×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Duālisms Luka Zanjē izstādē 


Luca_Zanier_4

Latvijas Fotogrāfijas muzejā līdz 29. septembrim aplūkojama itāļu izcelsmes Šveices fotogrāfa Luka Zanjē izstāde “Telpa un enerģija”. Šī ir mākslinieka pirmā izstāde Latvijā. Viņš tika uzaicināts veidot izstādi Latvijas Fotogrāfijas muzejā pēc tam, kad uzvarētāja Kauņas portfolio skatē 2011. gadā.


 

Par izstādes aktualitāti ir pārliecināta Fotogrāfijas muzeja speciāliste Ilga Lēmane: “Lukam Zanjē tika piedāvāts veidot izstādi Latvijas Fotogrāfijas muzejā neparastās tēmas dēļ. Lukas fotogrāfijās skatāma industriālā vide, kas šobrīd izskatās vizuāli skaista un pievilcīga, patiesībā glabā milzīgu spēku, kas cilvēkam – tās radītājam, taču vienlaikus arī daļai no dabas – var būt pat ļoti bīstama.” Izstādes fotogrāfijās attēlotas atomelektrostacijas, hidroelektrostacijas, ūdens apgādes sistēmas Šveicē. “Ideja ir saistīta ar perspektīvu, krāsām un formām. Mans mērķis bija attēlot tehnoloģijas estētiskā un mākslinieciskā veidā,” stāsta fotogrāfs L. Zanjē.

Mūsu sabiedrība ir atkarīga no šīs enerģijas, kas tiek iegūta katru dienu, lai apmierinātu mūsu vajadzības. Lai gan visas šīs vietas ir izveidojis pats cilvēks, tomēr tajās var sajust kaut ko necilvēcīgu un aukstu. “Pēc Černobiļas katastrofas mēs to vairs nevaram uzskatīt vienkārši par sasniegumu zinātnē. Tas viss ir duāli – mums no tām ir bail un vienlaikus mēs esam atkarīgi no tām. Tieši šī divkosība ieinteresēja Luku Zanjē. Viņa mērķis nebija mūs nodrošināt ar precīzu dokumentāciju, bet viņš ar savu fotogrāfiju parādīja šo divdomīgo situāciju. Mākslinieka radītie attēli ļoti atgādina zinātnisko fantastiku. Krāsas un gaismas rada māksliniecisku iespaidu.

Objekta izmēri arī parāda cilvēka lielummāniju, kas gan fascinē, gan iedveš bailes. Nevilšus rodas jautājums, vai mēs esam fantāziju pasaulē vai realitātē? Šis jautājums, aplūkojot mākslinieka fotogrāfijas, varētu atvērt cilvēkam acis,” tā par L. Zanjē darbiem izsakās Antuāns Tille.

Kā stāsta pats izstādes autors, tad enerģijas ražotņu arhitektūra izraisa lielu apbrīnu apmeklētāju vidū.

Fotogrāfs L. Zanjē (1966) dzimis un audzis Cīrihē, Šveicē, kur šobrīd atrodas viņa fotostudija. Fotogrāfs strādājis gan Itālijā, gan Francijā, un kopš 1993. gada viņš starptautiski darbojas reklāmas nozarē, veidojot arī reportāžas un mākslas darbus. Zanjē tuvas ir ainavas, klusā daba, portreti un mākslas fotogrāfija. Autors piedalījies portfolio skatēs ASV, Austrijā, Šveicē, Francijā, un 2011. gadā L. Zanjē kļuva par Kauņas portfolio skates uzvarētāju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+