Laukos
Politika

Dūklavs: EK piedāvātais tiešmaksājumu pieauguma temps nav pietiekams0

Foto – LETA/Edijs Pālēns

Eiropas Komisijas priekšlikums saistībā ar finansējumu Eiropas Savienības (ES) Kopējai lauksaimniecības politikai arī turpmāk paredz nevienlīdzīgus tiešos maksājumus visiem ES lauksaimniekiem, līdz ar to tas var negatīvi ietekmēt atsevišķu dalībvalstu lauksaimnieku konkurētspēju, norāda zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

Kā ziņots, trešdien, 2. maijā, EK nāca klajā ar priekšlikumu par ES daudzgadu budžetu 2021.-2027. gadam, paredzot, ka plānotais finansējums ES Kopējai lauksaimniecības politikai (KLP) nākamajā septiņu gadu finanšu periodā būs par 5% mazāks, salīdzinot ar pašreizējo ES daudzgadu budžeta periodu 2014. līdz 2020. gadam.

EK priekšlikumā piedāvā turpināt tiešmaksājumu tuvināšanu starp dalībvalstīm. Pieņemot, ka arī nākamajā finanšu periodā tiktu piemērota pakāpeniska tiešmaksājumu izlīdzināšana, saskaņā ar Zemkopības ministrijas provizoriskiem aprēķiniem tiešie maksājumi Latvijas lauksaimniekiem palielinātos nedaudz, tikai 2026. gadā sasniedzot 80% no ES vidējā tiešmaksājumu līmeņa (2020. gadā tiešie maksājumi Latvijā sasniegs 68% no vidējā līmeņa).

Vienlaikus Dūklavs norāda, ka, neraugoties uz gaidāmo ES tiešmaksājumu budžeta samazinājumu nākamajā plānošanas periodā, jāatzīst, ka EK plānotais tiešo maksājumu pieaugums Latvijai ir solis to izlīdzināšanas virzienā. “Tomēr tas vēl arvien nenodrošinās taisnīgus tiešos maksājumus, tāpēc Zemkopības ministrija turpinās visos ES līmeņos skaidrot savu nostāju. Un šīs sarunas nebūs vieglas,” uzsvēra Dūklavs.

Plānots, ka priekšlikumi par KLP reformām pēc 2020. gada tiks publicēti šā gada maija beigās. Sarunas par ES daudzgadu budžetu nākošajā plānošanās periodam 2021.-2027. gadā turpināsies vienu līdz divus gadus. ES daudzgadu budžetu apstiprinās, vienojoties visu dalībvalstu vadītājiem.

LA.lv