×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. septembris, 2014
Drukāt

Drošība kā maize ar garoziņu. Saruna ar Valdi Zatleru un Raivi Dzintaru (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Vai ir izdarīts viss, lai Latvija justos droši? Ar bijušo Valsts prezidentu, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāju Valdi Zatleru un Nacionālās apvienības līderi, Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas priekšsēdētāju Raivi Dzintaru sarunājas Voldemārs Krustiņš un Māris Antonevičs.

V. Krustiņš: – Ir vairāki fakti, kas liek satraukties par Latvijas drošību. Turklāt šajā gadījumā ne tik daudz par ārējo apdraudējumu, bet par to, kas notiek pašu mājās. Vairākas personas ir paziņojušas, ka no Latvijas aizbraukušas uz Ukrainu karot. Ždanokas partija nodibinājusi sadarbību ar Krimas partiju, kas ir demonstratīvs pliķis Latvijas oficiālajai ārpolitikai. Rīgas centrā notiek dažādi pasākumi, kuros vicina fiktīvu valstu karogus. Taču pretdarbība nav jūtama, valsts vara pat nav izteikusi principiālu nosodījumu. Piemēram, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
”LA” žurnālistam atbildēja, ka nevajagot reaģēt uz Ždanokas darbībām, jo “mēs tikai pievērsīsim šiem margināļiem nepelnītu uzmanību”. Mēs uzskatām, ka pietrūkst enerģiskas rīcības, jo valsts nevar justies droša, ja tai mājās nav kārtības. Kāds ir jūsu viedoklis? Varbūt mēs velti bažījamies?


V. Zatlers: – Tāpat kā nevar izcept rupjmaizi bez garoziņas, arī demokrātiju un vārda brīvību mēs nevaram dabūt bez šādas “garoziņas”. Ja gribam saglabāt savu identitāti, kuras sastāvdaļa ir arī demokrātiska valsts, tad jārēķinās, ka būs jāsastopas ar dažādiem uzskatiem.

– Te ir darbības, ne uzskati vien…


– Vispirms par tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas, iespējams, karo Ukrainā. Likums to neatļauj. Neviens Latvijas pilsonis nevar karot svešā militārā vienībā, ja viņš nav pajautājis valdībai atļauju. Ja viņš to dara, turklāt iesaistās kādā veidojumā ar teroristiskām pazīmēm, tad Latvijas likumi jau šobrīd par to paredz ļoti bargu sodu. Līdz pat mūža ieslodzījumam! Ja viņi tepat Ludzas mežos spēlē video “spēlītes” ar ieročiem rokās, arī tas ir likuma pārkāpums – neatļauta ieroču nēsāšana, aicinājums uz vardarbību – un arī par to ir paredzēts sods. Tāpēc drošības iestādēm jānoskaidro situācija un jārīkojas.

M. Antonevičs: – Bet vai drošības iestādēm jāiesaistās tikai tad, kad jau ir pierādījumi par pretlikumīgām darbībām? Vai nebūtu jāveic preventīvas darbības? Visas šīs personas jau agrāk bija redzamas Lindermana rīkotajos pasākumos, kuriem nekādi šķēršļi netika likti. Tas tikai pierāda, ka no idejām līdz darbībām nav nemaz tik plats solis.


– Šis gan nav pirmais gadījums, kad Latvijas valsts piederīgie neatļauti iesaistās karadarbībā. Ir arī tādi, kas karojuši Sīrijā un citur… Šajā ziņā Latvija ne ar ko neatšķiras no citām valstīm. Vienmēr atradīsies kāds apsēsts ekstrēmists.

– Mans jautājums bija par to, vai viņus ir iespējams laikus izskaitļot un neitralizēt? Un Latvijas gadījumā tas bija iespējams, jo viņi sevi bija atklājuši jau labu laiku pirms Ukrainas notikumiem.


– Te jārunā par to, cik efektīva ir Drošības policija. Man septiņus gadus ir bijusi iespēja sekot tās darbam, un varu apgalvot, ka DP tiešām māk labi atbruņot, diskreditēt un padarīt vājas radikālas organizācijas. Te var minēt pavisam svaigu piemēru, kad Rīgā tika vākti ziedojumi Doņeckas un Luhanskas separātiskajām organizācijām – tikko ziedojumu vācēji pārkāpa likumu, viņus pašus nekavējoties “savāca”. Laiks mums sagādā arvien jaunus izaicinājumus, kas iepriekš nav bijuši. Piemēram, dīvainu teritoriju dīvaini karogi, kas nekur nav īsti definēti, bet kuru politiskā nozīme tomēr ir skaidra. Acīmredzot tomēr būs vajadzīgas likumu izmaiņas, lai drošības iestādēm “atraisītu” rokas. Ja Iekšlietu ministrija un Tieslietu ministrija operatīvi rīkotos, mēs šādus likumus varētu pieņemt vēl šīs Saeimas darbības laikā.

V. Krustiņš: – Es gan neredzu, ka Drošības policijai ir bijusi liela vēlēšanās apkarot šīs parādības. Tās darbība vairāk atgādina kaķa un peles spēli. Ja pele būs tik neuzmanīga, ka izlīdīs ārā no alas, tad kaķis to varbūt noķers…


– Drošības iestāžu preventīvās darbības nekad nebūs publiski redzamas. Prevencija nozīmē darbu slepenības režīmā.

Foto – Timurs Subhankulovs

R. Dzintars: – Es runāšu plašāk. Protams, ka mēs nezinām visu, ko dara specdienesti un daudzas darbības noteikti ir vērtējamas pozitīvi, ieskaitot jau pieminēto ziedojumu vākšanas epizodi. Taču ir lietas, kas uztrauc. Daudzi eksperti jau norādījuši, ka mūsdienās karadarbībai ir citas metodes, nekā tas bija, piemēram Otrā pasaules kara laikā. Pašlaik nozīmīga un varbūt pat izšķiroša ir cīņa par cilvēku prātiem un sirdīm. Es nesaku, ka Latvija šajā cīņā ir zaudējusi, taču mēs neesam labās pozīcijās. Informatīvajās kaujās mums ir bijis daudz smagu “ievainojumu”.

Pirmkārt, tā ir sašķeltā mediju telpa. Otrkārt, aktīvi darbojas pretval­stiskās organizācijas. Jā, var teikt, ka tās ir nelielas un mazietekmīgas, taču rezultāts, ko tās sasniedz, gan ir ietekmīgs un tas atspoguļojas gan krievu jauniešu uzskatos, gan darbībās. Treškārt, zaudējums ir arī val­stiskās audzināšanas trūkums, ko Latvijas valsts līdz šim nav spējusi veikt pietiekamā apmērā.

Es runāju par sistēmu kopumā, jo noteikti ir atsevišķi policisti, atsevišķi žurnālisti un atsevišķi skolotāji, kuri savu darbu darījuši ļoti labi un viņiem personīgi nebūtu ko pārmest. Taču sistēmiskas darbības no valsts puses nav veiktas. Vai mēs varam iedomāties, ka Otrā pasaules kara laikā, piemēram, Lielbritānijā būtu brīvi pieejama Hitlera propaganda? Taču Latvijā šobrīd caur Krievijas televīzijas kanāliem nāk kara propaganda, bet Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome izliekas, ka viss ir kārtībā. Cik daudz pūļu mums vajadzēja, lai saskaņotu koalīcijā jautājumu par Mediju nodaļas izveidi Kultūras ministrijā!

Tāpat jautājums par val­stisko audzināšanu ir gadiem vilcināts un tikai tagad Saeimas komisijās nodoti grozījumi Izglītības likumā, kas būtu pirmais solis šajā virzienā. Mazi solīši tiek sperti, bet tas notiek ļoti lēni. Un ne jau tāpēc, ka Krievija vai Ždanoka traucē. Tā ir pašu latviešu politiķu neizdarība un nespēja adekvāti novērtēt situāciju. No vienas puses, visi runā, ka Krievija ir agresorvalsts, no otras puses – uzturēšanās atļauju tirgošana rit pilnā sparā. Drošības policijai jātērē enerģija un resursi, lai pārbaudītu personas, kas vēlas tikt pie šīm atļaujām, lai gan to varētu izmantot lietderīgāk. No uzturēšanās atļauju tirgošanas mēs iegūstam gan tautsaimniecības izkropļojumu, gan nacionālās drošības riskus.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Jābūt arī sociālai drošībai Atbildēt

  Jāsamazina nekavējoties absurdi augstā,ar citām ES valstīm nesalīdzināmā, PVN likme pat maizei un pienam! PVN ikdienas pārtikai nedrīkst būt vienāds ar PVN alkoholam un cigretēm!

 2. Vēl atlikušo uzņēmumu,banku un zemes totāla izpārdošana-“rubīšana” ekonomikā????!

 3. … Saja intervija pieradas TA MILZIGA ATSKIRIBA POLITISKA DOMASANA UN ATBIDIGA UN ATBILSTIGA DARBIBA:

  No vienas puses VALSTS DROSIBAS KOMISIJAS PRIEKSSEDIS ar mierpilsonisku pasivitati, vel ar 5. kolonnas panakumu valsts grausana izbrinas pilnu tas likumu parkapumu uzskaiti no lidzskrejeju un satelitu PRETVALSTISKAM ORG UN PERSONAM …. un ar turpinosu un neizskaidrojamu A P O L O G E T A N E VA R I B U A P S E S T S izbijusais valstsvirs un sodien, viens no Bezabrenes drosibas atbildigajaim …

  … No otras puses, saja, LATVIESIEM kritiska situacija, MUSU BALELINU SAVTIGAS VAI NODEVIGAS POLITIKANU POLITIKAS GUSTEKNIS, KREMLA UN GLOBALISTU/ KOSMOPOLITANU UN VALSTS NELOJALO UN NEPILSONU PROPOGANDAS UPURIS – NACIONALISTS – VIENIGAS PARTIJAS UN TAS NACIONALAS POLITIKAS PROGRAMMAS VADITAJS UN PATIESAS SITUACIJAS IZPRATEJS UN VAJADZIGAS DARBIBAS NOVERTETAJS … PATRIOTS …

  … LETIN – SPECIALI JAUNAS PAAUDZES VELETAJ – DOMA ILGAK UN VERTE DZILAK KA PARASTI, UN BALSO SOREIZ AR GALVU !

 4. Latvijā situācija no valsts apdraudējuma viedokļa ir stipri līdzīga, ja ne vēl sliktāka, nekā Ukrainā. Divi galvenie riska faktori, pārāk liels pretlatviski noskaņotu iedzīvotāju skaits un vēl lielākas problēmas ar Drošības iestādēm nekā Ukrainā.

 5. Dzintars runā kā tāds opozīcijas deputāts. Bēdīgi, ja NA, esot valdības koalīcijā, neko nespēj panākt, lai Latvijā apturētu staļinisma propagandu medijos.

  Jautājums, kāpēc par tādiem balsot. Varbūt labāk par Vienotību, kas vismaz kaut ko no ekonomikas rubī?

 6. Pilnīgs murgs tagad runāt par DP algām …. ir darbs uz ko cilvēki ir parakstījušieis un kas ir jāizdara…. tad drīz vien sanāks tā ka neko nevajadzēs darīt jo lūk par to taču nemaksā …. RAIVI ATTOPIES UN DOMĀ KO TU RUNĀ !!!! Par tevis organizētiem jauniešu lāpu gājieniem TEV MAKSĀ ?????!!!!!

 7. Sabiedrība (mazākums-15%), kas >20 gados nav spējīga ne radīt, ne attīstīt tautsaimniecību – tā turpinās pārdot uz izpārdot – un pūderēt smadzenes ar pekstiņiem par Rietumu vērtībām.

  • Nemuldi! Imanta Parādnieka brigādes (mazākums – 15%) ir uzmūrējušas vismaz 5 kamīnus no Latvijā ražotiem ķieģeļiem. Tātad ir radītas materiālās vērtības un ir attīstīta tautsaimniecība. Zatlers ir salāpījis daudzus cilvēkus, kuri sekmīgīmi strādāja un strādā tautsaimniecībā. Raivis Dzintars ir radījis 20 rakstus “Lauku avīzei” un ~2 grāmatas par “pozitīvo nacionālismu”. Parādnieks – attīstītājs! Dzintars – radītājs! Zatlers – lāpītājs! Un Bondars kā bijušais basketbolists – iemetējs, bet tas jau ir cits stāsts.

 8. “cīnīties par latviešu krievu prātiem” ir absolūti tukša laika un līdzekļu tērēšana. Zatleram, droši vien nav zobus palicis, ka viņš tik daudz runā par garozēm. Tai pašā laikā balsois pret Latvijas iztirgošanas aizliegšanu, kam pieder krievu masu apstrādāšanas līdzekļi arī baidās nosaukt. Tā kā cīņa būs par latviešu prātiem visos līmeņos – gan jau krievs pats pielāgosies, gudrie jau sen sapratuši kas ir kas. Tie kas nav arī nebūs.

 9. “Cilvēki no Latvijas emigrēs vēl trīs četrus gadus, kuru laikā valsti pametīs vēl aptuveni 100 000 iedzīvotāju, prognozēja 2011.gada Spīdolas balvas ekonomikā ieguvējs, Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans.” LETA, 2011.gada 21.novembris.
  ================================================================
  Process turpinās un turpināsies, lai kādas “gudrības” te politikāņi nesarunātu. Tauta “jūt ar iekšām”, ka var atkārtoties (kā farss) 1940.g. notikumi – ne velti tak TUA pārdošana turpinās, ne velti pret sankcijās Krievijas dzelzceļam ietājās…
  Uz Rietumiem mēs dosimies – arvien-arvien-arvien, arvien!

  • Nekaa nebija! Masu psihoze ir beigusies. Latvieshi guvushi rietumu pieredzi saaks atgriezties. Prom braukt varees Edge ar saviem krieviem!

 10. Latvijas drošībai vislielākais drauds ir milzīgais krievu kolonistu skaits. To pierāda arī notikumi Ukrainā. Militāro konfliktu ar Krievijas tiešu atbalstu izraisīja Doņeckas un Luganskas apgabalos, kuros ir ļoti liels procents krievu. Diemžēl Ukraina nevarēja paļauties arī uz savām drošības struktūrām, kurās Austrumukrainā ļoti daudz Krievijai simpatizējošu kadri. Ja Ukrainas drošības struktūras būtu līmenī, tad varēja un vajadzēja militāro konfliktu izslēgt jau sākuma fāzē, kad sākas administratīvo ēku sagrābšana, iziešana ielās ar Krievijas karogiem.
  Milzīga iecietība pret pretvalstiskiem, proputiniski impēriskiem spēkiem vērojama arī Latvijā, tas iedrošina mūsu valstij naidīgus cilvēkos.
  Domājot par 12. Saeimas vēlēšanām jābrīnās par latviešu politiķu infantīlismu. Dibina tikai neskaitāmas jaunas partijas, katra otrā savā nosaukumā cenšas iepīt vārdu Latvija, cenšoties ķert vēlētājus uz patriotiskām jūtām. Bērnišķigi un prasti. Tā vietā labāk kāda no valdošām partijām būtu vairāk pievērsusies sociālām problēmām. Kaut arī SC nav nekādi sociāldemokrāti, latviešu partijas šo trumpi labprātīgi atdod SC. Ļoti liela latviešu vēlētāju daļa jau vēsturiski simpatizē sociāldemokrātiskām idejām, kāda latviešu partija būtu par vienu no prioritatēm izvirzījuši kaut vai progresīvo ienākuma nodokli. Tūdaļ būtu liels vēlētāju atbalsts un stabils vairākums Saeimā.Esmu par to runājis arī ar mūsu politiķiem, bet gluži kā spītīgi āži nē un nē. Kas aiz tā slēpjas? Vai tikai politiska mazspēja, nespēja orientēties politiski ekonomiskā situācijā? Varbūt nevēlēšanās vadīt valsti? Liela nelaime, ka visas Latvijas partijas ir niecīgas un partiju biedriem ir maz iespēja paust savu viedokli, jo katrā partijā visu nosaka daži cilvēki, kuri bieži pat nav demokrātiski ievēlēti vadošos posteņos.

  • Bet Raivis Dzintars, Parādnieks, Latkovskis, Dombrova un pārējie NA deputāti saka, ka krievu kolonistus vajag integrēt!
   Šie “nacionāļu” zēni un metieši pārstāv vienu no valdošajām partijām, bet baidās runāt par DDD. Tieši tāpēc radikālais “vecbiedrs” Derumu Jānis nostumts maliņā, lai netraucētu zēniem un meitiešiem veidot “nacionālpatriotisko” politiku, kas paredz integrāciju, saliedēšanos ar okupantiem, deokupācijas neveikšanu. Tāds ir tas Dzintara “pozitīvais nacionālisms”.

   • nu jebkurā gadījumā “tas Dzintara “pozitīvais nacionālisms” ir tomēr labāks par Vienotības “kosmopolītismu” – ar izteiktu rusifikācijas “piegaršu”.

 11. Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājam Valdim Zatleram par portālu Rodina.lv un Baltijas kazaku pulku Latvijā nekas nav sakāms? Piemēram,”В гостях у атамана Дудина”un tālāk
  “Если продолжать “нравиться”латышам,они станут пас варить заживо”,lasām rakstā”Русская толерантность превращает латышей в извергов”,kas publicēts Rodina.lv

 12. Ja runājam par drošību (kuras nodrošināšanai trūkst naudas),tad progresīvo ienākuma nodokli-nodokli pēc maksātspējas principa nedrīkstam nolikt pašā augstākajā plauktā-aizbīdot uz nekonkrēto “vidējo termiņu”,izdabājot “Vienotībai”,atteikties no pašu rosinātās samazinātās PVN likmes pārtikai! Vismaz nemitīga atgādināšana,gan par progresīvo ienākuma nodokli,gan samazinātu PVN pārtikai,būtu nodrošinājusi NA 12.Saeimas vēlēšanās pārsvaru pār visām pārējām partijām un iespēju būt noteicējiem jaunajā valdībā! Varbūt NA to nemaz nevēlas?

  • arī “piektās kolonnas” integrācijas politika NA ir jāmaina. Jo 24 gadu laikā tā ir pierādījusies kā pozitīvi nerealizējama. Šo okupācijas seku ieilgusī saglabāšana ir atkārtotas okupācijas draudus palielinājusi. Un tāpēc tie ir jānovērš un okupācijas sekas reāli jālikvidē, bet ne fiktīvi ‘jāintegrē’, kā tas notiek patreiz.

 13. Vispirms ir jāizskaidro bijušo okupācijas režīma aktīvistu nospiedošais pārsvars varas gaiteņos.Bez šīs problęmas sakarīgas risināšanas ir bezjēdzīgas jebkuras runas un raksti par patriotismu un līdzīgām lietām.Šajās intervijās izskanējušais mīkstmiesīgums ir šādas strausu politikas sekas,jo nevar padomju okupantu aplaimoti cilvēki cīnīties ar sev līdzīgiem.

 14. 1. Pirms daudziem gadiem Dzintars ļoti jūsmoja par Zatleru, kad Zatlers atlaida Saeimu. Dzintars pat balsoja un aģitēja, lai Zatlers par prezi paliek otro termiņu. Kā Zatlers uztaisīja ZRP, tā Dzintars viņa ieraudzīja politisko konkurentu un “atsala” savās jūtās.
  2. Pirms daudziem gadiem Zatlers teica, ka “Latvijā dzīvo vislabākie krievi pasaulē”. Šie “vislabākie” krievi 18.februāra referendumā balsoja par latviešu valodas nāvi, šie “vislabākie” krievi 9.maijā svin uzvaru pār latviešu “fašistiem”, šie “vislabākie” krievi karo Ukrainā un slepkavo ukraiņus.
  3. Secinājums – ne Dzintars, ne Zatlers nav apveltīti ar lielu gudrību un veselo saprātu.

  • ” Pirms daudziem gadiem Zatlers teica, ka “Latvijā dzīvo vislabākie krievi pasaulē”.” Tas nemaz nebija ” Pirms daudziem gadiem ” ,bet salīdzinoši pavisam nesen.

   • un tikai pateicoties Dzintara kategoriskajai nostājai pret SC iesaistīšanu valdībā, arī Zatleram neizdevās to “ievest uz tanka”, – kā toreiz izteicās pats Zatlers… Un tāpēc “vienā maisā tie nav bāžami”!

    • Un vēl nesen Dzintars teica, ka viņš labāk darbotos kopā “ar krievvalodīgajiem 9.maija svinētājiem Pārdaugavā” un nevis latviešu kosmopolītiem. Vispareizāk būtu iet savu ceļu un neiet kopā ne ar austrumu okupantiem, ne rietumu kolonistiem (+latviešu liberālajiem pakalpiņiem).
     Un SC valdībā netika pateicoteis “olšteiniešiem”, kuri aizmuka no prokrieviskā Zatletra partijas.

 15. Saskaņa,kādas muļķības.Lielkrievu naconālsocālistiskā boļševiku partija.Kungi jūs tik tiešām esat savu
  prātu izdzinuši caur KULI.Draud LATGALI pievienot krievijai JŪS M. BĒRNI.

 16. Zatlera k-gs ar to āža kāju bija gatavs iet kopā par ar tankiem.Kas tad nu noticis?

Draugiem Facebook Twitter Google+