Droši turas basketbola tronī
 0

“Arēnā Rīga” šovakar notiks Latvijas basketbola līgas (LBL) čempionāta fināla sērijas trešā spēle. Pirmajās divās “VEF Rīga” pārspēja BK “Ventspils” ar 83:66 un 85:67. Sērija turpināsies līdz kādas komandas četrām uzvarām.

Leģionāru vērtība

Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu

Pirmās divas spēles bija apmēram līdzīgas, rīdziniekiem savus trumpjus un pretinieku vājās vietas visveiksmīgāk izmantojot otrajos puslaikos. Pēc abām spēlēm ventspilnieku galvenajam trenerim Gundaram Vētram bija viens un tas pats sakāmais: nav īsti izskaidrojams, kādēļ viņa komanda zaudēja dažās minūtēs. Visticamāk, vaina meklējama vairāku iemeslu kopumā – spēles taktika un basketbolistu individuālā meistarība. Rīdzinieki ir pārāki abās ziņās.

Abu komandu sakarā visu sezonu daudz runāts par leģionāru izvēli un pienesumu. Katrai komandai laukumā tādi ir pa pieciem, bet fināla sērijas rezultāti un statistika rāda, ka “VEF Rīgai” ārzemnieki ir vērtīgāki palīgi nekā BK “Ventspils”. Punktu izteiksmē varbūt ne pārāk daudz (pēc divām spēlēm – 91:80), taču atsevišķās laukuma pozīcijās pat ļoti izteikti. Augstākas raudzes turnīros Kērtisa Miledža un Morisa Beilija saspēles vadītāju kvalitāti nomāca spēcīgie pretinieki, taču abi izskatās nevainojami pretstatā ventspilniekam Todam Abernetijam: trīspadsmit rezultatīvas piespēles pret sešām, bet vēl svarīgāk – ar pārākumu spēles organizēšanā. Ventspilī savu grēkus par auto vadīšanu alkohola reibumā izpirkt visādi cenšas Džamars Jangs. Viņš ir rezultatīvākais, taču individuāli ne tik spoža zvaigzne, lai vienatnē izšķirtu spēles iznākumu. Vefiešiem ir ko nolikt pretī, jo ar līdzīgu lietderību darbojas viņu līderis Kristaps Janičenoks. Pa vienādības zīmei var saskatīt vēl dažās pozīcijās, piemēram, starp melnā darba darītājiem Gati Jahoviču un Artūru Strēlnieku vai no soliņa izšaut gatavajiem snaiperiem Sandi Valteru un Stīvenu Greju. Taču katrā no šīm pozīcijām rīdzinieku sabiedrotā ir pieredze – viens no iemesliem, kādēļ viņu spēle abos fināla mačos bija ļoti racionāla un stabila. “VEF Rīgas” uzvaras septiņās no astoņām ceturtdaļām un viens neizšķirts nedod BK “Ventspils” lielas cerības arī turpmāk.

Divas atslēgas

Pagaidām rīdzinieku panākumiem ir divas galvenās atslēgas. Viena – liels spiediens uz Abernetiju vai viņa aizvietotājiem, pretinieku spēles organizācijas izjaukšana. Otra – pārākums zem groziem, kas būtībā izšķir sērijas ritējumu. Otrajā spēlē ventspilniekiem nevarēja palīdzēt Ronalds Zaķis, un tās statistikā parādās graujoši skaitļi: vefieši 18 reizes izcīnījuši atlēkušo bumbu zem pretinieka groza un kopējā cīņā par to uzvarējuši ar 40:21. Antans Kavaļausks, Kaspars Bērziņš, reizēm arī Donāts Zavacks un Tailers Keins burtiski terorizē Ventspils groza apakšu. Mārtiņš Meiers cenšas, bet ko var viens pret visiem? Artūrs Bērziņš vai Sems Vilards? Spēlē savā līmenī, tomēr nespēj kaut kā ietekmēt iznākumu.

“Nevaru teikt, ka kāds necīnījās. Visi cīnījās! Taču mākas un meistarības ir tik, cik ir. Viņi nespēlē ne labāk, ne sliktāk kā visas sezonas laikā. “VEF Rīga” pirmajās divās spēlēs laukumā pierādīja, ka šobrīd ir labāka komanda nekā mūsējā,” pēc otrā mača atzina Gundars Vētra. “Diemžēl labai spēlei spēka atkal pietika tikai vienam puslaikam. Ja cīņā zem groza zaudējam par 19 bumbām vairāk, ja veicam 45 metienus, bet pretinieki – 65, tad nav iespējams uzvarēt. Mums ir trīs dienas laika kaut ko mainīt.”

Ja šovakar trešajā spēlē atkal uzvarēs rīdzinieki, tad zelta pasniegšana viņiem būs tikai laika jautājums. “Abās spēlēs mums izdevās uzvarēt tikai pēc secinājumiem pārtraukumā. Tādēļ nekādas atslābšanas, nekādu svinību! Trešā spēle būs grūtāka nekā iepriekšējās,” modrību cenšas saglabāt “VEF Rīgas” galvenais treneris Ramūns Butauts. Viņa komandai savā spēlē nekas nav jāmaina, jo pašreizējais basketbols dod uzvaras. Vai mainīties spēs ventspilnieki, izlaužoties no shēmu un standarta taktikas rāmjiem? Tā ir viņu vienīgā iespēja pagriezt fināla ritējumu citā virzienā.

Pēdējās sekundēs

LBL čempionātā bronzas medaļas otro gadu pēc kārtas izcīnīja “Liepājas lauvas”, pārspējot Latvijas Universitātes komandu arī trešajā spēlē savā laukumā (93:92). Studenti šoreiz liepājniekiem izrādīja niknāku pretestību, četras sekundes pirms mača pamatlaika bija vadībā ar 92:90, taču Mārtiņš Krav-čenko iemeta trejaci, bet Žaņa Peinera atbildes metiens bija neprecīzs.

BASKETBOLS

LBL ČEMPIONĀTA FINĀLS

* BK “Ventspils” – “VEF Rīga” 67:85 (18:18, 39:41, 55:65), Jangs 17, A. Bērziņš 11, Meiers 10, Diane 8, Abernetijs 7, Grejs 6, Vilards un Strēlnieks pa 4; Janičenoks 19, Kavaļausks 15, Miledžs 12, K. Bērziņš 10+11 AB, Keins 5, Valters un Beilijs pa 2. Sērijā: 0:2.

Par bronzas medaļām

* “Liepājas lauvas” – “Latvijas Universitāte” 93:92 (26:29, 50:41, 73:73), Mejo 34, Kravčenko 23, Bricis un Timma pa 9, Ate 7, Leiteris 6, Miglinieks 3, Helmanis 2; Dārgais 30:10 AB, Darģis 25, Peiners 16, Kravalis 12, Zēbergs 6, Straudovskis 3. Sērijā: 3:0.

MŪSĒJIE ĀRZEMĒS

* SERBIJA. Belgradas “Partizan” – “Radnički” 82:76, Dāvis Bertāns (15 min) 10 (4/3, 2/1)+3 AB+1 RP.

* KRIEVIJA. Kausa izcīņas pusfināls: Sanktpēterburgas “Spartak” pret Vladivostokas “Spartak-Primorje” 73:76 papildlaikā (68:68), par trešo vietu pret Jekaterinburgas “Ural” 68:67, Jānis Strēlnieks (30 min) 6 (7/3)+3 AB+7 RP un (24,5 min) 4 (2/2, 3/0).

* SPĀNIJA. Par vietas saglabāšanu otrajā līgā: “Tarragona” – “Clinicas Rincon” 77:68 viesos (sērijā 3:0), Andrejs Šeļakovs (19 min) 4 (2/1, 2/2)+7 AB+1 RP.

* ITĀLIJA. Ceturtdaļfināls: “Domotecnica” – “Endel Brindisi” 59:77 (0:2), Mareks Jurevičus nepiedalījās.

* IGAUNIJA. Fināls: Tallinas “Kalev/Cramo” – “Tartu Universitāte” 75:63 un 84:66 viesos (2:0), Armands Šķēle pirmajā spēlē nepiedalījās, otrajā (19,5 min) 10 (4/3, 3/1, 3/1).