×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
18. februāris, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Drupina demokrātiju (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Donalda Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās un citas aktualitātes mūsdienu pasaulē likušas divām pētniecēm – Andreai Kendelli-Teilorai un Ērikai Francai – respektablajā amerikāņu žurnālā “Foreign Affairs” nākt klajā ar jaunu terminu, kas apzīmē, var teikt, jaunu jēdzienu: “authoritarianization”. Šis garais, grūti izrunājamais vārds apzīmē situāciju, kad demokrātija tiek grauta un drupināta pamazām, soli pa solim, un, lai rastos priekšnoteikumi autoritāra režīma ieviešanai, nekādi apvērsumi nav vajadzīgi.

Abu pētnieču raksta nosaukums sniedz priekšstatu par to, kas slēpjas aiz nupat pieminētā vārda: “Kāpēc populisms ir ceļš uz autokrātiju”, t. i., patvaldību.

Raksta autores konstatē, ka autoritāri režīmi, kas vēl nesen radušies dumpja vai apvērsuma ceļā, pēdējā laikā veidojas pakāpeniski, kad tie, kas tīko pēc neierobežotas varas, izmanto populistisku demagoģiju, lai ar dažādiem rīkojumiem un knifiem pamazām drupinātu parlamentāras demokrātijas pamatus. Tā rīkojas Donalds Tramps Savienotajās Valstīs, Redžeps Tajips Erdogans Turcijā, Viktors Orbans Ungārijā, Jaroslavs Kačinskis (pastarpināti) Polijā, Rodrigo Duterte Filipīnās un, protams, Vladimirs Putins Krievijā. Rakstā uzsvērts, ka itin demokrātiskā ceļā ievēlēti līderi mērķtiecīgi un sistemātiski atceļ vai vājina demokrātiskas normas, procedūras, lai “autoritarianizācijas” ceļā kļūtu par patvaldnieku.

ASV 45. prezidents Donalds Tramps, kurš vēlēšanās uzvarēja, apreibinot elektorātu ar populistiskiem saukļiem un solījumiem, pārkāpj Savienoto Valstu konstitūciju, norāda Devids Kols žurnālā “The New York Review of Books”. Tramps atteicies atskaitīties par saviem ienākumiem saistībā ar nodokļiem, slēpjot attiecīgos dokumentus. Viņš paliek savu uzņēmumu faktiskais īpašnieks, uzticot tos pārvaldīt saviem dēliem. Tramps, ievēlēts par prezidentu, visnotaļ kalpo paša, savas ģimenes un sava biznesa interesēm, vienlaikus pieņemot ārpolitiskus un iekšpolitiskus lēmumus, kas neizbēgami saistīti ar viņa biznesu. Viņš rupji pārkāpj ASV konstitūciju, graujot demokrātijas pamatus.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans vairākiem lāgiem ticis ievēlēts vispirms Stambulas mēra, tad premjerministra amatā, jo viņa partija AKP ar populistiskiem saukļiem un solījumiem savaldzināja plašas vēlētāju masas. Formāli NATO dalībvalsts Turcija ir parlamentāra demokrātija. Līdzās valdošajai partijai parlamentā pārstāvētas trīs citas, bet vairāku formāli legālu procedūru iespaidā Erdogans kļuvis par valsts prezidentu, pērnvasar viņa pretinieku rīkotais apvērsuma mēģinājums deva Erdoganam ilgoto ieganstu pamatīgi un brutāli izrēķināties ar jebkuru aktīvu opozīciju, atcelt no amata tūkstošiem ierēdņu un skolotāju (!) un gandrīz pilnībā apklusināt neatkarīgo presi. Tagad Turcija ir ceļā uz prezidentālu republiku, padarot Erdoganu par faktisku “vadoni” ar sultāna pilnvarām.

Ungārija ir gan NATO, gan ES dalībvalsts, taču tās demokrātiski ievēlētais premjerministrs Viktors Orbans, kurš pēdējā laikā jūtami “apcirpis” legālās opozīcijas iespējas, arvien asāk kritizē “Briseli”, domājot gan Eiropas Savienību, gan NATO. Turklāt – un tas biedē – Orbans sadraudzējies ar Putinu, uzņēmis viņu Budapeštā kā dārgu viesi un noslēdzis “abpusēji izdevīgus” darījumus. Arī Ungārijā nu bruģēts ceļš uz autoritāru režīmu.

Īpatnēja situācija radusies Polijā. Pilnīgi demokrātiskā – vēlēšanu – ceļā pie varas tikusi konservatīvā (ar klerikālu piegaršu) partija “Prawo i Sprawedkivosc” (PiS), ko vada Jaroslavs Kačinskis. Viņš ir faktiskais Polijas līderis, kamēr šīs valsts prezidents un premjerministre būtībā ir viņa instrumenti.

Atzīmēsim, ka Kačinskis apcirpis Konstitucionālās tiesas pilnvaras un tāpat kā Orbans, “nemīl Briseles ierēdņus un globalizāciju”, taču atšķirībā no Orbana vēlas paļauties uz NATO kā uz Polijas neatkarības balstu iepretim Putina Krievijai, kas ne bez pamata Polijai ir lielākais drauds.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Vai tā varētu būt pretreakcija pārmērīgam “polītkorektumam”, kas daudzās rietumvalstīs necieš konkurējošus uzskatus?

 2. Ko Franks Gordons raksta par kaut kadu tur ”demokratiju”Vai Eropas Savieniba un Amerika vispar,kadreiz ir bijusi demokratija/Ja cilveks doma ”dumas domas”,ka piemeram,naudas nav,bez naudas gruta dzive,vins tiek islodzits psihatriskaja slimnica un”arstets”.Un tas viss notiek tagadeja,un nevis Padomju Latvija.

 3. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  ========

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 5. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =====

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =====

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 6. Donalda Trampa uzvara ASV prezidenta vēlēšanās un citas aktualitātes mūsdienu pasaulē likušas divām pētniecēm – Andreai Kendelli-Teilorai un Ērikai Francai – respektablajā amerikāņu žurnālā “Foreign Affairs” nākt klajā ar jaunu terminu, kas apzīmē, var teikt, jaunu jēdzienu: “authoritarianization”. Šis garais, grūti izrunājamais vārds apzīmē situāciju, kad demokrātija tiek grauta un drupināta pamazām, soli pa solim, un, lai rastos priekšnoteikumi autoritāra režīma ieviešanai, nekādi apvērsumi nav vajadzīgi.

  Abu pētnieču raksta nosaukums sniedz priekšstatu par to, kas slēpjas aiz nupat pieminētā vārda: “Kāpēc populisms ir ceļš uz autokrātiju”, t. i., patvaldību.
  ————————————–
  nedomāju, ka šis 2 dāmas būtu tās lielākās autoritātes politiskā “populisma” analīzē …
  Godrona k-gs, bet “populists” Tramps atbalsta Jūsu lielvalsti Izraēlu!

 7. Vārdu sakot, ir “pareizā” demokratija un “nepareizā” demokratija.

 8. Drīzāk demokrātija pati sevi drupina,dodot pārāk lielu vaļu visādiem dīvainiem pašmāju indivīdiem un indivīdu grupām ar nedabiskām tieksmēm un parašām.Vēl laipni tiek lūgti uz dzīvošanu musulmaņi ,no kuru vidus parādās teroristi ar visām izrietošām sekām.

 9. Evolūcija. Visam ir savs sākums un savas beigas. Katra sistēma dzimstot nes sevī arī savu bojā eju. Jocīgi, ka it kā izglītoti cilvēki mēģina apstādināt laiku un visādi citādi vērsties pret dabas likumiem, veiksmīgi aizmirstot, ka pašreizējo situāciju radījusi līdzšinējā demokrātija. Vēsture izvirza tās personības, kas vsjadzīgas. Un daudz kas varētu būt savādāk, ja lidzdšinējā demokrātija tā vietā lai spēlētu monopolus, par galveno uzdevumu izvirzītu vēlētāju labklājības, gan materiālas, gan emocionālas, gan garīgas pieaugumu, kā tam demokrātiskos apstākļos būtu jābūt. Bet nav…ar visam no tā izrietošajām sekām. Tas ir perversi, ja aicinājums vispirms parūpēties pašiem par sevi, un tikai tad par citiem, kas tūkstošiem gadu nodrošinājusi kultūru pastāvēšanu, un kas joprojām ir jāievēro, piem. skābekļa nodrošināšanā ārkārtas situācijā lidojot, tiek pasludināts par populistisku un tāpēc nepareizu. Kad demokrātija apšauba vēlētāju tiesības uz labu un drošu dzīvi, kad tiek apssubits vēlētāju saprāts, kad valstis nespēju nosargāt savas robežas sāk dēvēt par demokrātisko vērtību kulmināciju, tad Daba novāc kroplības un viss.

 10. Varbūt Gordona kungam vajadzētu pastāstīt to pasaciņu par “demokrātiju” palestīniešiem, kuri arī gaida, kad Izraēlas valsts respektēs vismaz ANO izteikto nosodījumu par jaunu apmentņu būvniecību okupētajās teritorijās? Prasīt no citiem to, ko paši ebreji Izraēla īpaši nepraktizē – tā ir atklāta lielkuļošana, jezuītisms.

  • Tas jau lietas būtību nemaina un ne par to ir runa. Vēl būtu pakritizējis Franka degunu un frizūru. Tev neviens neliedz iespiest savu rakstu par žīdu-arābu attiecībām. Es palasīšu ar interesi. Ir arī atšķirība starp to, kā bērni smilškastē spelējas karu – tas var uztraukt tikai viņu mamas, un to, kā to dara lielvalstis, kas atstās iespaidu uz visiem.

   • Palestīniešu-žīdu konfliktu (kurā iejaucas arī citas valstis) gluži par bērnu spēli smilškastē aprakstīt nevarētu.

  • Shaubos, ka Franka kungs sirds dziljumos taa domaa. Propoganda. Liekuliiba. Cui bono???

 11. ASV ir pārāk stabila sistēma.Tēvi dibinātāji paredzēja jau toreiz,ka būs mēģinājumi sagrābt varu.Turcija savukārt atrodas NATO sastāvā pēc Vašingtonas 1952.gada lēmuma tikai tāpēc,lai krievi viņiem neatņemtu Bosforu.Tādēļ turki var kaut vai musulmāņu komunismu būvēt.

 12. To tiešām rakstījis Franks Gordons ???

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Sportiskākais dzīvnieks

Latvijas Futbola federācija (LFF) trešdien prezentēja valstsvienības jauno logo, formas un talismanu vilka veidolā. “No šodienas būsim vilki un ar šo dzīvnieka simbolu gribam uzsvērt kopības sajūtu,” sacījis LFF prezidents Kaspars Gorkšs. Interesanti, ka par savu simbolu vilku izvēlējusies arī Latvijas Volejbola federācija, kas nupat aicinājusi atbalstīt volejbola valstsvienību, nopērkot tās kreklu ar vilka attēlu.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+