×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Vai atbalstāt ideju par zemes dzīļu nodošanu valsts īpašumā? (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvājusi publiskai apspriešanai vairākus plānus, kas paredz grozīt zemes īpašuma tiesības, atvieglojot zemes dzīļu izmantošanu un investīciju piesaisti.

Andris Briķis, Durbes novada z/s “Briķi” īpašnieks: “Man šķiet, ka valsts tiesības uz zemes dzīlēm, ja tādas tiktu noteiktas, pārlieku netraucētu saimniekot tāpat, kā esmu to darījis līdz šim. Zemniekam zemes dzīlēs jau nav nekā, ko darīt. Pieņemami man liekas arī pārējie varianti – ar aprobežojumu noteikšanu noteiktai platībai, saglabājot visu zemi tikai manā īpašumā, vai nosacītās līnijas novilkšana, kas atdalītu manu zemi no valstij piederošās. Ja atklāsies, ka manā zemē ir vērtīgi izrakteņi, protams, man būtu svarīgi zināt, kādu kompensāciju saņemšu par zemes izmantošanu. Tai vajadzētu būt atkarīgai no iegūto derīgo izrakteņu apjoma. Tāpat es gribētu, lai pēc izpētes un iespējamo atradņu apgūšanas zeme nepaliktu izrakņāta un tiktu sakopta.”

Līga Gūtmane, Priekules novada z/s “Ābelnieki” īpašniece: “Es domāju, ka šāda zemes īpašuma tiesību pārskatīšana nav godīga. Kopā ar dēlu pašlaik apsaimniekojam ap 300 hektāru, bet savulaik sākām ar astoņiem, pamazām piepērkot zemi klāt. Zemes iegādei esam ņēmuši kredītus, kas vēl mums būs jāmaksā turpmākos divdesmit gadus. Lai tos atmaksātu, mums katrs zemes hektārs ir jāizmanto iespējami lietderīgāk. Man vispirms vajag atbildes uz vairākiem jautājumiem. Kā turpmāk saimniekosim, ja pēkšņi ar valsts atbalstu kāda firma iedomāsies rakņāties kaut vai dažos hektāros? Kurš mums kompensēs zaudējumus? Vai kāds mūsu vietā maksās kredītus? Kamēr nesaņemu atbildes, ļoti šaubos, vai es gribētu piekrist šādai īpašuma tiesību pārdalei.”

Valdis Segliņš, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Lietišķās ģeoloģijas katedras vadītājs, profesors: “Eiropas valstu pieredze un tās vērtējums (to veic ik pēc pieciem gadiem) derīgo izrakteņu ieguvē un teritoriju apsaimniekošanā liecina, ka, pirmkārt, īpašuma formai ir ļoti nebūtiska nozīme. Otrkārt, salīdzinājumā ar citiem zemes izmantošanas veidiem Eiropas Savienībā kalnrūpniecībai ir maza konkurētspēja. Tikai trīs dalībvalstīs zemes dzīles ir nedalīts valsts īpašums, pārējās regulējums ir līdzīgs kā Latvijā. Īpašumos, kur zemes dzīles par 100% pieder valstij, ieņēmumi no kalnrūpniecības vai teritoriju attīstība neveicas labāk, drīzāk ir otrādi. Tādējādi nepārliecina argumenti par labu tikai valsts īpašuma tiesībām. Valsts nebūs labākais un atbildīgākais zemes dzīļu īpašnieks. To jau redzam pašlaik – valstij piederošajās zemēs, piemēram, mežu teritorijās, dzīļu apzināšana, izpēte, apsaimniekošana tiek veikta reti. Tāpēc nodot tai īpašumā vēl citas zemes dzīles būtu drosmīgi, bet diez vai saprātīgi. Nezinu gadījumu, kad ģeoloģiskās izpētes dēļ būtiski vai ilgstoši būtu traucēta vai padarīta par neiespējamu jebkāda saimnieciskā darbība. Pieļauju, ka ir kādas kļūmīgas situācijas, bet tāpēc šo pasākumu apdrošina, arī sējumus, ganāmpulkus, mežus. Ģeoloģiskā izpēte parasti ilgst nedēļas vai dažus mēnešus, tie ir urbumi, atsegumi noteiktās vietās, kurus pēc tam aizber. Ja pētījumu veikšanai dažreiz ir jāizcērt kāds koks vai ar tehniku jābrauc pāri laukam, tad to saskaņo ar zemes īpašnieku. Pieaicinot neatkarīgu vērtētāju, tiek noslēgta vienošanās par zaudējumu atlīdzināšanu.”

Uzziņa

Kādus risinājumus 
piedāvā VARAM

1. Īpaši vērtīgi izrakteņi ar lielu tautsaimniecisku nozīmi (piemēram, krāsaino metālu rūdas), ja tādi būtu atrodami, tāpat šo dzīļu nogabali turpmāk pieder valstij. Pašreizējiem zemes īpašniekiem paliktu zemes virskārta un mazāk vērtīgās, piemēram, smilts, māls u. c.) iegulas.

2. Zemes dzīles paliek privātīpašumā. Valsts vienojas ar katru zemes īpašnieku atsevišķi par ģeoloģiskās izpētes uzsākšanu, nosakot konkrētus īpašuma tiesību aprobežojumus viņam piederošajam zemes īpašumam.

3. 50, 100, 300 metru vai kādā citā dziļumā novelk nosacītu horizontālu līniju, no kuras uz leju tiesības izmantot tur atrastos derīgos izrakteņus piederētu valstij. Savukārt zemes īpašnieks saglabātu tiesības uz zemi uz augšu no šīs nosacītās līnijas, ieskaitot zemes virskārtu.

4. Likumi netiek grozīti, saglabājot īpašnieku tiesības uz viņiem piederošo zemi un visu, ko slēpj zemes dzīles.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Mani tracina tas stulbums. To redz var, bet to redz nevar. Nu kur jūs esat redzējuši, ka ārkārtējas nepieciešamības gadījumā valsts rēķinās ar īpašnieku? Da no vienas vietas ir precedenti, kad valsts nacionalizē visu, kas vien tai ir ievajadzējies. Vajadzēs, pasludinās par valsts īpašumu arī tavu zemi ar visu tavu pazemi, iedos kompensāciju un āmen.

 2. 4. punkts i nikeidu runu…
  Pīteik jau ar visaidom būvatļaujom,mežu biļeteņim,dīķu projektim,dziļurbumu atļaujom…deļkam navar cilvāks sovā īpašumā reikotīs kei grib????
  As saprūtu,ka pīsārņojuma kontroļai biutu jobiut nūpītnai,bet na itaidom lītom.
  Dreiži soks kontroļāt iešonu,guļeišonu…elpošonu…

 3. Somijā bankrotējusi niķeļa ieguves firma, jāmeklē niķelis tur, kur lētāks darbaspēks. Par somu niķeli lūdzu publicējiet somu žurnālista reportāžu!

 4. 4. punkts un nekādas izmaiņas.

 5. GALIGI TRKA IDEJA!
  KO JUS CILVEKUS GRIBAT PILNIKI PLIKUS PATAISIT….
  GALIGI NEATBALSTU TADAS IDEJAS

 6. Ja atbalstāt ideju par zemes dzīļu nodošanu valsts īpašumā, mēs to varēsim notirgot rietumiem un jautri padzīvot! /Tava valdība #edvin

 7. Neatbalstu!

 8. Valsts dabas resursi (zeme, ūdeņi, meži, gaiss) un stratēģiskas nozīmes būves nav privatizējami, nav dāvināmi un mantojami, jo ar tiem nedrīkst spekulēt. Pieļautā privatizācijas kļūda vēl ilgi turēs Latviju nabadzības postā. Tā ir vēl ne sliktākā prognoze. Otra prognoze – visu pārpirks par humpalām finanšu korporācijas. Latvijas nosaukums kā pārpalikums saglabāsies. Privatizācijas kļūda ir jālabo, kaut ļoti dārgi.

 9. Nav pretenziju, aramkārta mana pārējais kaut lidz zemeslodes kodolam Valstij tikai mīlīši tad arī kadastra vērtību proporcionāli 2000000000 reizes mazāku.

 10. Kā tad sauksies Valsts iekārta,valsts dara kā grib?

 11. Par vēlu runāt. Dzīles valstij jau ir nozagtas!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+