Kultūra
Literatūra

Dzejas balsis un atbalsis visā Latvijā0

“Dzejas dienu sazarotībā ne visur bija iespējams klātbūt,” tā 1988. gadā izmisis rakstīja Limbažu laikraksts “Progress”.

Un kopš tā laika nekas diži nav mainījies, Dzejas dienu pasākumu klāsts ir sazarojies vēl vairāk, ļaujot klātbūt ne tikai dzejas, bet arī mūzikas un vizualizāciju piekritējiem. Šķiet, ka šogad Dzejas dienu Rīgā rīkotāji ir centušies vismaz teorētiski ļaut klausītājiem dzirdēt un redzēt teju katru poētisko notikumu. Dažus dzejniekus varēs dzirdēt pat vairākos pasākumos. Kā parasti – plašākā programma no 7. līdz 16. septembrim ir Rīgā, dzejas atbalsīm skanot arī visā Latvijā.

Atklāšanas pasākums “Dzejas frekvence” solās būt īpaši priecīgs – piektdien, 7. septembrī, plkst. 19 Kaņepes kultūras centrā dzejnieks un mediju mākslinieks Artūrs Punte uzstāsies ar pašdarinātu instrumentu “Talvisota Sturm Machine”; dzejoļus lasīs Inga Gaile, Edvīns Raups un Toms Treibergs, viņus papildinās apvienības VSKB audio un “Baltic Analog Lab” analogā kino performance. Īpašais viesis – ASV dzejnieks un Latvijas draugs Džeimss Hopkinss, kurš kopā ar klausītājiem noteikti paliks arī uz dzejnieku diskotēku. No 7. līdz 30. septembrim Rīgas Mākslas telpā būs apskatāma arī Latvijas urbānajai dzejai veltīta izstāde “Rīgas pieraksts dzejā”.

Šogad Dzejas dienu fokusā ir mūsu kaimiņi no Lietuvas un Igaunijas, tāpēc īpaši ieteicams ir Baltijas valstu viesu vakars 13. septembrī plkst. 18 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Piedalīsies spilgtākie dažādu paaudžu dzejnieki – Toms Venclova, Jurgita Jasponīte un Giedre Kazlauskaite no Lietuvas, Veronika Kivisilla, Haso Krulls un Igors Kotjuhs no Igaunijas. Muzicēs Veronika Kivisilla.

Nams “Koka Rīga” 14. septembrī plkst. 19 pavisam noteikti pulcēs dzejas gard­ēžus, jo pasākumā “Dzīvie klasiķi” uzstāsies mūsu dzejas grandi un mūža balvas literatūrā laureāti – Knuts Skujenieks, Uldis Bērziņš, Jānis Rokpelnis un Juris Kronbergs. Muzicēs kontrabasists Stass Judins. Pēc lasījumiem tiks pasniegta Dzejas dienu balva, kurai šogad pieteikti 17 dzejas krājumi.

Saturīgs 15. septembra vakars gaida tos, kas izvēlēsies kādu no šiem šķietami mazāk populāriem, bet ne mazāk poētiskiem pasākumiem: plkst. 19 kafejnīcā “Caffeine” Brīvības ielā 39 būs “Robeža. Līniju performance” kopā ar čellisti Ulriki Brandu un dzejniekiem Viju Laganovsku, Sergeju Moreino un Kristapu Vecgrāvi; savukārt plkst. 19.30 topošo dzejnieku literāri muzikālais notikums “13 pieturas” kafejnīcā “Nice Place” K. Barona ielā 21a.

Interesants jaunieviesums tiem, kas Dzejas dienās vēlas piedalīties, bet pie brīvā mikrofona netiek: katram interesentam būs iespēja nedēļas laikā publicēt 7 dzejoļus un iegūt profesionālu dzejnieku komentārus un ieteikumus. Vairāk par Dzejas dienu programmu – “KZ” 8. lappusē, kā arī http://rakstnieciba.lv

LA.lv