×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. septembris, 2012
Drukāt

“Dzeltenie pastnieki” atkal kopā uz “Palladium” skatuves

Foto - Gvido KajonsFoto - Gvido Kajons

28. septembrī koncertzālē “Palladium Rīga” notiks leģendārās grupas “Dzeltenie pastnieki” koncerts, kurā līdzās labi zināmo grupas dziesmu koncertversijām līdz šim nebijušā daudzumā skanēs arī pagaidām koncertos nespēlētās dziesmas.

 

Astoņdesmitajos gados “Dzeltenie pastnieki” daudziem kļuva par brīvdomības simbolu – “Milžu cīņas” ar multimediju patriarha Hardija Lediņa vārdiem rosināja un rosina domāt par pasaules vareno realitātes šoviem, kuros mazajam cilvēkam atliek vien noskatīties. Tāpat arī viņu elektroniskie “jaunā viļņa” tembri un naivie teksti izdarīja apvērsumu visā mūzikā, kas skanēja aiz dzelzs priekškara.

“Pastnieku” metrs, Ingus Baušķenieks, atgaiņājas, nekāda disidentisma neesot bijis, tas nebija mūziķu mērķis, vismaz apzināti. “Jebkas no tā ir darīts vienkārši tāpēc, lai darītu to, ko gribas darīt. Ja tur kāds kaut ko saskata, tā ir viņa problēma,” pasmīn mūziķis. Viņš arī izbrīnā saviebjas, izdzirdot “pastniekiem” veltīto apzīmējumu “astoņdesmito gadu kulta grupa” un strauji nodēvē to par muļķīgu klišeju.

Velti arī tagad gaidīt, ka allaž ārpus “galvenās straumes” plūstošie “Dzeltenie pastnieki”, kurus gan dēvē par regeja un jaunā viļņa pionieriem visā kādreizējā Padomju Savienībā, sauks skaļus un skanīgus iemeslus notikumam, ko mēle aiz ieraduma sliecas dēvēt par lielkoncertu. Nekā tamlīdzīga, pat ja solīts nospēlēt tik daudz dziesmu kā nekad un pat ja koncerts tiek rīkots šā brīžā vērienīgākajā pašmāju koncertu klubā.

 

Vienkārši nejaušība, par koncerta iemeslu pasmaida Ingus, sēdēdams savā skaņu alā, lasi, mājas studijā, kur trīsreiz nedēļā pulcējas mūziķi, lai radītu maz koncertējošās grupas jauno, “dzīvo” skaņu.

 

Ingus, rāmi sēžot ar kūpošu pusdienlaika rīta cigareti rokās, it nemaz neuztraucas, ja žurnāliste, neiemanījusies lavierēt vinila plašu (“šorīt noteikti jāklausās “King Crimson!”) un skaņas ierīču ejās, apgāž pelnu trauku. Viņš piebilst, nākamgad, tad gan grupai būšot apaļa, proti, 32. gadu jubileja, nu jā, pēc “binārās sistēmas” rēķiniem, viņš piebilst. “Šobrīd kopā ar Viesturu (Viesturs Slava, “Dzelteno pastnieku” ģitārists un balss) mācāmies dziedāt. Ceru, neskanēs tik slikti, kā tas parasti bijis mūsu koncertos,” nosaka Ingus.

“Dzeltenie pastnieki” allaž bijusi ierakstu, ne koncertu grupa, tā atzīst gan paši mūziķi, gan dažkārt arī klausītāji. Grupas ieraksti gan ilgi netika oficiāli izdoti un izplatījās pašplūsmā, interesentiem citam no cita tos pārrakstot ar lenšu un kasešu magnetofonu palīdzību. Oficiālus izdevumus visi klasiskie “Dzelteno pastnieku” albumi piedzīvojuši tikai pēdējā gadu desmitā, kad I. Baušķenieks nodibināja savu mūzikas ierakstu izdevniecību.

 

“Ierakstos no trīsdesmit gadījumiem tu vari izvēlēties veiksmīgāko. Tagad, apzinīgā vecumā, mēģinām uzlabot savu izpildīšanas manieri un trenējamies, lai labāks būtu šis pirmais un vienīgais izpildījums. Trenējoties gadās daudz ko ieraudzīt. Vakar ieraudzīju, kā varētu turpināt ansambļa darbību.

 

Absurdi, pārsteidzoši ieraudzīju, kāds saturs ir, piemēram, pirms vairākiem gadu desmitiem radītai dziesmai “Vakara zupa”. Lai cik dīvaini būtu, kaut kas, kas reiz bijis pilnīgi intuitīvs, tagad ir ieraugāms.”

Ja termins “apzinīgais vecums”, pēc Ingus teiktā, esot neizskaidrojams joks, tad nekāds joks neesot šajā posmā gaidāmais koncerts. “Reizē prieks un reizē slogs,” dziedoši deklamē mūziķis. “Vienīgā šā koncerta jēga – nekad neesam nospēlējuši tik daudz dziesmu uz skatuves, kā tas ir plānots šoreiz.”

Par “Dzelteno pastnieku” nākotni runājot, Ingus atzīst, šobrīd meklējot cilvēku, ar kuru “taisīt dziesmām tekstus”. “Pats vienmēr esmu rakstījis tekstus tikai viena iemesla dēļ – ja nav kur tos ņemt. Atceros, kā toreiz ar Viesturu sēžam, klausāmies jauno dzejnieku parādes un neko neatrodam. Tagad ir kļuvis ļoti skaidrs, ko mēs gribam, kādā pozā gribam sēdēt, kādā veidā – atrasties. Līdz ar to ir daudz grūtāk atrast cilvēku, kas varētu uzrakstīt tieši tā. Šobrīd ir pilnīgi cita situācija nekā mūsu darbības sākumos. Notiekošā ķīselis tagad ir lipīgāks, daudz nesaprotamāks.”

 

UZZIŅA

Koncerta laiks – 20.00.

Vieta – “Palladium Rīga” (Marijas iela 21).

Uz “Palladium” skatuves kāps gan “Dzelteno pastnieku” pamatsastāvs – Ingus Baušķenieks (balss, basģitāra), Viesturs Slava (balss, ģitāra), Zigmunds Streiķis (taustiņi), Ilgvars Rišķis (bungas), piepalīdzot Uģim Vītiņam (taustiņi) un Didzim Erram (perkusijas).

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilsuserviss.

Cena: Ls 12.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+