×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
9. februāris, 2016
Drukāt

Dzejnieks un mākslas kolekcionārs: atklās Akurateram veltītu izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 11. februārī, plkst. 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 5. stāva izstāžu zālē tiks atklāta dzejnieka Jāņa Akuratera (1876–1937) 140. jubilejai veltīta izstāde, LA.lv pavēstīja Akuratera muzeja pārstāve Maira Valtere.

“Dienu atspīdumi jeb pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju” atgādina, ka Akuraters gan savā tiešajā darbībā, gan interešu lokā bija cieši saistīts ar dažādiem māksliniekiem. Tā rezultātā dzejnieka dzīvesvietā uzkrājās liels daudzums ievērojamu autoru – Valdemāra Tones, Konrāda Ubāna, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Jāņa Jaunsudrabiņa un citu – gleznu.

Izstāde iepazīstina ne tikai ar Akuratera gleznu kolekciju, bet arī ar stāstiem, kas saistīti ar mākslas darbu nonākšanu dzejnieka īpašumā. Šādā veidā tiek sniegts viņa interešu, gaumes un draugu loka raksturojums.

Akuraters sekoja līdz gan Latvijas, gan arī Eiropas mākslas aktualitātēm, ārzemju ceļojumos labprāt apmeklēja muzejus, izstādes un pēc tam Latvijas periodikā sniedza plašus redzētā aprakstus. Tiesa, J. Akuratera privātajā kolekcijā ir tikai Latvijas autoru mākslas darbi – dominē ainavas, taču ir arī portreti, sadzīves žanra gleznas, literāro tekstu ilustrācijas, porcelāns.

Starp mākslas darbiem ir gan dzejnieka draugu dāvanas, gan pirkti vai pat speciāli pasūtīti darbi. Visplašākais gleznu klāsts ir no 20. gs. 20., 30. gadiem. Izņēmums ir trīs mākslas darbi, kas radīti līdz 1. pasaules karam – piemēram, J. Jaunsudrabiņa glezna no viņa pirmās izstādes (1905). Savukārt mākslas darbi no kara laika perioda liecina gan par mākslinieku un dzejnieku sadarbību, izdodot strēlniekiem veltīto rakstu krājumu, gan atklāj un dokumentē J. Akuratera kā rakstnieka un politiķa portretējumu divu jauno mākslinieku – V. Tones un K. Ubāna – redzējumā.

Izstādes atklāšanas pasākuma noslēgumā klātesošajiem tiks piedāvāta īpaša dziesmu programma dziedātājas Ievas Akurateres izpildījumā. Skanēs dziesmas ar J. Akuratera vārdiem no cikla “Sirds varā”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+