Foto – Shutterstock

Dzeltenās maijrozītes. Kā pavairot un audzēt? 0

Kā pavairojamas dzeltenās maijrozītes? Vai var vienkārši atcirst sakņainu atvasi? LĪGA TUKUMA NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Par dzelteno maijrozīti tautā sauc Persijas dzelteno rozi (Rosa foetida) ‘Persiana’ (‘Persyan Yellow’), kas cēlusies Āzijā. Kādreiz to samērā plaši audzēja Latvijā, bet pēdējos gadu desmitos kļuvusi par retumu, jo var slimot ar rūsu un bargākās ziemās apsalt. ‘Persiana’ zied jūnijā (vienlaikus ar balto maijrozīti) spilgti dzelteniem, pildītiem ziediem. Lapām ir īpatnēja smarža. Krūms ir stāvs, 1,5–2 m augsts, veido atvases. Stādus pašlaik var iegādāties pie rožu stādu audzētājas Birutas Virziņas (Siguldā, Kalna ielā 5) par 5–7 eiro, bet ziedošus krūmus apskatīt Rundāles pils parkā.

No dzeltenziedu rozēm Latvijā vēl audzē noraglapu rozes (Rosa pimpinellifolia) šķirni ‘Harison’s Yellow’ – tai raksturīgi dzelteni, puspildīti ziedi ar vāju smaržu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kolekcijās atrodama arī Hugona roze (Rosa hugonis), kas atceļojusi no Centrālās Ķīnas. Tā zied jūnijā gaiši dzelteniem, klajiem ziediem, 2,5 m augstie krūmi ar liektiem zariem neveido atvases, dzinumi ir ar retiem dzeloņiem. Jutīga pret salu.

Dzeltenziedu rozes bieži pavairojas, bagātīgi veidojot sakņu atvases. Atstātas savā vaļā, tās var ar atvasēm staigāt pa dārzu, veidojot plašas audzes, tāpēc šie rožu krūmi jāstāda vietās, kur tos var ierobežot, piemēram, ar zemē ieraktu betona apmali. Stādījumiem piemērota saulaina vieta, dziļi iekultivēta un labi drenēta, kaļķaina augsne, kas bagāta ar trūdvielām.

Šīs rozes parasti pavairo, atdalot pazemes dzinumu atvases. Ar spraudeņiem pavairo rozes, kas neveido dzinumus zem zemes, bet dabā apsakņojas, noliecoties dzinumiem.

Rožu spraudeņus var apsakņot jūnija beigās āra lecektīs. Tos griež ar 1–3 pumpuriem. Apakšējo galu nogriež zem pumpura, augšējo – taisni, 1 cm virs pumpura. Sprauž dēstu kastītēs kūdras un perlīta substrātā (1 : 1), ko nosedz ar plēvi. Pēc 15–20 dienām, kad izveidojušās saknes, kastes vēdina intensīvāk, lai augus pakāpeniski pieradinātu pie āra gaisa. Kad jaunie stādi nedaudz paaugušies, var izstādīt laukā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.