Latvijā
Sabiedrība

Dubultot algu prasa arī Dzemdību nodaļa Stradiņos 16


Patlaban par vienām dzemdībām, mātes un bērna medicīnisko aprūpi valsts maksā 295 eiro, kas ir krietni zem reālajām izmaksām.
Patlaban par vienām dzemdībām, mātes un bērna medicīnisko aprūpi valsts maksā 295 eiro, kas ir krietni zem reālajām izmaksām.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Dubultot samaksu par stundas darbu prasa arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Dzemdību nodaļā strādājošie, aģentūrai LETA pastāstīja Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone. Vēstule ar slimnīcas dzemdību nodaļā strādājošo prasībām šobrīd tiek nogādāta Veselības ministrijā (VM) un slimnīcas valdei.

Prasību dubultot atalgojumu parakstījušas ne tikai vecmātes, bet arī dzemdību speciālisti, neonatologi – bērnu ārsti un bērnu māsas. Kopumā Stradiņa slimnīcas Dzemdību nodaļā strādā desmit dzemdību speciālisti, 11 neonatologi – bērnu ārsti, 24 vecmātes un 19 bērnu māsas.

Kā norādīja Jansone, Stradiņu slimnīcā atalgojums tiek aprēķināts atkarībā no darba stāža, tomēr vidēji vecmātes stundā pirms nodokļiem saņem ap 3,5 eiro, dzemdību speciālisti – ap 4,8-5 eiro, savukārt bērnu māsas saņem aptuveni tikpat, cik vecmātes, neonatologiem – bērnu ārstiem tiek maksāts nedaudz vairāk.

Jansone pastāstīja, ka nodaļas darbinieki gaida atbildi no slimnīcas vadības un VM, tomēr konkrēts termiņš prasību izpildei vēstulē nav minēts. Viņa arī piebilda, ka vēstulē “ir likts manīt”, ka prasību nepildīšanas gadījumā mediķi ir gatavi apsvērt arī darba pamešanu.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle, slimnīcas valde ir saņēmusi vēstuli, tomēr konkrēti risinājumi situācijas uzlabošanai “vēl jāvērtē un par tiem jālemj”.

Jau ziņots, ka Rīgas dzemdību nama vecmātes un dzemdību speciālisti ir pieprasījuši VM un iestādei risināt zemā atalgojuma jautājumu, pretējā gadījumā solot darbu arī pamest.

Kā pagājušajā ceturtdienā norādīja veselības ministre Anda Čakša, viņa kā vienu no risinājumiem Rīgas Dzemdību nama strādājošo atalgojuma palielināšanai redz dzemdību tarifa pieauguma pārskatīšanu un lielākas daļas novirzīšanu tieši atalgojumam.

Ceturtdien pēc tikšanās ar Dzemdību nama vadību, personālu un Rīgas domes pārstāvjiem Čakša žurnālistiem sacīja, ka nevar noliegt, ka veselības aprūpē atalgojums ir zems, tāpēc viņa centīsies panākt, lai nākamgad veselības aprūpē strādājošo atalgojuma palielināšanai izdotos piesaistīt papildu 150 miljonus eiro.

Tāpat Čakša norādīja, ka nevar solīt to, ka šobrīd papildu finansējumu varētu piešķirt valsts. Viņa gan plāno situāciju pārrunāt arī ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS), tomēr solīt neko nevarot.

LA.lv