×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
2. septembris, 2016
Drukāt

Durvis vērs atjaunotā Raiņa un Aspazijas māja Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dienu pirms Raiņa dzimšanas dienas, 10. septembrī, apmeklētājus gaidīs vēl viens atjaunots Raiņa un Aspazijas muzejs – abu dzejnieku māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, LA.lv uzzināja Memoriālo muzeju apvienībā.

Raiņa un Aspazijas māja ir unikāls 19. gadsimta vēsturiskās apbūves piemineklis Rīgas centrā. Gan divstāvu nams ielas malā, gan sētas māja un nelielais iekšpagalms veido savdabīgu kultūrvēsturisku ansambli. Šai namā abi dzejnieki dzīvoja no 1926. gada 15. septembra, Rainis – līdz savai nāvei 1929. gada 12. septembrī, Aspazija – līdz 1933. gada pavasarim.

1926. gada 15. martā sastādītajā testamentā dzejnieki izteikuši vēlmi, lai šī māja paliktu Rīgas pilsētai, kur tai jāierīko viņu vārdā nosaukts muzejs: “Rīgai paliek mūsu bibliotēka un rokraksti, un tie darāmi pieejami visiem.” Nu, 90 gadus vēlāk, Raiņa un Aspazijas ideja un vēlme par bibliotēkas un memoriālo telpu pieejamību sabiedrībai ir realizēta. Plauktos ir 6067 grāmatas 14 valodās un 2900 dažādu periodisko izdevumu vienību.

Dzīvokļa iekārtojumā izmantoti autentiski dzejnieku kolekcijas priekšmeti. Tie izvietoti, balstoties uz dokumentāriem materiāliem – fotogrāfijām un kinokadriem.

“Izmantojot abu dzejnieku citātus, kontrastā memoriālajai dzīves telpai veidojām muzejpedagoģisko un pārējās apmeklētājiem atvērtās komunikācijas telpas. Piemēram, sēdmēbeles ar Raiņa jaunvārdiem, kuri spēles veidā iesaista apmeklētāju izziņas procesā. Tādējādi vēlamies apmeklētāju rosināt atklāt, izzināt, pētīt abu dzejnieku jaunradi,” stāsta māksliniece Ingūna Elere. Viņas pārstāvētais dizaina birojs H2E veica Raiņa un Aspazijas mājas ekspozīcijas un publiski pieejamo telpu dizaina izstrādi.

Raiņa un Aspazijas mājas atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai realizēja valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekšnoteiktā projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros. Memoriālo muzeju apvienības un valsts akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” īstenotā projekta gaitā veikta gan muzeju ēku, gan dzejnieku kolekcijas vēsturisko priekšmetu restaurācija un jaunu ekspozīciju izveide.

Projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” īstenošana izmaksāja 2 562 340 eiro, no tās EEZ līdzfinansējums ir 2 177 989 eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums – 384 351 eiro. Projekta ietvaros atjaunots Raiņa muzejs “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā un Raiņa un Aspazija māja Rīgā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+