Kultūra
Teātris un kino

Dullības gars brīvdabas izrādē “Lielais loms”0

Foto – Jānis Deinats

Jūlijā un augustā Latvijas estrādes apceļos jauna brīvdabas izrāde, tapusi pēc Annas Brigaderes lugas “Lielais loms” motīviem. Dzīvespriecīgu stāstu par pāru dabošanos režisoru Jura Kalniņa un Voldemāra Šoriņa veidotajā izrādē izspēlē Latvijā pazīstami dažādu paaudžu aktieri.

Gluži kā sena skaņu plate Annas Brigaderes luga “Lielais loms” aizsauc laikos, kad debesis bija zilākas un zāle zaļāka. Bet ļaudis tajā ir tādi paši kā tagad – mīlestību alkstoši un meklējoši. Dzīvesprieks bez moralizēšanas, raksturu spilgtums un dullības gars ir saistviela, kas šajā reizē veidos jau tik daudz reižu profesionālos un amatierteātros iestudētās Annas Brigaderes lugas satvaru.

“Lielo lomu” šoreiz sagatavojuši divi pazīstami režisori: Juris Kalniņš un Voldemārs Šoriņš. Talkā aicināta arī krāšņa aktieru buķete – jauno paaudzi pārstāv aktieri Romāns Bargais un Artis Drozdovs, kā arī Ance Kukule, nule diplomēta režisore – izrādē viņa iejūtas jaunās, daiļās saimniekmeitas Ances lomā. “Mazliet jocīgi ir spēlēt kādu citu Anci, bet mans uzdevums ir skaidrs – skaista, jauna meitene, dikti iemīlējusies iecerētajā Jānī, bet nezina, kā to īsti izrādīt – kā izvilkt lielo lomu! Šī ir viegla, reizē jauka un uzmundrinoša komēdija, kas sniedz gaišumu. Manuprāt, ļoti labs veids, kā pavadīt laiku vasarā, turklāt pietiekami kvalitatīvi,” teic aktrise. Līdzās jaunajiem – pazīstamu aktieru pulks: Raimonda Vazdika, Aīda Ozoliņa, Dace Makovska, Juris Kalniņš vai Jānis Kirmuška. “Šis ir brīnišķīgs aktieru ansamblis, un man patiesi ir gods spēlēt kopā ar lieliskiem, sevi pierādījušiem aktieriem, kas neskopojas ar padomu,” tā A. Kukule.

Nelielā lomā uz skatuves kāps arī pats režisors Voldemārs Šoriņš. Viņš stāsta, ka ar “Lielo lomu” saskāries jau iepriekš, studējot teātra fakultātē, kur toreiz pats spēlējis jauno Jāni Rudzi. “Luga bija palikusi atmiņā, pārlasīju vēlreiz, un bija skaidrs, ka ir vērts to rādīt skatītājiem atkal, ieviešot dažus saīsinājumus,” atklāj V. Šoriņš. “Nekādas būtiskas izmaiņas oriģinālā gan neesam veikuši, varbūt izsvītrojām kādu detaļu, kas mūsdienu skatītājam nebūs saprotama, bet pēc būtības mūsu versija pilnībā sakrīt ar Annas Brigaderes rakstīto un galvenā tēma ir un paliek stāsts par pāriem, kas dabonas. Lai gan zināms, ka šis Brigaderes lugas stāsts risinās pēc Pirmā pasaules kara un toreiz materiālā ziņā cilvēkiem negāja īpaši priecīgi, tas cilvēku dzīvesprieks, kas ir lugā, ir pāri visam,” piebilst V. Šoriņš.

Cik aktuāls ir šis pāru dabošanās stāsts mūsdienās? Režisors pārliecināts – vairāk nekā jebkad. “Brigaderes darbā svarīga loma ir teātrim – jaunie iepazīstas, spēlējot teātri, un reizē tāds teātris ir arī cilvēku attiecības – mājieni, spēle. Brigaderei labi izdevies šo momentu parādīt. Svarīgi – bez morāles un didaktikas, galvenais ir dzīvesprieks! Metot laipu uz iecerētās sirdi, tiek spēlēts teātris, likti lietā visādi stiķi – “improvizācija”, “interpretācija”, “traktēšana” un “fraktēšana”. Lai arī šo jēdzienu skaidrojumu bieži neizprot arī paši izrādes varoņi, tas netraucē nonākt pie laimīgām beigām – pāru dabošanās.”

“Šī ir izrāde visām paaudzēm – jauni cilvēki atpazīs jaunās paaudzes aktierus, ar Eviju Skulti vairs nav jāiepazīstina neviens, bet vecākā paaudze atpazīs “Bellacord” skaņuplašu dziesmas, turklāt viņi, kas visām mīlas lietām jau gājuši cauri, varēs uz notikumiem paskatīties ar mīļu smaidu,” aicinot uz izrādi, saka tās režisors.

 

26. VII 19.00 Salaspils estrādē

28. VII 16.00 Cesvaines pils pagalmā

28. VII 20.00 Lubānas estrādē

4. VIII 14.00 Viesītes kultūras centrā

10. VIII 19.00 Auces estrādē

11. VIII 19.00 Suntažu estrādē

18. VIII 17.00 Vērgales estrādē

25. VIII 19.00 Ulbrokas estrādē

1. IX 16.00 Neretas estrādē

Biļetes kultūras namos un notikuma vietās.

 

LA.lv