×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. marts, 2014
Drukāt

Druviete cīnīsies par pāreju uz obligātu vidējo izglītību (16)

Foto-LETAFoto-LETA

Laimdotas Straujumas (V) valdība nopietni pievērsīsies priekšdarbu veikšanai pārejai uz obligātu vidējo izglītību, kas šajā gadījumā aptvertu aptuveni 80% pamatskolu beidzēju, intervijā aģentūrai LETA stāsta izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V, attēlā), atzīmējot, ka iepriekšējās valdības šim jautājumam nav nopietni pievērsušās.

Druviete norāda, ka tas ir vidējais Eiropas rādītājs, kuru Latvija nedrīkstētu ignorēt, ja negrib intelektuāli atpalikt no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Obligātā vidējā izglītība var būt vispārējā, gan arī profesionālā, un vismaz pusei pamatskolu beidzēju būtu jāapgūst profesionālā vidējā izglītība. “Tagad to izvēlas apmēram 37% pamatskolu beidzēju. Aizvien vairāk vidusskolu arī sāk īstenot profesionālās izglītības programmas. Tādēļ kopā ar pašvaldībām ir jāpārskata skolu tīkls, analizējot iespējas pamatizglītības ieguvējiem turpināt mācības vispārējās vai profesionālās vidusskolās,” norāda Druviete.

Liels darbs būšot jāveic pedagogiem un karjeras konsultantiem, lai ikviens skolēns izvēlētos to ceļu, kas viņam būtu piemērotāks. “Jāņem vērā, ka vispārējās vidējās izglītības ieguvējiem būs grūti atrast darbu, neapgūstot papildus profesionālās zināšanas,” piebilst ministre.

Lai ieviestu obligāto vidējo izglītību, būs jāveic grozījumi normatīvajos aktos, jāanalizē skolu tīkls, jāaprēķina nepieciešamie finanšu līdzekļi. “Ļoti svarīgi būs pārliecināt sabiedrību par šāda soļa nepieciešamību, jo jaunietim līdz noteiktam vecumam tomēr būtu pienākums mācīties, lai gan tagad aktīvi tiek diskutēts par vecuma robežu,” sacīja Druviete.

Runājot par skolu tīklu, ministre atzīmēja, ka princips ir skaidrs – pamatizglītības pieejamība iespējami tuvu dzīvesvietai, ar īpašu atbalstu mazo skolu uzturēšanai, piemēram, reģionālo koeficientu izmantošana vai iespējama skolu pārveide par daudzfunkcionāliem kopienu centriem.

Viņasprāt, pamatos pareiza ir doma par vidusskolu konsolidāciju, nodrošinot gan augsti kvalificētus pedagogus, gan mācību materiālo bāzi, gan pietiekamu skolēnu skaitu klasē. Pašreiz tiekot diskutēts par to, vai būtu kādi kvantitatīvi kritēriji vidusskolas pastāvēšanai, piemēram, klašu komplektu skaits, skolēnu skaits u.c.

“Tomēr vidusskolas likteni nekādā gadījumā nedrīkst izlemt mehāniski. Tā kā skolu dibinātāji ir pašvaldības, svarīgs būs to viedoklis. Nopietni jāapsver, vai tuvumā esošas vidusskolas neesamība pārāk daudziem skolēniem nebūs šķērslis tik vajadzīgās vidējās izglītības ieguvei,” uzsver ministre.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Kad sāksim beidzot cīnīties par bezmaksas augstāko izglītību valsts augstskolās-kā Igaunijā,Grieķijā,Slovēnijā,Ungārijā,Čehijā,Slovākijā,Rumānijā,Spānijā,Somijā,Vācijā,Zviedrijā,Norvēģijā,
  Dānijā,Skotijā,Islandē?

 2. Par arodizglītību neaizmirstiet. Īpaši ārpus Rīgas profesionālās vidusskolas un tehnikumi, kas iemāca arī amatu, ļoti palīdzēs. Beidzēji pēc tam, ja vēlēsies, varēs mierīgi startēt augstskolās. Pretējā gadījumā amata prasmes viņiem jau būs.

 3. bet vai vajag?

 4. Vai tad jācinās un ar ko?

 5. Vispirms ir jābūt obligātai izglītībai VALSTS valodā.

 6. iR LABI, KA MINISTRES KUNDZE DOMĀ par vidējās izglītības ieviešanu un realizēšanu, BET VAI TAI JĀBŪT OBLIGĀTAI???! NEZINU?! Ar vārdu “OBLIGĀTS ” vismaz mani saista ĻOTI rūgtas un nepatikamas atmiņas… Pati nemācijos slikti, bet bija klases biedri, kas obligātuma dēļ daudzus gadus mujās pa pamatskolu un pat stādāt nevarēja, jo nebija beiguši OBLIGĀTO MĀCĪBU KURSU…OBLIGĀTUMS NONIVELĒ VISU!!! Vidusskolai, liekas, ir uzdevums sagatavot augstskolai..?! Tagad pēc 9.klases bērns var doties mācities pēc savas vēlmes un VARĒŠANAS uz citu skolu, BET ja būs OBLIGĀTA VIDUSSOKLAS IZGLĪTĪBA, TAS VAIRS IEIES KRASTĀ…un viņš deldēs skolas solu un bikses, kamēr nebūs paveicis OBLIGĀTO…Manā skatījumā aizvērtas tiks daudzas durvis uz citu profesiju apguvi…Pedagogiem būs ĻOTI GRŪTI STRĀDĀT AR ŠIEM SKOLĒNIEM, kas jau bijis pieredzēts un ir redzams tagad ar OBLIGĀTO 9.klašu izglītību!!! Pat vidusskolā tagad DAŽS LABS ATĻAUJAS ATSĒDĒT STUNDU…nemācās un galva ir tukša kā IZŠAUTA PLINTE…Varbūt ministrei ir izstrādāti nākotnes skatijuma viedokļi un viss nebūs tik traki kā tagad izklausās… Tas izmaina VISU IZGLĪTĪBAS SISTĒMU NE JAU TIKAI ATTIECĪBĀ UZ PARASTO VIDUSSKOLU VIEN!? Speciālās skolas arī garantē vidējās izglītības apguvi, piemēram mākslas un mūzikas skolas…Šajās skolās “VEČI” nav gaidīti, jo tur ir gadu ierobežojumi!? Vai tagad piemēram bērnam būtu liegta mūzikas apguve un specialitāte šajā jomā? Ne jau visi var būt E.Dārziņa skolas kadri, kur vidējā izglītība tiek apgūta no pirmsākumiem līdz 12.klasei…!? NU NEZINU…DOMA NAV SLIKTA, BET TĀS REALIZĒŠANA… LABI, KA PAŠVALDĪBAS BŪS ŠĪS DOMAS REALIZĒŠANAS DALĪBNIEKI!!???

 7. Beidzot ir mums Ministre, kura domā par latviešu tautas nākotni. Kam vajadzīgi šodien neizglītota tauta? Tikai , lai ar to manipulētu. Nu nestāvēsim taču visu mūžu tirgū ar saulespuķu sēklām un kontrabandas cigaretēm! Būs izglītība, būs darba iespējas, būs profesionāli cilvēki valsts darbā.Atliksim lieku izklaidi, nepirksim kūkas un tortes, aizmirsīsim par alkohola pudeli, bet šo naudu izlietosim mūsu bērnu izglītībai. Tas atmaksāsies simtkārt.

 8. Pareizi,atbalstu,jo nepilngadīgie nezina paši ko grib un bieži iemesti svešā vidē noiet no ceļa.Bērni pēc 18 gadiem gudrāki un zina ko grib dzīvē sasniegt.Apsveicami,vidējā izglītība.Darba iemaņām visa dzīve priekšā,paspēs nostrādāties.

 9. ….ne jau izgliitiiba vinai interesee, bet lai ucukiem buutu algas un darbs…

 10. bez obligātuma Latvijā izvēlas studēt un ir viena no izglītotākajām tautām. uzlabot profesionālo izglītību var arī bez obligātās vidusskolas ieviešanas , diktatori atradušies

  • Var redzēt, ka komentētājam ar to izglītību tā pašvaki, sliktas latviešu valodas zināšanas.

 11. Tas ir skaisti,bet jaunatne NEM’AK STR’AD’AT! Vispirms j’aatjauno Profesion’ali -tehnisk’a vid’ej’a izgl’it’iba un “‘pie viena,Druvietes kundze-l’udzu uzliekiet vainagu Brodelim-ar’i biju’sam ministram.

Draugiem Facebook Twitter Google+