Kultūra
Literatūra

Dzejas dienu noskaņas Aspazijas un Raiņa pilsētā Jūrmalā 16

Publicitātes foto

Septembris atnāk ar Dzejas dienām – latviešu literatūrai nozīmīgiem svētkiem, kas tiek svinēti jau kopš latviešu dzejnieka Raiņa simtgades svinībām 1965. gadā. Šī gada Dzejas dienu programma veidota, parādot, cik daudzveidīga var būt dzeja, tā Jūrmalā tiks izdzīvota mūzikā, priekšnesumos, mākslas darbu izstādēs, pastaigās pa vēsturiskām vietām, tiekoties ar dzejniekiem – gūstot iedvesmu dzejas lasīšanai, baudīšanai un radīšanai.

Aspazijas un Raiņa pilsētā Jūrmalā, kur ir daudzas ar abiem dzejniekiem saistītas vietas un objekti – pašu celtā māja, dzejniekiem veltīti muzeji un piemiņas vietas –, dzejas svētki noris īpašā, Aspazijas un Raiņa piemiņas, gaisotnē.

“Raiņa un Aspazijas vasarnīca”
Uz tematisku pārgājienu pa Raiņa un Aspazijas mīlestības takām 9. septembrī Dzejas dienu dalībniekus aicina “Raiņa un Aspazijas vasarnīca”. Pastaiga sāksies plkst. 11.00 Pumpuru stacijā. Pastaigas dalībnieki varēs apskatīt Pēperkoku namiņu un abu dzejnieku kopīgi celto Jaundubultu vasarnīcu. Tālāk pastaiga gar jūru vedīs uz “Raiņa un Aspazijas vasarnīcu”, kur pasākuma noslēgumā būs pikniks dārzā.
11. septembra pēcpusdienā, plkst. 16.00, “Raiņa un Aspazijas vasarnīcā” tiks atklāta izstāde “Rainis un Ibsens”, savukārt 15. septembrī plkst. 19.00 Dzejas dienu apmeklētājiem tiek piedāvāts Alises Sedolas akustiskais dzejas un mūzikas vakars “Par svarīgo bezjēdzību”.
Dzejas svētkos bērniem, kas notiks 20. septembrī plkst.13.00 “Raiņa un Aspazijas vasarnīcā”, atvērs dzejnieces Irinas Morskajas bērnu dzejas grāmatu. Grāmatas atvēršanas svētkos piedalīsies mākslinieks Jānis Anmanis un Jūrmalas Mūzikas vidusskolas audzēkņi. Pasākums notiks krievu valodā ar bilingvāliem elementiem.

Rīko “Aspazijas māja”
Uz pastaigu ar nosaukumu “A+R=MĪLA” 10. septembrī plkst. 12.00 aicināts ikviens, kurš vēlas iepazīties ar vēsturisku notikumu vietām, kultūrvēsturiskajiem, dabas un arhitektūras objektiem, kas saistās ar Aspaziju un Raini. Pastaigas gaita – no “Aspazijas mājas” uz Pumpuriem, noslēgumā atgriežoties “Aspazijas mājas” dārzā. Pastaigai vēlams pieteikties līdz 8. septembrim, dalības maksa – jebkura autora vai paša sacerēts dzejolis.
Tikšanās ar dzejniekiem pie “Raiņa priedēm” Pumpuros, Amatas ielā
11. septembrī plkst. 13.00 “Aspazijas māja” piedāvā tikšanos ar dzejniekiem pie “Raiņa priedēm” – Eduards Aivars, Jānis Tomašs, Agnese Rutkēviča, Sintija Kampāne, Jānis Vādons, Daina Sirmā, Liepa Rūce, Liāna Langa un saksofonists Kristaps Vanags pasākumā “Es atkal sauli varēšu vēstīt …”.

Dzejas slams “Vienotā valodā!” Jūrmalas pilsētas muzejā
15. septembrī Jūrmala aicina izbaudīt Dzejas dienu noskaņas kopā ar draugiem un zināmiem Latvijas dzejniekiem, piedaloties dzejas maratonā un pasniedzot publikai savu vai cita autora dzejoli, kā arī improvizējot. Dzejas maratons Jūrmalas pilsētas muzejā sāksies plkst. 18.00, tā devīze ir “Vienotā valodā!”. Pasākumā izskanēs dzejas rindas dažādās valodās, radot interesi par cittautu kultūras mantojumu. Vakara gaitā pasākuma dalībniekus priecēs latviešu grupa “Ezeri” un indi-pop grupa “Blue Jean Serenade”. Dzejas maratonam aicina pieteikties līdz šī gada 11. septembrim, zvanot pasākuma kuratoram “Poetry Latvija” pa tālruni 22827785 vai rakstot uz e-pasta adresi poetrylatvia@spikeri.lv.

Dzeja Horna dārzā un Jūrmalas bibliotēkās
Dzejas dienu pasākums Horna dārzā notiks jau 6. septembrī. Plkst. 17.30 projekta “Stīgas” sarīkojumā piedalīsies dzejniece Inga Gaile un mūziķis Edgars Mākens. Pasākumā būs arī tradicionālā Jūrmalas Dzejas dienu “burtiņu” zupa. Savukārt vakarā, plkst. 19.00, Dzejas dienu norises turpināsies ar Egona Peršēvica personālizstādes ”Baidies!” atklāšanu Jūrmalas Kultūras centrā Jomas ielā 35.

7. septembrī plkst. 10.00 pasākumu bērniem “Kā atnāk dzejolītis” rīko Ķemeru bibliotēka. Tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Leonu Briedi sarīkojumā “Pie pamales šķīst dzirksteles…” notiks 8. septembra pēcpusdienā, plkst. 16.00, Kauguru bibliotēkā. Jūrmalas Centrālā bibliotēka Jūrmalas Mākslas skolā 12. septembrī plkst. 17.00 rīko Guntara Rača grāmatas “365” pirmās daļas prezentāciju, kurā piedalīsies grāmatas autors Guntars Račs, Uģis Tirzītis (ģitāra) un Andris Alviķis (bass).

Kauguru kultūras namā
Kauguru kultūras nams svētdien, 10. septembrī, Dzejas dienu apmeklētājiem piedāvā divus sarīkojumus – plkst. 14.00 kultūras nama pagalmā būs “Trīs skatuves. Trīs dzejnieki. Trīs noslēpumi”, kur piedalīsies Emīls Buiķis, Elīna Bākule-Veira un Toms Treibergs, savukārt pēcpusdienā, plkst. 16.00, aktieris Jānis Paukštello lasīs un izdziedās Ojāra Vācieša, Imanta Ziedoņa un Jāņa Petera dzeju. Pasākuma goda viesis – dzejnieks un atdzejotājs Leons Briedis.

LA.lv