×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. februāris, 2014
Drukāt

Dūklavs Briselē prasīs palielināt piena kvotu un atcelt nodevu par tās pārsniegšanu

Foto: LETAFoto: LETA

Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš (no kreisās), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs piedalās Latvijas lauksaimnieku organizācijas rīkotajā preses konferencē, lai informētu par kampaņas "Kopējā lauksaimniecības politika - rītdiena sākas šodien" gaitu.

Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) pirmdien, 17.februārī, lauksaimniecības ministru sanāksmē Briselē iestāsies par vairākiem pasākumiem, kas pasargātu piena ražotājus no iespējamām sankcijām saistībā ar piena kvotas pārsniegšanu. Ministrs aicinās kolēģus atbalstīt piena kvotas  palielināšanu un nodevas samazināšanu vai pat atcelšanu par tās pārsniegšanu.

Zemkopības ministrija (ZM) paziņojumā medijiem norāda, ka Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē spriedīs par piena kvotu sistēmas atcelšanu ES, sākot ar 2015.gada 1.aprīli, kā to paredz iepriekš nolemtais saistībā ar ES Kopējās lauksaimniecības politikas reformu. Latvija akcentēs: lai nodrošinātu pakāpenisku piena nozares pielāgošanos jaunajiem apstākļiem, pēdējā piena kvotas gadā nepieciešams ieviest vairākus pielāgošanās pasākumus.

ZM portālam “LA.lv” norādīja, ka Latvijas zemkopības ministrs sanāksmē iestāsies par vairākiem pasākumiem piena ražotāju aizsardzībai.

“Jāatceļ pozitīvās tauku korekcijas piemērošana un jāpalielina negatīvās tauku korekcijas koeficients. Pēdējā kvotas gadā visām dalībvalstīm jāpalielina piena kvotu apjoms un jāsamazina vai pat jāatceļ nodeva par kvotas pārsniegšanu. Ražotājiem ir jāļauj savlaicīgi un nepieciešamajā apmērā investēt ražošanas palielināšanā, domājot par tirgu bez kvotu ierobežojumiem,” Latvijas nostāju sanāksmē pauda ZM.

Jau vēstīts, ka piena ražošana ES daudzus gadus ir kvotēta. Ja noteiktie piena ražošanas apjomi tiek pārsniegti, tad par to ir jāmaksā soda nauda. Pirms dažiem gadiem nolemts no 2015.gada 31.marta piena kvotu sistēmu un attiecīgos nozares ierobežojumus ES atcelt.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad kopējā piena kvota ES nedaudz palielināta, pēdējā kvotas gadā (sāksies šā gada 1.aprīlī) to nolemts nemainīt. Tas neapmierina piena ražošanas nozari, jo daudziem ražotājiem arī Latvijā var nākties maksāt soda naudu par kvotas pārsniegšanu.

Pašreizējā situācija tirgū ir nozarei labvēlīga – pasaulē ir labs pieprasījums pēc piena un tā produktiem. Līdz ar to zemnieki palielina savus piena ražošanas apjomus un gribētu ražot vēl vairāk, ja vien to neierobežotu nemainīgā kvota un sankcijas par tās pārsniegšanu.

Kopējās soda naudas apmērs saskaņā ar lauksaimnieku aplēsēm ES kopumā var sasniegt pusmiljardu eiro, iepriekš informēja biedrībā “Zemnieku saiema”, kas līdz ar vēl vairākām ES lauksaimnieku organizācijām vērsušās Eiropas Komisijā (EK) un pie savu valstu valdībām ar lūgumu rast risinājumu.

Lai piena ražotāji izbēgtu no draudošajām lielajām soda sankcijām par atļauto ražošanas apjomu pārsniegšanu, lauksaimnieku organizācijas piedāvāja koriģēt piena kvotu pēc tauku satura. Šis priekšlikums arī izteikts iepriekš tikšanās laikā ar EK amatpersonām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+