Latvijā
Kriminālziņas

“Drossinternets.lv”: Pērn interneta vidē par trešdaļu pieauga bērnu seksuālu izmantošanu saturoši materiāli0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Pexels

Aizvadītajā gadā par trešdaļu pieaudzis nelegālu, bērnu seksuālu izmantošanu saturošu materiālu daudzums, liecina Latvijas Drošāka interneta centra “Drossinternets.lv” un starptautiskās asociācijas “Inhope” apkopotā informācija par 2018.gadu.

Kā liecina apkopotie dati, pērn gadā 43 pasaules valstīs, tostarp Latvijā, ir saņemti 155 240 ziņojumi par internetā pieejamiem nelegāliem materiāliem, kuros redzama bērnu seksuāla izmantošana. Ziņojumos kopumā apskatīti un izvērtēti 337 588 attēli vai video, no kuriem nelegāli, bērnu seksuālu izmantošanu saturoši materiāli konstatēti 223 999 gadījumos.

Salīdzinot ar 2017.gadu, nelegālo materiālu daudzums ir pieaudzis par 34%.

“Inhope” dati liecina, ka 80% gadījumu attēlos un video attēlotas meitenes. Vairākums – 89% materiālos redzamo bērnu – nebija sasnieguši pubertāti, un viņu vecums bija 3-13 gadi. Visbiežāk ziņojumi iesniegti par nelegālā satura atrašanos attēlu uzglabāšanas vietnēs (84%). Vienlaikus lielākā daļa jeb 64% nelegālā satura tika dzēsta, ilgākais, trīs dienu laikā.

“Inhope” dati liecina, ka lielākā daļa materiālu, kas saturēja bērnu seksuālu izmantošanu, tikusi uzturēta uz serveriem Nīderlandē (44,3%), ASV (24,9%) un Krievijā (8,6%). Savukārt Latvijā aizvadītā gada laikā saņemti 180 ziņojumi par pedofiliju un bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem internetā. No tiem 67 gadījumos nelegālais saturs tika uzturēts uz serveriem Latvijā. Šī gada piecos mēnešos šādu ziņojumu skaits pārsniedzis 500.

Katrs interneta lietotājs, kurš saskaras ar pārkāpumiem internetā, īpaši ar bērnu seksuālu izmantošanu atainojošiem materiāliem, tiek aicināts par to ziņot. To var paveikt “Drossinternets.lv” sadaļā “Ziņot” vai mobilajā lietotnē “Drošs Internets” vai meklēt palīdzību, zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bezmaksas Uzticības tālruni 116111, kas darbojas visu diennakti.

Ziņojums var būt anonīms, visi ziņojumi tiek apstrādāti ar Valsts policijas atbalstu un pamatojoties uz Latvijas normatīvajiem aktiem. Nepieciešamības gadījumā ziņojumi tiek pārsūtīti citām asociācijas “Inhope” dalībvalstīm operatīvai šo materiālu dzēšanai no publiskas aprites.

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
Atrasta Ķekavas pusē pazudusī sieviete
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 3
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rektora vēlēšanu sāga: LU aicina Kariņu ierosināt dienesta izmeklēšanu
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
FOTO: Seniori rindās pie “PNB bankas” filiālēm prasa atdot pensijas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Līdz pēdējam jācīnās par sapni – “Riga” šodien spēlē Kopenhāgenā
2 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Alkohola tirdzniecības vai kultūras valsts?
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Igaunijas piekrastē atrasts jūrā pazudušā Aiga Audera kajaks
37 minūtes