×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2016
Drukāt

Dusmas uz ceļa – tu esi psihopāts vai mieramika?

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Gan negadījumu statistika, gan arī pašu autovadītāju pieredze rāda, ka braukšana ar automašīnu, iespējams, ir viena no bīstamākajām nodarbēm. Tas, cik bīstami esam, atrodoties uz ceļa, ir atkarīgs ne tikai no mūsu auto vadīšanas prasmēm, bet arī no tā, kā spējam savaldīt savas emocijas un kontrolēt uzvedību neparedzētās situācijās. Katrs cilvēks uz dažādām lietām reaģē atšķirīgi.

Ja, piemēram, gadītos, ka, braucot pa šoseju, kāds cits šoferis uzsāk apdzīšanu, radot priekšā esošajam vadītājam problemātisku situāciju, viņa reakcijas varētu būt dažādas. Kāds, iespējams, neko nedarītu un mierīgi turpinātu ceļu, cits, savukārt, ātri sadusmotos un vēlētos izlamāt šoferi, kurš viņu apdzinis. Ņemot vērā to, ka uz brauktuves neesam vieni, un kļūdas var maksāt dārgi, esot pie stūres, vēlams, saglabāt mieru.

Šeit būs daži ieteikumi tiem šoferiem, kuri pie stūres nereti kļūst izklaidīgi vai zaudē savaldību:

1. Pārbaudiet auto. Gan jums pašam, gan arī citiem satiksmes dalībniekiem būs drošāk, ja pirms braukšanas pārbaudīsiet, kā darbojas mašīnas bremzes, gaismas, logu tīrītāji, kā arī, kādā stāvoklī ir riepas. Noteikti neaizmirstiet piesprādzēties!

2. Nezaudējiet koncentrēšanos. Kad braucat pa ceļu, it īpaši, pa šoseju, satiksmes ātrums ir diezgan liels. Mašīnas traucas viena otrai garām, un notiek daudz kas cits, tādēļ jums jāspēj koncentrēties uz brauktuvi, lai pēc iespējas ātrāk varētu reaģēt uz notiekošo. Koncentrēšanās ir svarīgākais drošas braukšanas pamatnoteikums.

3. Esiet mierīgs. Lai arī kādas situācijas rastos uz ceļa, neļaujiet, piemēram, sastrēgumiem, jūs uztraukt un sadusmot. Vienīgais, ko jūs varat darīt šādās situācijās, ir domāt uz priekšu.

4. Ieturiet distanci. Ir saprotams, ka pārāk lēni satiksmes dalībnieki kaitina pārējos, taču lamāšanās to neatrisinās.

5. Nesteidzieties. Jā, mūsdienu cilvēkiem ir straujš dzīves ritms, taču pārgalvīga steigšanās uz nākamo tikšanos var beigties ar to, ka jūs līdz tai nemaz netiksiet.

6. Vērojiet laika apstākļu maiņu. Esiet vērīgs, un rēķinieties ar to, ka laika apstākļi ir mainīgi.

7. Neizmantojiet tālruni, vadot mašīnu. Lai arī mūsdienās automašīnās ir iespējams runāt pa tālruni, izmantojot brīvroku sistēmu, no šīs nodarbes tomēr vajadzētu izvairīties. Ne par velti, runāšana pa telefonu pie stūres ir pārkāpums.

8. Nebrauciet ar mašīnu, ja esat noguruši. Ja jums nāk miegs vai esat ļoti noguruši, piestājiet malā, aptuveni 20 minūtes nosnaudieties un iedzeriet kafiju, kādu citu dzērienu, kas satur kofeīnu. Skaļa mūzika un logu atvēršana šādos gadījumos nepalīdz.

9. Nesēdieties pie stūres reibumā. Lai arī jums var šķist, ka viena kokteiļa glāze neietekmēs jūsu auto vadīšanas prasmes, spēja reaģēt un koncentrēšanās kļūst vājāka.

10. Apdrošinieties. Lai arī ikviena autovadītāja īpašumā ir jābūt OCTA polisei, ja jūs vēlaties justies vēl drošāk, esot uz ceļa, kā arī tad, ja jums jau iepriekš ir gadījies iekļūt negadījumos, vajadzētu iegādāties arī KASKO apdrošināšanu.

11. Uzmanīgi izlasiet medikamentu lietošanas instrukciju. Ir zāles, kuras lietojot, jāizvairās no auto vadīšanas. Tās rada miegainību, kā arī samazina koncentrēšanās spējas, tādēļ, braucot pie stūres šo medikamentu iespaidā, jūs apdraudat citus satiksmes dalībniekus.

12. Bremzēšana. Vairumā mašīnu ir iestrādāta bremžu pretbloķēšanas sistēma – ABS. Tas nozīmē, ka nospiežot bremzi līdz galam, jūs joprojām varat stūrēt. Ja tomēr bremzēšanas laikā riteņi nobloķējas, atlaidiet bremzes, mainiet braukšanas virzienu un turpiniet bremzēt. Jebkurā gadījumā – saglabājiet mieru.

Sagatavots ar Compensa.lv palīdzību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+