×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. novembris, 2012
Drukāt

Dūru cīņas ar saksofonu


Starptautiskais mūzikas festivāls “Rīgas ritmi” no intensīvas koncertu sērijas viena mēneša garumā pārvērties par muzikālu notikumu virkni visos gadalaikos. Arī šajā rudenī klausītāji aicināti izbaudīt izsmalcinātu mūziķu sniegumu.

 

Atklājot festivāla ziemas sezonu, 14. novembrī Latvijas Radio 1. studijas koncertzālē tiks sniegta franču džezmeņa, saksofonista Fransuā Kornelū un viņa vadītā trio tīrās enerģijas deva.

 

“François Corneloup Trio” ir moderna Francijas džeza grupa, kurā virtuozs baritona/soprāna saksofonists Fransuā Kornelū muzicē kopā ar Heleni Labarjē (kontrabass) un Simonu Gobēru (bungas). Enerģiskais trio variē skaņu jūrā, uzturot muzikālo spriedzi, izmantojot neparedzamus, taču precīzus muzikālus risinājumus. Brīvā improvizācijas saspēlē iespējams baudīt mežonīgus ritmus, straujus, muzikālus motīvus un izsmalcinātu melodiju harmoniskus sakausējumus.

F. Kornelū (1963) mūziku apguvis pašmācības ceļā. Viņš sāka muzicēt jau 1979. gadā improvizētās mūzikas meistardarbnīcās. Septiņus gadus vēlāk mūziķis jau vadīja savu pirmo kvartetu un uzstājās kopā ar visdažādākajiem māksliniekiem. Sadarbojoties ar plašu mūziķu loku, Kornelū ieguva pieredzi, kas atklāja jaunas pieejas mūzikas skanējumam. Tās balstījās mūziķu un mākslinieku savstarpēji atvērtās attiecībās, kuru pamatā bija radoša komunikācija. Pašlaik Kornelū izdevis 17 albumus, kurus ierakstījis kopā ar dažādiem projektiem – “Ursus Minor”, “Francois Corneloup Quartet” un “Duo Sylvain Kassap”.

Francijas džeza festivāla “Eiropajazz” pārstāvis Armāns Menjāns franču mūziķi raksturo kā jaunu saksofona gigantu, mūziķi, kuram piemīt tīra enerģija, kurš pastāvīgi pārņemts ar jaunu improvizācijas vadlīniju atklāšanu, nevis ierobežojot sevi, bet vēršoties pret noteiktajiem rāmjiem, komponējot ar absolūti oriģinālām perspektīvām.

Tie, kas dzirdējuši Kornelū sniegumu, zinās, ka viņa repertuārs ir neierobežots improvizācijas lauks. Tajā ir svaigas tēmas, spraigi ritmi, dīvaini pazīstamas melodijas – viss elpo vienotā skaņu struktūrā. S. Gobērs, precīzi lietojot bungu enerģiju, izstāsta pilnīgu bungu vēsturi, bet H. Labarjē, tverot laika pavedienus, nepielūdzami pārvērš.

Fransuā Kornelū spēle pat salīdzināta ar mešanos dūru cīņā – viņš muzicē ar visu ķermeni. Mūzika ir spriedzes pilna, bet ne postoša: ļoti atklāta, tieši vēršas pret ierobežojumiem, lai justu to pretestību. Pilnīgs, bagātīgs, dzīvīgs skanējums. Šī viengabalainība ir viņa spēks.

 

VARBŪT NODER

“Rīgas ritmi” ziemas koncertu sērija

14. XI 19.00 Latvijas Radio 1. studijā “François Corneloup Trio” (Ls 9 – 10);

30. XI 19.00 Rīgas Kongresu namā vācu vokālo virtuozu grupa “Slixs” (Ls 4,50 – 20);

1. XII 19.00 kino “Splendid Palace” korejiešu vokālistes Janas Sanas Nahas kvartets (Ls 9 – 25);

9. XII 19.00 Rīgas Kongresu namā džeza leģendas Kurta Ellinga koncerts kopā ar Latvijas Radio bigbendu (Ls 4,50 – 20).

Biļetes – “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+