×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. aprīlis, 2014
Drukāt

Druviete: narkotiku lietošana jauniešu vidū – brīdinājuma signāls sabiedrībai (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete pirms jaunās valdības pirmās sēdes.

Pieaugošā narkotiku lietošana jauniešu vidē ir brīdinājuma signāls visai sabiedrībai, uzskata izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V). Viņasprāt, apreibinošo vielu lietošana apliecina to, ka jaunieši jūtas neaizsargāti ģimenē, skolā, vienaudžu lokā, kā arī lielai daļai pusaudžu trūkst atbalstošas vides un skaidras vērtīborientācija.

Ministre arī aicina attiecībā uz psihoaktīvajiem maisījumiem nelietot maldinošo formulējumu “legālās narkotikas”, jo tas sabiedrībā rada mītus un pat pārliecību, ka atsevišķi narkotiku veidi ir legāli un tādējādi – mazāk bīstami vai pat nekaitīgi,  informē Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

“Iemesli, kāpēc jaunietis var sākt lietot narkotikas, var būt dažādi – lai gūtu patīkamas emocijas, vieglāk socializētos un iekļautos vienaudžu sabiedrībā, gan arī, pakļaujoties draugu un paziņu spiedienam un mēģinot ar narkotisko vielu palīdzību risināt kādas problēmas vai mazināt stresu un spriedzi. Vienlaikus pastāv arī dažādi aizsargājošie faktori – atbalstoša ģimene, spēcīga personība, labvēlīga vide, un citi. Ja jaunieša dzīvē riska faktoru ietekme gūst pārsvaru pār aizsargājošajiem, viņš var sākt lietot psihoaktīvas vielas,” uzsver Druviete, atsaucoties uz Latvijā veikto pētījumu “Latvija jaunatnes portrets: integrācijas sabiedrībā un marginalizācijas riski”.

Tas ir iemesls, kāpēc līdzās nepieciešamībai spēcināt likumdošanu un novērst psihoaktīvo maisījumu tirdzniecības iespējas ir svarīgi jauniešus izglītot par atkarības vielu postošo ietekmi, mazināt neaizsargātības sajūtu jauniešos un palielināt atbalstošas vides pastāvēšanu. “Tā ir labākā profilakse, un to mēs kopīgiem spēkiem varam veikt,” pārliecināta Druviete.

Skola, uz kuru jaunieši dodas katru dienu, ir piemērota vieta, kur nodot nepieciešamo informāciju un zināšanas skolēniem, lai viņus pasargātu no nepārdomātas rīcības ar postošām un pat nāvējošām sekām, uzskata Druviete. Viņa aicina skolotājus darboties arī interešu izglītības ietvaros un rast iespēju pat ārpus sava priekšmeta robežām stāstīt par narkotiku medicīniskajiem, sociālajiem un psiholoģiskajiem aspektiem un sniegt zināšanas par to, ka psihoaktīvie maisījumi nebūt nav legāli un droši.

“Ir liels gandarījums par tiem skolotājiem, kas jau pašlaik klases stundās runā par narkotiku postu. Tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka šis darbs ir jāpastiprina un jāmeklē jaunas metodes. Mums ir jāpanāk, lai šādas stundas notiktu visās skolās un ne tikai klases stundu ietvaros. Ir jāmeklē veidi, kā likt informācijai sasniegt dzirdīgas ausis,” uzsver ministre.

Druviete tic, ka skolotājiem izdosies atrast īstos vārdus, lai uzrunātu jauniešus. Tomēr ir svarīgi izmantot arī mazāk tradicionālas metodes – aicināt uz skolu sportistus un citas jauniešu vidū populārus cilvēkus, kam piemīt veselīgs dzīves veids.

Lai informētu skolēnus, skolotājus un vecākus par psihoaktīvo maisījumu postošo ietekmi, Izglītības un zinātatbalsta Latvijas Ārstu biedrības iniciatīvu veidot sabiedriski izglītojošu kampaņu šajā jautājumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. kas gan labāk zina ,ka vajag tik runāt , ne jau pirmo reizi Ina ministre, arī izglitības komisijā jau sen.Derētu kādam atbildēt par darba rezultātiem. Narkotikas arī tajā laikā varēja dabūt skolās , bija svarīgi izlikties par beigtiem-neko nezinām ,līdz izgāzās viena skola, bet viss jau noklusa.

  2. Druvietei-Saeimas deputātei Atbildēt

    Druvietes izteikumi ir liekulīgi. Ja viņai būtu goda prāts, tad neatļautos par to runāt. Jo – tieši Saeima ir tā, kas vilcinās (jau kuro gadu!) aizliegt vispār šo vielu tirgošanu. Ko sabiedrība var iesākt, ja nav likumu un tiesībsargājošie šo likumu neesamības dēļ neko nespēj darīt!?

Draugiem Facebook Twitter Google+