×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
26. augusts, 2015
Drukāt

Drošība pirmajā vietā. Pārējais jāatliek. Saruna ar finanšu ministru Jāni Reiru (22)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Valsts budžeta veidošanas darba grupa darbu beigusi, un Finanšu ministrija valdībai sagatavojusi priekšlikumus nākamā gada makam, par kuriem sākās diskusijas koalīcijas padomē un Ministru kabinetā. Kādi tie ir? Uz “LA” jautājumiem atbild finanšu ministrs Jānis Reirs.

– Legālā alkohola lietotāji un azarstpēļu spēlmaņi varēs apzināties, ka tieši viņi ir tie, kas sagādās brīvpusdienas 5. klašu skolēniem. Bagātnieki ar algu virs 4000 eiro rūpēsies par valsts aizsardzību. Iezīmējas kāda jauna tendence, ka paaugstināto nodokļu maksātāji nākamgad varēs justies atbildīgi un lepni par konkrētām jomām. Vai ir panākta vienošanās par visiem nepieciešamajiem papildinājumiem nākamā gada budžetā?

– Pagaidām vēl nav. Rit diskusijas. Vienošanās pēdējais punkts vienmēr tiek pielikts valdības sēdēs. Finanšu ministrija turas pie valdības lēmuma, ka mūsu prioritātes ir iekšējā un ārējā drošība, veselības aprūpe un izglītība. Esam noteikuši, ka šīs nozares netiks pakļautas samazinājumam. Visām pārējām ministrijām savās nozarēs ir jāatrod 3% samazinājums esošo programmu pārskatīšanai.

– Samazināt esošo budžetu, lai varētu finansēt jaunās iniciatīvas?

– Nē, ir valdības lēmums jaunās politikas iniciatīvas nemaz nevērtēt. Tā kā tautsaimniecības attīstība notikusi 2%, nevis plānoto 2,8% apmērā, tad papildu līdzekļu jaunās politikas iniciatīvām nav. Ministrijas vairāk darbojas ar līdzekļu piesaistīšanu, nevis ar to izmantošanas efektivitātes vērtēšanu. Šis pieprasītais 3% samazinājums ir ar vienu nolūku – lai ministrijas pārvērtētu savas iekšējās rezerves. Nevar būt tā, ka 20 gadu laikā finansējums palicis tikpat lietderīgs arī tagad.

Mēs aicināsim samazināt arī administratīvos izdevumus centrālajam aparātam un pakļautības institūcijām, tas nozīmē pārskatīt pamatlīdzekļu iegādi, transportlīdzekļu iegādi. Šis attiektos arī uz prioritāro nozaru ministrijām, bet, ja, piemēram, Veselības ministrija atrod ko ietaupāmu administratīvajos izdevumos, tad šī nauda novirzāma veselības aprūpei. Pārējām ministrijām ietaupītais jāliek kopējā katlā.

Tātad mums vispirmāmkārtām nepieciešams samazinājums par 97 miljoniem eiro, lai sasniegtu 1% deficīta līmeni, un tad tiks precizēti skaitļi mūsu saistību izpildei savai drošībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. par KĀDU DROŠĪBU UN KAM RUNĀ REIRA KUNGS????????????????? PAR IMIGRANTU LAIKAM, LAI VIŅIEM ŠEIT BŪTU ZELTA KALNI UN MUMS VIETĒJIEM, ŠEIT DZIMUŠIEM ,UZAUGUŠAJIEM UN DZĪVOJOŠIEM ĀRPRĀTS TURPINĀTOS!!! TRAKĀKAIS IR TAS, KA MINISTRS NU PILNĪGI NEPĀRREDZ LATVIJU KOPUMĀ!!! ABSOLŪTI!!! BET VARBŪT TĒLO KURLO UN AKLO????????? Minimālā alga 360 eiro, BET PENSIJAS 90% pensionāriem pat nesasniedz 300 eiro mēnesī!! Par KĀDU DROŠĪBU IR RUNA??????????????

 2. Ar vārdu Drošība bij domāta sociālā drošība vai kāda cita?

 3. Zemessardzes referentes alga – 2000

 4. Reira kungs, tūliņ nebūs ko sargāt.Pilnīga katastrofa valda medicīnā, jūs nespējat apmaksāt kvotas slimniekiem, bet šie murgi par drošību liecina, ka nesaprotat prioritātes.Mēs apmirsim un jūs varēsiet ar saviem ieročiem ieskrieties.

 5. pirma vieta tautas veseliba drosibai mums ir policija baltija eiropu nespes aizstavet kaut visu budzetu atdotu veltas ceribas baltiju sarga kaiminvalsts ta bus muz-muzos ja reir gribi dzivot tad padoma labi jusu plani galgi garam baltijai-brivajai vai sie grib redzet baltiju gruvesos tad atmetat asv nato brunto ordu….

 6. Varbūt Jarockim, Reira preses sekretāram, vēl jāpalielina alga, tagad tā ir 6000 eiras mēnesī, tad varbūt jutīsimies drošāk, ka REIRS glupi neizplāpāsies. Neviens mums netaisās uzbrukt, tikai amerikāniem uzkrājušies ieroču arsenāls no kura jātiek vaļā un labi jānopelna. Man kā invalīdes drošība ir spēja iegādāties nepieciešamos medikamentus, samaksāt par mājokli, spēja nopirkt pārtiku un higiēnas preces, kā arī apmeklēt ārstu un gribētu arī zobārstu, bet ar maniem ienākumiem 280 eiro mēnesī kaut kā nesanāk. Varbūt valdība varētu, resp. labklājības ministrija paskaidrot kādus tēriņus drīkst atļauties invalīdi un no kuriem viņiem jāatsakās valsts drošības vārdā.

 7. Paralēli Farmācijas departamentam,uzturēt vēl vienu iestādi-ministrijas lieluma Zāļu valsts aģentūru tiešām nav nepieciešams!

 8. Parādīt valstis,kurās netiek paēskatīti nodokļi? Atbildēt

  Parādu pat daudzas valstīs,kurās netiek pārskatīts pievienmotās vērtības nodokļa samazinātā likme pamatpārtikai: Spānija,Francija,Vācija,Šveice,Luksemburga,Nīderlande,Beļģija,Zviedrija,Lielbritānija,Īrija,Malta,
  Kipra,Dienvidāfrika,Indija,Pakistāna,Šrilanka,Indonēzija.Japāna,Dienvidkoreja.

 9. Līdzekļus nav jāmeklē! Tos jāiekasē! Progresīvos nodokļus-kā visā pasaulē!

 10. Finanšu un Ekonomikas ministrijām vajadzētu samazināt līdz vienam (kā pārējās ministrijās) valsts sekretāru vietnieku skaitu)!

 11. Vai atkārtoti savas iekšējās rezerves nevajadzētu pārvērtēt arī valdībai?
  Skat.TVNET:: Latvijā-“Godmanis samazinās ministriju skaitu,bet koalīciju neaiztiks”,TVNET/LETA,2008.gada 16.decembrī.

 12. Veselības aprupe,atšķirībā no pārējām ES valstīm-prioritāte bez obligātās apdrošināšanas! Eiropas Savienības paraugvalsts Latvija ar savu visstraujāk attīstošos ekonomiku jau nav Grieķija!

  • obligātais apdrošinātjs Atbildēt

   Kad būs, uzreiz sāksies vaimanoloģija – vaīīī vaīīī vaīīi bet es samaksāt nevaru vaīīi!

 13. Ja latviešu īpatsvars Latvijā ir tikai 62%,vai nelegālie imigranti būs lielāka drošība?

 14. Riebjas lasīt. Ir cilvēki, kas ar savu runas veidu un izturēšanos vien, rada nepatiku. Cerams ļaudis neaizmirsīs savus varoņus un viņu varoņdarbus.

 15. Tikai ar tādām prioritātem, drīz vairs nebūs ko sargāt un “drošināt”

 16. Tādēļ jau ir jauna sistēma,lai tā strādājot ievestu jaunas korekcijas veco vietā….runājot par ģimenēm ar bērniem ,bērnu pabalstiem un neapliekamo nodokli….

Draugiem Facebook Twitter Google+