×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2015
Drukāt

Dūklavs: Krievijas embargo radītā bedre pildās ar uzviju (9)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Jānis Dūklavs

Lai gan lauksaimniecības sektorā šis gads iezīmējies ar ievērojamiem zaudējumiem Krievijas embargo, piena pārprodukcijas un Āfrikas cūku mēra radīto seku dēļ, kopumā nozare atgūstas un jau drīzumā zaudējumi būs ar uzviju atgūti.

Tā šodien Eiropas Komisijas (EK) rīkotajā seminārā par finanšu instrumentiem prognozēja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

“Par spīti visām problēmām, kas Latvijas zemniekus ietekmē jau kopš pagājušā gada nogales, zaudējumu bedre pildās un drīz jau būs pilna ar uzviju. Mūsu zemnieki un pārtikas ražotāji Krievijas vietā atraduši 19 jaunus tirgus, kur veiksmīgi strādāt. Lauksaimnieki nekādā ziņā nav bezcerīgi, tieši pretēji – krīze visus padarījusi uzņēmīgākus un spītīgākus,” sacīja ministrs.

Vienlaikus viņš atzina, ka liela nozīme situācijas stabilizēšanā ir Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstam un banku aizdevumiem.

“Privātie investori bija un būs, bet viņi kļuvuši ļoti uzmanīgi. Tikmēr ES nauda nāk stabili un faktiski palīdz realizēt lielāko daļu projektu. Neraugoties uz grūto situāciju, bankas kredītus dod un interese par tiem ir ļoti liela. Man par brīnumu, arī piena nozarē iesniegti ļoti daudzi attīstības projekti, arī jaunu fermu būvniecībai,” sacīja Dūklavs.

Tāpat viņš norādīja, ka nozīmīga loma ir arī stabilajiem banku kredītprocentiem Latvijā.
“Kopumā 20% no banku portfeļa ir aizdevumi lauksaimniekiem. Kredītus viņi atmaksā apzinīgi – padsmit gadu laikā ir tikai 0,4% zaudējumi, kas ir ļoti labs rādītājs. Tikko atgriezos no Ukrainas, kur uzzināju, ka banku procentu likmes zemniekiem šajā valstī ir 25-40%, kamēr Latvijā šīs likmes ir 2,5-4% līmenī,” sacīja zemkopības ministrs.

Kā ziņots, saskaņā ar zemkopības ministrijas aplēsēm Krievijas embargo radītās sekas lauksaimniecības un pārtikas produktiem ir 140 miljoni eiro, bet 44,3 miljoni eiro ir zaudējumi piena nozarei.

Kā ziņots šodien Rīgā notiek EK seminārs par finanšu instrumentu piesaisti lauksaimniecībā, kur piedalās EK, Eiropas Investīciju bankas un vietējie eksperti.

Kā ziņots, 2014.gada jūlijā EK un Eiropas Investīciju banka parakstīja saprašanās memorandu par sadarbību lauksaimniecības un lauku attīstības jomā, kas paver ceļu ciešākai sadarbībai starp abām iestādēm vairākās jomās, tostarp finanšu instrumentu, pētniecības un inovāciju jomā.

Lai atļautu Eiropas fondu resursu izmantošanu finanšu instrumentu piesaistei, dalībvalstīm jāiestrādā tie savās lauku attīstības programmās un jāgādā par paredzēto pasākumu īstenošanu. Finanšu instrumenti var būt dažādi – kredīti, garantijas, kapitāls, un tie var tikt izmantoti jebkurā tautsaimniecības nozarē.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. laikam tev jau laiks pensija jo piens nav alus AMEN

 2. Cik viens cilvēks var glupi muldēt.Lai pasaka kurš lauksaimnieks ir tik ļoti uzplaucis.Cik zināms daudzi jau likvidējas jo to nevar vairs pavilkt.Par zemi pat mums ir mazāki maksājumi kā bija latos.Eiropa mums atņēma?Tā klusiņām bez trokšņa.Solija taču,ka pielīdzinās nedaudz Eiropas valstīm.Solīts makā nekrīt.Daudzi maksājumi vairs nav,bet tik plātās.Kaut mazliet būtu nokaunējies.

 3. Purkšīšu laidējs tas mūsu ministrs izrādās.Viņam tik interesē cik čakli zemnieki nodokļus maksājuši,lai pašam ,,aldziņa,,sanāk.

 4. Laikam būs ko,, sadzēries,, pa pasauli braukādams. Saimniecības grimst aizvien dziļākā bedrē, bet šis līksmo.

 5. Kur var dabūt šito “zāli” ko Dūklavs pīpē. Pārstrādātāji tiešām necieš zaudējumus jo peļņas daļa nemainīga ko nevar teikt par ražotājiem. Kādēļ ES var ieviest cenas regulējumu mobilo sakaru tirgū, bet nevar piena sektorā?

 6. Kooperatīvi bija plaši attīstīti Ulmaņa laikos.

 7. Vai tas,gadījumā, nebija Dūklavs,kas vēl pavisam nesen
  apgalvoja,ka bez Krievijas būs pasaules gals klāt ?
  ———————————-
  Protams, ka LAUKSAIMNIEKI IZDZĪVOS !!
  Vienkārši JĀKOOPERĒJAS !
  Jābrauc uz ārzemēm MĀCĪTIES , ja nemāk !

 8. Ministra kungam tiešām smagi ar realitātes apzināšanu-lasot rodas dīvainas domas par šādu redzējumu,vai varbūt neredzējumu.

 9. Nu ministram kaut kas sašķobījies ar realitātes redzējumu, peld kaut kur mākoņos, bet tikmēr piensaimnieki domā, kā izdzīvot. Kad jau solīja ES piešķirtos aptuveni 8 milj. eiro gan piensaimniekiem, gan cūkkopjiem, bet kā nav, tā nav. Un tā ar visām naudām – sasola, tad gaidi vairākus mēnešus un domā – būs, nebūs… Zinu, ka vairāki vietējie metīs mieru lauksaimniecībai un raudzīsies uz pilsētas pusi, jo mazajam lauksaimniekam šajos apstākļos nav iespējams izdzīvot, kur nu vēl bērnus izskolot. Lai jau attīsta lielos zemniekus, tiem lielāki lobiji.

Draugiem Facebook Twitter Google+