×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
7. jūnijs, 2013
Drukāt

Drošības policijas izmeklē vēlēšanu pārkāpumus Salaspilī

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vakar atstāja spēkā Salaspils novada domes vēlēšanu rezultātus, kaut arī vienā no iecirkņiem vēlēšanu urnā tika atrastas 50 aizlīmētas neapzīmogotas aploksnes. 


Kā paskaidroja CVK pārstāve Kristīne Bērziņa, rezultātu anulēšanai neesot bijis iemesla, jo iecirkņa vēlēšanu komisija ir rīkojusies atbilstoši visām instrukcijām – neapzīmogotās aploksnes nav vērtas vaļā un pieskaitītas. Tās nodotas Drošības policijai (DP), kas sākusi izmeklēšanu.

Vēlēšanu iecirkņu darbinieki pirms vēlēšanām, saņemot aploksnes, tās apzīmogo un vēlētājiem izsniedz tikai apzīmogotas aploksnes. Interesanti, ka konkrētajā iecirknī nobalsojušo cilvēku skaits sakrīt ar urnā atrasto aplokšņu skaitu, ieskaitot neapzīmogotās. Tātad maz ticams, ka kāds iemetis vairākas aploksnes (jo tad tās pārsniegtu nobalsojušo skaitu). Būtībā iespējami divi ceļi, kā neapzīmogotās aploksnes nonāca urnā. Pirmkārt, balsu pirkšana – kāds pašvaldību vēlēšanu komisijā ieguvis aploksnes bez zīmoga un biļetenus, sagatavojis tos un uzpircis vēlētājus, lai balsojot iemet urnā šo aploksni, nevis iecirknī saņemto. Šādā veidā balsu pircējs var būt drošāks, ka cilvēks izdarīs tā, kā samaksāts. Otrkārt, nolaidība – iecirkņa darbinieki neuzmanības dēļ izsnieguši vēlētājiem neapzīmogotas aploksnes. Gan CVK, gan Salaspils novada vēlēšanu komisijas pārstāvji otro versiju noraida, jo šāda kļūda, visticamāk, būtu atklāta jau dienas laikā, nevis vakarā pēc urnu atvēršanas. Katrā iecirknī pie urnām atrodas arī novērotāji un darbinieki, kas uzmana, ko cilvēki met kastē. Taču viņi tikai uzrauga, vai aploksne ir kārtīgi aiztaisīta un vai kāds neiemet vairākas. To, vai aploksnes ir apzīmogotas, šie cilvēki izkontrolēt nespējot.

“Es domāju, ka kāds cilvēkiem pirms nākšanas uz iecirkni iedeva aizlīmētās aploksnes. Viņi atnāca uz iecirkni, saņēma biļetenus un apzīmogoto aploksni, bet kabīnē tās apmainīja un urnā iemeta neapzīmogoto,” spriež Salaspils novada vēlēšanu komisijas vadītāja Silvija Zālīte.

Kuras partijas biļeteni atrodami neaizzīmogotajās aploksnēs, DP pagaidām neatklāj. Pagaidām zināms vien tas, ka DP strādā pie abām versijām – gan par iespējamu balsu pirkšanu, gan iecirkņa darbinieku neuzmanību. Vairāk par izmeklēšanas gaitu DP sola informēt, agrākais, jūnija beigās.

Ja būs tiesas spriedums, ka notikusī nelikumība ietekmējusi vēlēšanu rezultātus, balsis tiks pārskaitītas un rezultāti laboti vai arī izsludinātas atkārtotas vēlēšanas. Sarīkot jaunas vēlēšanas šajā iecirknī lūdzis arī Salaspilī zem strīpas palikušās “Reģionu alianses” saraksta līderis Dmitrijs Vitjazevs. Ziņu aģentūra BNS vēsta, ka Vitjazevs gatavojas CVK lēmumu pārsūdzēt administratīvajā tiesā. Viņš arī informējis, ka kādam Salaspils iedzīvotājam šajā iecirknī ir izsniegts viens komplekts ar vēlēšanu zīmēm un četras vēlēšanu aploksnes. Vēlētājs ir nobalsojis vienreiz un pārējās trīs aploksnes nodevis Drošības policijā. Nepieciešamības gadījumā vēlētājs esot gatavs sniegt liecību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+