Rainis Durbes pilī.
Rainis Durbes pilī.
Foto no Tukuma muzeja krājuma.

Durbes pilī atklās Rainim veltītu ekspozīciju 0

18. jūlijā plkst. 14 Durbes pilī, telpā, kas bija pirmais Raiņa muzejs Latvijā, tiks atklāta Raiņa ekspozīcija, portālam LA.lv pastāstīja muzeja speciāliste Inta Dišlere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Viesus muzejs aicina ierasties mazliet agrāk, jo jau pirms ekspozīcijas atklāšanas tiks vītas vītnes, taisīti pušķi, rotāta terase, kā 1929. gada 18. jūlijā, kad tika gaidīta Raiņa ierašanās. Arī muzeja apmeklētāji šajā dienā aicināti apģērbā izmantot 20. gadsimta 20. gadu modes akcentus, lai labāk iejustos ekspozīcijas gaisotnē.

Ekspozīcijas izveidē sadarbojušās Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, muzeja speciāliste Inta Dišlere un māksliniece Ina Līne. Izstādes veidotājas stāsta, ka bijusi nepieciešama ļoti nopietna vēsturiskā izpēte, jo bija saglabājušies tikai informācijas fragmenti. Liels atbalsts bijusi iespēja izmantot Latvijas Nacionālās bibliotēkas periodikas krājumus, tāpat veiksmīga sadarbība bijusi ar Rakstniecības un mūzikas muzeju un Memoriālo muzeju apvienību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Durbes pili, kas no 1848. līdz 1920. gadam pils piederējusi baronu fon der Reku dzimtai, 1920. gadā nacionalizēja un 1920. gados Durbes muižas kungu māju piešķīra dzejniekam Rainim, kas savukārt to 1928. gadā dāvināja Latvijas Skolotāju savienībai, un pilī tika atvērta bērnu vasaras kolonija.

1929. gadā 18. jūlijā Rainis un Aspazija ieradās Durbes pilī, kur viņiem bija ierīkotas dzīvojamās telpa, un notika muzeja atklāšana neformālā gaisotnē. Īstā muzeja atklāšana notika 1929. gada 28. septembrī jau pēc Raiņa nāves, piebilst Dišlere.

Muzejs tapa pēc Raiņa ieceres un ar aktīvu paša dzejnieka līdzdalību, skaidro ekspozīcijas veidotājas. Tas bija pirmais dzejniekam veltītais muzejs Latvijā un pastāvēja astoņus gadus. Muzeju izveidoja un pirmajā sezonā vadīja Latvijas skolotāju savienības grāmatu veikala pārdevējs Fricis Rokpelnis. Turpmākos gados muzejā brīvprātīgi strādāja un ekskursijas vadīja Tukuma apriņķa skolotāju arodbiedrības biedri, tostarp skolotāja Vera Lejmalniece un kordiriģents Jānis Frišenbrūders.

Jau muzeja oficiālās atklāšanas laikā izskanēja runas, ka muzejam tomēr būtu jāatrodas Rīgā. Arī Aspazija vairākkārt izteica domu par nepieciešamību muzeju pārvietot uz Rīgu. Jautājums aktualizējās pēc Latvijas Skolotāju savienības slēgšanas un 1937. gada rudenī visi 93 priekšmeti un 3647 grāmatas bija pārvestas uz Rīgu un nodotas Pedagoģiskajam muzejam. Lielākā daļa šo priekšmetu nokļuva tagadējā Rakstniecības un mūzikas muzejā un bijuši Raiņa un Aspazijas muzeju ekspozīcijās.

Svinot Raiņa 150. gadu jubileju, ar Tukuma novada domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKF) atbalstu tiek īstenots Tukuma muzeja projekts “Raiņa istaba Durbes pilī Tukumā”. Tā iecere ir atjaunot Raiņa istabu Durbes pilī Tukumā, izmantojot priekšmetus, kas reiz bijuši Raiņa muzejā un Raiņa dzīvoklī Durbes pilī, kuri līdz šim nav izmantoti Raiņa un Aspazijas muzeju ekspozīcijās un arī netiek plānoti šo muzeju jaunajās ekspozīcijās pēc to rekonstrukcijas.

Reklāma
Reklāma

Raiņa un Aspazijas jubilejas gada svinību ietvaros visa gada garumā Tukumā iecerētas vairākas literāri muzikālas pēcpusdienas un koncerti, kā arī īpaša radošā programma skolēniem “Raiņa stunda Durbes pilī”. Ekspozīcija iekļauta arī Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas programmā “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!” Tāpat Durbes pils piedalās akcijā “Rainis un Aspazija klauvē!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.