties jebkuru medicīnisko ierīci, jāpievērš uzmanība iesaiņojumam. Uz iepakojuma, etiķetes un pievienotajā lietošanas instrukcijā informācijai jābūt valsts valodā. Turpat jābūt jabūt arī ražotāja vai tā pilnvarotā pārstāvja kontaktinformācijai (nosaukums un adrese) un CE marķējumam. Šī abreviatūra apliecina, ka prece ir apstiprināta lietošanai un izplatīšanai Eiropā. Tiešā tulkojumā no franču valodas (Conformité Européne) tas nozīmē – apstiprināts Eiropā. Šāda marķējuma nav vienīgi uz medicīnas ierīcēm, kas paredzētas klīniskajiem pētījumiem, ir izgatavotas pēc pasūtījuma, neatbilst normatīvo aktu prasībām vai tām nav veiktas atbilstības novērtēšanas procedūras.

Starp citu, ir gadījumi, kad viena veida produkti var būt un var nebūt medicīniska ierīce. Tāda ir atšķirība starp termometriem – medicīnas ierīce ir ķermeņa, nevis gaisa vai šķidruma temperatūras noteikšanai. Sterili vienreizējās lietošanas cimdi, kas paredzēti ķirurgiem, ir medicīnas ierīce, bet ir arī cimdi, ko izmanto saimniecībā. Līdzīga atšķirība ir starp kontaktlēcām, kas paredzētas redzes korekcijai, un tādām, ko izmanto tikai acu krāsas maiņai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+