Apbrīno

Dzejnieku – Petera, Zālītes un Rača – pērļu vakari Dzintaros 16


Guntars Račs (no kreisās), Jānis Peters un Māra Zālīte.
Guntars Račs (no kreisās), Jānis Peters un Māra Zālīte.
Publicitātes foto

Arī šogad no 25. līdz 27. augustam Dzintaru koncertzālē notiks populārās mūzikas festivāls “BIGBANK Latvijas pērles”. Šogad festivāla programmā izvēlēti trīs latviešu dzejnieki, bez kuriem nav iedomājama latviešu mūzikas skatuve, – Jānis Peters, Māra Zālīte, Guntars Račs, kuru dziesmas izdziedās pašmāju mūziķi  Normunds Rutulis, Aija Andrejeva, Antra Stafecka, Viktors Lapčenoks, Marija Naumova, Samanta Tīna, Mārtiņš Ruskis un citi.

Festivāla producente Elita Mīlgrāve, iepazīstinot ar festivāla ideju, teic: “Jau ceturto gadu rīkojam šo festivālu, katrreiz ceļot godā kādu citu dziesmu autoru, izpildītāju vai dziesmu tematiku. Mūziķi ar dzejniekiem satiekas daudz retāk, tāpēc šogad vēlējāmies pievērst uzmanību tieši viņiem, jo tomēr “iesākumā bija vārds”. Un vēlamies, lai dzejai un mūzikai ir brīnišķīgs izpildījums, ko nodrošinās lielisku un iemīļotu mūziķu izlase.”

Latviešu mūzikas krājumi nav iedomājami bez dziesmām ar J. Petera vārdiem – “Dvēselīte”, “Mēmā dziesma”, “Manai Dzimtenei” un daudzas citas melodijas ir plaši iemīļotas un neaizmirstamas. Godinot dzejnieka daiļradi, 25. augustā Dzintaru koncertzālē negaidīti dueti, trio un kopkori veidos unikālu koncertu divās daļās, kurā ikviens varēs dziedāt un just līdzi tādām iemīļotām un neatkārtojamām dziesmām kā “Sanāciet, sadziediet”, “Tai pilsētā”, “Marijas dziesma”, “Pērļu zvejnieks”, “Griezīte”, “Lūgums”, “Lai jums izdodas” un daudzām citām. J. Petera spožāko pērļu izlasi Dzintaru koncertzālē izpildīs V. Lapčenoks, M. Naumova, A. Ērglis, Aija Andrejeva, M. Ruskis, S. Tīna, A. Stafecka, grupa “Četri vienā” un citi. Viktors Lapčenoks Normunda Jakušonoka pavadījumā izpildīja dziesmu “Zilā”, kura bija pirmā R. Paula dziesma ar J. Petera vārdiem un arī pirmais ieraksts skaņu platē V. Lapčenoka izpildījumā.

Festivāla otrajā vakarā, 26. augustā, koncertā skanēs iemīļotas dziesmas, kā arī melodijas no teātriem un operām, kurās dzejnieces Māras Zālītes dziesmu vārdus mūzikā iemūžinājuši izcilākie komponisti – Maestro Raimonds Pauls, Jānis Lūsēns, Uldis Marhilevičs, Zigmars Liepiņš, Mārtiņš Brauns un daudzi citi. Kā stāsta pati M. Zālīte: “Ir dziesmas, ko visi dzied un nevar iedomāties, ka tie ir mani vārdi. Viņi nezina, ka, piemēram, “Komunālais blūzs” vai “Trīs lietas” ir ar maniem vārdiem. Un, kad uzzina, tad brīnās. Esmu laimīga, ka tik daudzi komponisti ir devuši maniem vārdiem jaunu sparu, tā ir dzejoļa otrā piedzimšana.” Neslēpjos sajūsmu, M. Zālīte teic: “Biju stāvā sajūsmā par šā gada festivāla ideju. Kolosāli, ka tiek celti godā arī dziesmu vārdi, jo mums, latviešiem, ir fantastiskas dziesmu vārdu tradīcijas, sākot jau ar tautasdziesmām. Es jūtos daudz bagātāka, izjūtu klātesošo laikmeta garu, ja nosauc gan komponistu, gan dziesmu vārdu autoru. Bieži vien tekstu autori ir neatņemama mūziķa repertuāra sastāvdaļa.”

Vakara pirmajā daļā izskanēs teātru un operu mūzika, kura labi atpazīstama arī ārpus izrāžu rāmjiem. No izrādes “Meža gulbji” skanēs sentimentālās dziesmas “Vecais zābaciņš”, “Kālab gribas kā putnam kliegt”, tāpat tiks izdziedātas izrāžu “Tobāgo” dziesmas “Uz priekšu, Kurzeme”, “Uz Tobāgo”, no rokoperas “Lāčplēsis” – “Uz krustcelēm”, no izrādes “Sfinksa” – “Nē, manis nav” un citas populārākās dziesmas. Savukārt koncerta otrajā daļā skanēs vēl daudzas iemīļotas dziesmas, piemēram, “Piena ceļš” no filmas “Sprīdītis”. Izskanēs arī neaizmirstamā “Trīs lietas”, kuras unikālo Harija Spanovska vokālo partiju koncertā uzņēmies izpildīt Rihards Lepers. Mūziķu kopkoris izpildīs iemīļoto “Tik un tā”, kas ar savu drosmīgo skanējumu nesusi tautas mīlestību un atzinību komponistam Uldim Stabulniekam. Skanēs arī leģendārā dziesma “Komunālais blūzs”.

Festivāla noslēguma vakars 27. augustā tiks veltīts Guntara Rača dzejai un dziesmām. G. Račs teic: “Man ir liels prieks, ka dzejnieki turpina rakstīt, komponisti komponēt, un mūziķi turpina izpildīt. Esmu svēti pārliecināts par seno patiesību, ka bez labas dzejas labas dziesmas nesanāk. Sanāk lipīgas, populāras un visādas, bet labas ir tikai dažas. Kopš mana pēdējā jubilejas koncerta ir sarakstīta virkne jaunu dziesmu, bet festivālā daudz dzirdēsim arī vecos, labos hitus, kā arī man ļoti mīļos kora skaņdarbus, ko esmu sarakstījis kopā ar Uldi Marhileviču.”

Koncerta pirmajā daļā “Kur dzīvo laime” uz skatuves kāps Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris un U. Marhilevičs. Kopā ar solistiem izskanēs dziesmas no trīs dziesmu cikliem ar G. Rača vārdiem. Skanēs dziesmas no populārajiem cikliem “Iedomājies” un “Gaismas atgriešanās”. Kopā ar kori dziesmas izpildīs solisti A. Andrejeva un M. Dukurs. Šis koncerts būs unikāla iespēja dzirdēt dziesmas no pavisam jaunā koru cikla “Tiltiem pāri”. Savukārt bērnu ansamblis “Dzeguzīte” kopā ar dziedātājiem A. Andrejevu, K. Binderi, M. Ruski, N. Rutuli un K. Markševicu izpildīs dziesmas no jaunākā G. Rača dziesmu albuma “Kur dzīvo laime”.

Koncerta otrajā daļā “Lecam pa vecam” solisti A. Andrejeva, A. Stafecka, O. Rajecka, N. Rutulis, I. Fomins un M. Ruskis izdziedās hitus ar dzejnieka vārdiem “Saule riet”, “Dzīve ir viena”, “Nekas jau nebeidzas”, “Vētra nāk”, “Kūko, kūko dzeguzīte”, “Raudāja māte”, “Nekur nav tik labi kā mājās” un daudzas citas.

Festivāla koncertos skanēs tikai hiti un katru vakaru skatītājus lutinās labākie no labākajiem popmūzikas izpildītājiem.

 

25. VIII 19.00 Jāņa Petera Pērļu vakars Dzintaru koncertzālē

26. VIII 19.00 Māras Zālītes Pērļu vakars Dzintaru koncertzālē

26. VIII 19.00 Guntara Rača Pērļu vakars Dzintaru koncertzālē

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: no EUR 7 līdz 50

LA.lv