×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. jūnijs, 2012
Drukāt

Drošības komisija – ar abām kājām kliba?


Foto - LETAFoto - LETA

Jācer, ka šī vasara Latvijā paies bez īpašiem satricinājumiem, jo Saeimas Nacionālās drošības komisiju (NDK) pēdējie politiskie notikumi pavisam novājinājuši. 


 

Darbam vienā no svarīgākajām Saeimas komisijām deleģēti pieci deputāti, taču netraucēti strādāt šobrīd var tikai divi – Jānis Dombrava (NA) un Raimonds Vējonis (ZZS). Pērējos NDK locekļus apgrūtina veselības problēmas, skandāli vai specdienestu neuzticība.

Nedēļas sākumā sabiedrību pāršalca ziņa, ka Reformu partijas (RP) līderis un NDK priekšsēdētājs Valdis Zatlers dažus nākamos mēnešus politiku metīšot malā un pievērsīšoties savas veselības uzlabošanai. Viņam tuvākajā laikā jāveic operācija, kam sekos intensīva ārstēšanās. Pilnvērtīgi atgriezties politikā viņš varēšot tikai uz rudens pusi. Tomēr Zatlers pārliecināts, ka viņa prombūtne NDK darbību netraucēs. “Savus plānveida darbus mēs esam paveikuši, un vasarā NDK sanāks tikai tad, ja būs akūta nepieciešamība. Ja atgadīsies kāds notikums, kas prasīs ātru reakciju no šis komisijas, es būšu gatavs vadīt sēdes,” solīja eksprezidents.

Nedienas piemeklējušas arī NDK priekšsēdētāja vietnieku Dzintaru Zaķi (“Vienotība”). Šonedēļ tika publiskoti dokumenti, kas apliecina viņa iespējamo izvairīšanos maksāt nodokļus par automašīnas iegādi. Tāpat zināms, ka Zaķis no Ekonomikas ministrijas amatpersonas saņēmis informāciju par diviem nekustamā īpašuma objektiem Jūrmalā, ko nodevis tālāk ieinteresētiem uzņēmējiem. Deputāts pats uzskata, ka notikušais viņam nekādi netraucēs turpināt darbu NDK.

 

“Es pilnīgi noteikti turpināšu strādāt komisijā. Vasarā tai ir zināms klusuma periods, bet, ja radīsies kādi saasinājumi, tad būs jāsanāk uz sēdēm. Iespējams, man nāksies šīs sēdes vadīt, bet es to mierīgi varu darīt, jo pārzinu nozari un man ir liela pieredze,” teica Zaķis.

 

NDK priekšsēdētāja vietnieku kompromitējošā informācija iegūta, uzlaužot viņa privāto e-pastu. Deputāts gan mierināja, ka nekādu apdraudējumu valsts noslēpumam tas nav radījis, jo šādus dokumentus viņš e-pastā neglabājot un “viss, kas tur bija pikants, jau ir publicēts”. Arī NDK priekšsēdētājs Zatlers neredz iemeslu lūgt “Vienotības” frakciju izvirzīt Zaķa vietā citu pārstāvi. “Katrs pats atbild par savu korespondenci. Mūs interesē tikai divas lietas – pirmkārt, lai deputātam būtu savas frakcijas deleģējums strādāt NDK, un, otrkārt, lai viņš būtu saņēmis pielaidi valsts noslēpumam,” skaidroja Zatlers un piebilda, ka “Zaķa gadījums” noteikti pamudināšot NDK rudenī pastiprināti pievērsties valsts un fizisko personu kiberdrošības jautājumiem.

Visu šī saukuma laiku NDK strādājusi nepilnā sastāvā, jo “Saskaņas centra” (“SC”) deleģētajiem pārstāvjiem nav piešķirta pielaide valsts noslēpumiem. Bez tās deputāti nedrīkst piedalīties NDK sēdēs, kur pastāvīgi jāstrādā ar aizslepenotiem dokumentiem. Sākotnēji pielaide tika atteikta Jānim Urbanovičam (“SC”), viņa vietā tika izvirzīts Andrejs Elksniņš (“SC”). Taču noprotams, ka arī viņš saņēmis atteikumu. Tādēļ frakcija, visticamāk, lemšot par cita kandidāta virzīšanu.

Neskatoties uz visām problēmām, NDK locekļi pārliecināti, ka komisijas darbs aizvadītajā sesijā bijis ļoti produktīvs un kvalitatīvs.

 

Sīkāk par savu darbību gan komisijas locekļi nestāsta, jo tā saistīta ar valsts noslēpumu. Vien zināms, ka viņi pēdējos mēnešos veikuši operatīvās darbības speciālo metožu lietošanas pārraudzību (piemēram, lai pārliecinātos, cik pamatoti tiek veiktas aizdomās turēto personu noklausīšanās un tamlīdzīgi).

 

Šodien norisināsies NDK pēdējā sēde Saeimas pavasara sesijā. Izņēmuma kārtā tā tiks organizēta kā atklāta diskusija (parasti šīs komisijas sēdes ir slēgtas un tajās var piedalīties tikai īpaši deleģētas personas, kam turklāt ir pielaide valsts noslēpumam). Diskusijā deputāti kopā ar autoritatīviem juristiem spriedīs par operatīvās darbības procesa problēmām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+