Latvijā

Droši kā aiz metāla durvīm 16

Publicitātes foto

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā droši pasargāt savu mājokli no nelūgtiem ciemiņiem ir uzstādīt metāla durvis, kas ātru ielaušanos dzīvoklī padara praktiski neiespējamu. Par ekonomisku metāla durvju izvēli vislabāk pastāstīs kārtīgs vietējais ražotājs.

“Jau no 2002. gada mūsu uzņēmums specializējas metāla durvju projektēšanā, ražošanā un uzstādīšanā. Pa šo laiku mums ir uzkrājusies liela praktiska pieredze. Tā ļauj sabalansēt durvju drošības līmeni un izskatu ar ļoti pieņemamu cenu. Mums ir svarīgi, lai durvju izvēle tiktu izdarīta pareizi,” stāsta Oskars Krēziņš, SIA „MEKO un KO” tirdzniecības pārstāvis.

Kāpēc metāla durvis

Metāla durvis pielieto vietās, kurās nepieciešama augstāka izturības, pretuzlaušanas vai ugunsdrošības klase. To var panākt ar dažāda veida durvīm, tomēr tieši metāla durvis ļauj vajadzīgos drošības parametrus nodrošināt saglabājot ekonomisku cenu. Piemēram, ja metāla durvis salīdzina ar koka durvīm. Tirgū labu koka durvju maz un tās ir dārgas. Pārsvarā dominē priežu un egļu pildiņu durvis, kuras ir diezgan viegli atlaužamas ar vienkāršu “kazas kājas” lauznīti uzspiežot spraugā pie slēdzenes. Arī ar modernajiem elektroinstrumentiem durvju plaknē var ātri izveidot pietiekoši lielus caurumus, lai iekļūtu dzīvoklī. Ja durvis ir taisītas no cietā ozola, aprīkotas ar metāla drošības joslām un citām pretuzlaušanas sistēmām, tās ir efektīgas, toties izmaksās dārgi. Vēl viens jaunu koka durvju mīnuss ir tas, ka ievietotas ailē, durvis kādus divus gadus žūst, briest un maina savu ģeometriju, tās ir jālabo – jāpieēvelē utt. Reizēm gadās, ka koka durvis kādi vandaļi aplej ar ar degošu šķidrumu un aizdedzina. Metāla durvis aizdedzināt gan būs grūti…

Metāla durvju evolūcija

Vienkāršas metāla durvis var izgatavot teju katrā garāžā, kur ir taisns galds. Atliek paņemt metāla plakancaurules, izveidot no tām durvju karkasu un virspusē piemetināt skārdu. Pārvalce šādām durvīm ir plāna, tikai viena skārda biezumā. Durvis ir nokrāsotas ar parasto krāsu. Pārzāģējot vecas šāda tipa durvis parasti tur iekšpusē redz iemīcītu mīksto minerālvati, reizēm pat vecas lupatas. Pa gabalu vizuāli durvis ir labas. Tomēr tuvumā, no sāna skatoties, redzams, ka loksnes ir tikai piemetinātas un sānu plaknes ir nelīdzenas. Cits liels mīnuss amatnieciski gatavotām durvīm ir tas, ka plakancaurules ir tukšas. Caurules galos no augšas un apakšas tikai mazliet iebāž siltumizolāciju un saka, ka tā ir piebāzta. Divus metrus garās metāla trubas praktiski nevar piepildīt ar minerālvati un neviens garāžā ražojošais, to arī nedara. Mīkstā siltumizolācija ar laiku vibrācijas rezultātā sakrīt un augšējā daļā izveidojās tukšums. Par to amatnieciski darinātas metāla durvis virinot liecina raksturīgais “bungu” troksnis,- īpatnēja skaņa durvis aizverot, kas rodas skaņai atbalsojoties tukšajos durvju dobumos.

Pavisam cits kvalitātes līmenis ir rūpnieciski izgatavotas metāla durvis. Durvju vērtne standarta variantā ir 53 mm bieza un tiek izgatavota no 1,5 mm biezas tērauda loksnes. Vērtni veido uz speciālajiem darbagaldiem no metāla skārda izlokot vanniņu. Tā tiek pildīta ar 50 mm biezu paaugstinātā blīvuma cieto Paroc akmens vati, kas nodrošina durvju siltuma un skaņas izolāciju. Vate no visām pusēm tiek ielīmēta ar speciālu līmi, kura veidojot plānu izolācijas kārtiņu, novērš kondensāta rašanos durvju iekšpusē. Pēc tam virsū uzvalcē metāla loksni un izmantojot kontaktmetināšanu, apmetina pa perimetru. Ja primitīvas ražošanas gadījumā pārvalci veido tikai viens metāla biezums, rūpnieciskā ražošanā to veido jau trīs metāla biezumi un tās ir ne mazāk kā 4.5 mm bieza. Pēc pasūtījuma durvis iespējams izgatavot arī no 2mm un biezāka metāla.

“Visas “MEKO UN KO” piedāvātās metāla durvis tiek uzstādītas, izmantojot speciālu eņģu un gultņu stiprinājumu tehnoloģiju, kas pasargā durvis no izkustēšanās un izcelšanās riska, kā arī nodrošina ilgu lietošanu,” akcentē O. Krēziņš.

Nākošais, ko klients izvēlas ir krāsojums. Dažreiz var redzēt, ka tiek pārdotas tikai gruntētas durvis. Tā nebūtu laba prakse, jo gruntskrāsa nav domāta kā pārsegums, tā nav izturīga un to ir viegli noskrāpēt. Skrāpējumu vietās metāls var bojāties. Tāpēc uzņēmums durvju drošai aizsardzībai ir izvēlējies izturīgo pulverkrāsojumu. Krāsas pulveris tiek uzpūsts uz gruntētām durvju detaļām un speciālās krāsnīs pie augstas temperatūras piededzināts. Izvēloties krāsojumu jāatceras, ka ir iekšdarbiem un ārdarbiem domātas krāsas. Ārdarbiem domātās būs izturīgākas pret mitrumu un temperatūras svārstībām. Tāpat ir novērota tendence dzīvokļu durvju iekšējo pušu krāsošanā. Ja agrāk iekšējās puses galvenokārt tika aplīmētas ar koka imitācijas plēvi, tagad tās tiek vairāk krāsotas.

Uzņēmums piedāvā savu, jau pārbaudītu durvju toņu paleti, kā arī iespēju izvēlēties jebkuru no RAL kataloga krāsām. Šobrīd jaunumu klāstā ir īpaši, dekoratīvi krāsu toņi ar perlamutra efektu. Ja durvju virsmu vēlas vēl dekoratīvāku uz vērtnes veido koka vai MDF uzlikas, kas durvis padara līdzīgas parastajām koka durvīm. Uzlikas uzlabo gan siltumizolācijas, gan skaņas izolācijas rādītājus.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

 

Kāpņu telpas

Lielākā daļa, – ap 80% no “MEKO UN KO” saražotā, ir izturīgas kāpņu telpu durvis daudzdzīvokļu mājās. Pārējo pieprasījumu veido dzīvokļu un privātmāju durvis. Kāpņu telpās metāla durvīm ir sācies jau otrais riņķis, tiek mainītas durvis, kas uzstādītas deviņdesmitajos. It īpaši tas attiecās uz mājām, ar lielu iedzīvotāju skaitu, kas durvis pamatīgi noslogo. Lai arī kāpņu telpu durvis ir domātas sērijveida mājām, katru nākas izgatavot individuāli, jo izmēri nedaudz atšķiras. Šobrīd populārākais durvju modelis ir ar stiklotu lodziņu 20×80 cm lielumā, ko veido izturīga stikla pakete. Ja arī sākumā bija bažas, ka stiklu varēs demolēt, tās bija veltas. Stikla logs ļauj no mājas izejošam pusaudzim vai vecāka gadagājuma cilvēkam novērtēt, vai ārpusē neatrodas kāds potenciāli bīstams indivīds. Uzņēmums durvis komplektē reize ar kodu atslēgu un slēdz ilgtermiņa apkalpošanas līgumu, kurās paredzēta durvju apkope un garantija. Durvis tiek komplektētas ar durvju aizvērēju. Daudzu gadu gaitā ir tikuši izmantoti dažādi durvju aizvērēji, tomēr Vācijā ražotais augšējā novietojuma hidrauliskais aizvērējs ar vērējroku “GEZE TS 2000 V BC” ir izrādījies visizturīgākais, kas jo īpaši ir svarīgi lietojumam kāpņu telpās, kur ir liela cilvēku plūsma. Šis aizvērējs nodrošina durvju pilnīgu aizvēršanos vienmērīgā ātrumā pat tad, ja tās nav pievērtas un atstātas vaļā. Tomēr arī labajiem pievilcējiem divreiz gadā ir jāveic regulēšana, jo mainoties āra gaisa temperatūrai mazliet var mainīties darbošanās režīms.

Cits būtisks kāpņu telpu durvju elements ir nerūsējošā tērauda slieksnis. Ja parastais dzelzs slieksnis noberžās un tajā tiek iekšā rūsa, tas veicina visu durvju bojāšanos. Kaut kur būs izveidojušās mikroplaisas, kāds velosipēds būs ieskrāpējis ar ar pedāli utt. Ja slieksnis ir no nerūsējošā tērauda, tur rūsa neveidosies… Uzņēmums montējot metāla durvis veic arī durvju ailas apdari. Pēdējā laikā modē ir ailu apdarināt ar durvju krāsā krāsotu metāla paneli un kleidēm, kas piešķir vējtverim solīdāku izskatu. Negaidīts kāpņu telpu durvju drauds ir ļoti centīgi sētnieki, kas ziemās pārāk bagātīgi kaisa sāli. Nodomi ir tie labākie, – lai iedzīvotāji nepakristu, tomēr sāls metālam ir lielākais ienaidnieks un par to vajadzētu atcerēties.

Cits plašs metāla durvju pielietojums daudzstāvu namu kāpņu telpās ir lifta telpas. Tur mīl ielauzties krāsaino metālu zagļi, kuriem interesē transformatoros esošās vara stieples. Lai šīs aktivitātes ierobežotu, metāla durvīs izmanto pastiprinātas drošības blīves un speciālas drošības ribas, ka neļauj izmantot lauzni. Dekoratīvais elements šeit nav būtiskais.

Dzīvokļi un privātmājas

Izmantojot pulverkrāsošanu un dekoratīvās uzlikas ekonomiskās klases metāla durvis kļuvušas vizuāli pievilcīgas. Piedevām, drošības, skaņu un siltuma izolācijas līmenis tām ir pietiekoši augsts. Daudzdzīvokļu mājās ir divi veidi, kā iestrādāt metāla durvis. Vienkārša dizaina metāla durvis var iestrādāt, kā otrās, papildus drošības durvis dzīvokļa koka ārdurvīm. Zaglis pēc koka ārdurvju atlaušanas negaidīti sastopas ar metāla durvīm, kas ļaunos nodomus nobremzē. Otrs variants ir izvēlēties dekoratīvas metāla durvis. Tās būs labi nokrāsotas vai ar dekoratīvajiem pildiņiem, kas tās vizuāli padarīs maz atšķirīgas no koka durvīm, tomēr sniedzot pavisam citu pret uzlaušanas līmeni. Piedevām, izmantojot vienas ārdurvis, atbrīvojas vieta priekštelpā.

Izvēloties privātmāju metāla ārdurvis ir jāatcerās, ka tumši nokrāsotas durvis spožā saulē var stipri sakarst un izmainīt savu ģeometriju. Uz durvju virināšanu tas var neatsaukties, tomēr atslēgas mēlīte var tiek bloķēta un slēgties ar grūtībām. Tas rada pastiprinātu spiedienu uz atslēgu un samazina tās darba mūžu. Šo risku samazina durvīm piemontējot aplikācijas vai tās nokrāsojot gaišā krāsā. Palīdzēs arī nadziņš, mazs jumtiņš virs durvīm, kas durvis noēno. Aiz ieejas durvīm, lai cik tās labi noblīvētas, ir jāveido vējtveri. Tos veido telpa starp divām durvīm, kas izlīdzina iekštelpu un ārtelpu temperatūru. Ja ārdurvīm ir 5 cm siltumizolācijas kārta, tās caursalst un pa tiešo saskaroties ar iekštelpu siltā gaisa masu, apsarmo. Vējtveris rada temperatūras izlīdzināšanas telpu un komforta saglabāšanai ziemas salā būtu obligāts. Ja ir milzīga temperatūras starpība, piemēram, ārpusē mīnuss 20, iekšpusē pluss 20, pa katru mikroskopiskāko spraudziņu notiek intensīva gaisa apmaiņa. Durvju tirgū būs nopērkamas arī īpaši siltinātās durvis, kurām šis trūkums ir novērsts. Tomēr šādām durvīm cena ir trīs reizes lielāka.

Samērīgu drošību

Izvēloties metāla durvis jānosaka paredzamais drošības līmenis. Tomēr mājas drošības līmenim ir jābūt sabalansētam. Izrādās, ka 100% drošībā neviens nebūs arī aiz visdārgākajām atslēgām, jo pasaulē nav nekas tāds izgudrots, ko nevarētu atvērt. Bieži privātmājas īpašnieki gribot aizsargāt māju, durvīs ieliek pašas dārgākās un labākās atslēgas. Citi grib pārapdrošināties un ieliek trīs vai vairāk atslēgas. Tomēr durvju drošībai ir jābūt sabalansētai ar visu mājas drošību. Piemēram, vai šajā gadījumā privātmājai visi logi ir kārtīgi restoti? Varbūt zaglis ieraudzījis briesmīgi daudzās atslēgas, vienkārši iekāps pa logu?

Atslēgu komplektācijā ir vairāki virzieni. Daļa klientu vēlas vienu un dārgāku atslēgu. Toties citi ierasti izvēlas divas atslēgas. Uzņēmums iesaka gadu gaitā pārbaudītu atslēgu komplektāciju. Divas atslēgas vienu augšā vienu vidū izvēlas klienti kas pieraduši tās izmantot dalīti. Ja dodas uz veikalu, slēdz tikai vidējo slēdzeni. Ja dodas atvaļinājumā tad slēdz abas slēdzenes. Kā augšējo slēdzeni visbiežāk izmanto Elbor slēdzeni, kā apakšējo Cissa. Ja izvēlas vienu lielu slēdzeni, tad bieži tā ir itāļu Matura, kurai ir pietiekoši drošības pasākumi. Parasti atslēgām vājākā vieta ir cilindrs, kuru var izurbt. Maturas slēdzenes cilindram tiek uzliktas virsū bruņas, kuras to aizsargā. Arī slēdzenei iekšpusē ir drošības plāksne, kuru nevar izurbt. Izvēloties atslēgas ir savas viltības. Piemēram krievu Elbor ir tehniski laba un izturīga slēdzene. Tomēr tā ir populāra un daudzi garnadži ir iemācījušies to darīt, izgatavojuši šablonus pēc kuriem veikt urbumus. Lai risku samazinātu, plāksnīti uz kuras ir firmas vārds, liek uz iekšpusi, tā nav redzama. Ir vēl citas nianses, kas būtu jāzina cilvēkiem kas izvēlas atslēgas.

Papildaprīkojums, par un pret

Bieži atslēgām durvju iekšējā pusē ir pagriežamais mehānisms vai ātrais slēdzis. Tas padara ērtu durvju lietošanu. Ieejot dzīvoklī, durvis nav no iekšpuses jāslēdz, pietiek pagriezt slēdzi. Tomēr, ja zaglis miteklī var iekļūt pa logu, ātrais slēdzis atvieglo viņam izkļūšanu no dzīvokļa ar visu jauno un dārgo TV iekārtu. Ja durvis ir ar atslēgu slēdzamas, zaglis netiek ārā.

Stabils durvju sargs ir iekšējais durvju aizbīdnis, kuru parasti nevar no ārienes atmūķēt. Tomēr tas ir problemātisks dzīvoklim kura dzīvo mazi bērni vai veci cilvēki. Brīdī, kad saimnieks aizgājis no mājas, mazs bērns rotaļādamies var aizbīdni aiztaisīt un viņam neko nevarēs iestāstīt, kā aizbīdni attaisīt. Problēmu risina tādā veidā, ka aizbīdni novieto augstāk, kur mazs bērns nevar piekļūt. Ar veciem cilvēkiem ir savādākas problēmas. Ja paliek slikti, viņi zvana ātrajai palīdzībai vai radiem, lai atbrauc. Tā kā paši reizēm no gultas nevar piecelties un durvis ir noslēgtas ar aizbīdni, neviens viņiem netiek klāt un nevar palīdzēt. Tādēļ cilvēkiem ar veselību uz riska robežas aizbīdni nevajadzētu izmantot.

“Vēl viena zināma lieta, kuras izmantošanu metāla durvīm var pārvērtēt ir slēgstieņu sistēma, vai tā saucamais “zirneklis”. Zirnekļa noderīgums parādītos tad, ja tiktu pārzāģētas visas trīs stiprinātās metāla durvju eņģes. Tomēr tas ir skaļš un ilgs process, kas prasa speciālos līdzekļus, piemēram, paprāvu fleksi. Toties stieņu izmantošanai ir skaidrs mīnuss. Uz durvju apakšējā sliekšņa ir caurumi, kuros ieslīd stieņu gali. Caurumos ar laiku sakrājas gruži, kurus kā likums, saimnieks nepamana. Stieņiem vairs nav vietas kur ieslīdēt un durvju atslēgu ir jāgriež ar spēku, kas pasliktina tās funkcionēšanu un veicina ātrāku nolietošanos. Vēl no durvju papildfurnitūras varētu minēt teleskopiskās durvju actiņas, kuras aizvien vairāk nomaina digitālās ar ekrāniņu, kur visu smuki redz.

Jāatceras, ka lai durvis pildītu savu funkciju un pasargātu mājokli no garnadžiem, tām ir jābūt arī profesionāli uzstādītām, izmantojot kvalitatīvus materiālus un ievērojot drošības standartus. Labas kvalitātes durvis ļoti ātri neuztaisīt, tādēļ šobrīd “MEKO UN KO” veidojās rinda apmēram četru nedēļu garumā. Toties tas, kas ir izdarīts, ir godam un par saprātīgu cenu,” smaida O.Krēziņš.

LA.lv