Ekonomika
Bizness

Dzelzceļa muzejā “Staro Rīga” laikā varēs aplūkot vairāk nekā 200 gaismekļus 16


Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs
Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs
Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs

Dzelzceļa muzejs sadarbībā ar 19 Latvijas muzejiem “Staro Rīga” festivāla laikā no 17. līdz 20.novembrim katru vakaru no plkst.17 līdz 23 piedāvā iepazīt vairāk kā 200 gaismekļus, kas kopā veidos vienotu gaismas instalāciju.

Elektriskais apgaismojums šodien ir ikdienas neatņemama sastāvdaļa – reti kuru vairs pārsteidz vērienīgi gaismu šovi, vairāk ikdienā domājam par taupīgām spuldzītēm un daudzu dārzos un apstādījumos gaismu dod saules enerģijas uzlādēti gaismekļi. Dažas stundas bez elektrības mēdz radīt pilnīgu bezpalīdzības sajūtu, jo apstājas gandrīz viss. Bet ko izmantoja mūsu senči vēl ne tik tālā pagātnē? Ar ko gaismas signālus padeva uz jūras un dzelzceļa? Kādi izskatījās kariešu, velo, lokomotīvju un senāko auto lukturi? Kāds bija ielas un peronu apgaismojums 20. gadsimta sākumā? Ja mūsdienās gaismekļi tiek izmantoti kā interjera elementi noskaņas radīšanai, tad reiz tie bija ikdienas neatņemama sastāvdaļa. Izstādes „Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm” gaismas instalācija sniegs ieskatu senāk izmantotu gaismekļu vēsturē.

Izstādē apskatāmi dažnedažādu krāsu, formu un materiālu unikāli un tipveida gaismekļi – signāllampas, rokas lukturi, skalturi, Daugavas laivinieka lukturi un Salacgrīvas ostas vaduguns, vējlukturi – gan amatnieku radīti, gan rūpnieciski ražoti dažādās Eiropas valstīs, karbīda un petrolejas lampas, māla lustra, 19. gadsimta sadzīves lukturi un īpaša galda lampa – dāvana kādai profesorei. Izstādes iekārtojums veidots īpašā svētku noskaņā.

Gaismekļu īpašos stāstus meklējiet un lasiet Dzelzceļa muzeja Facebook sociālajā tīklā:www.facebook.com/latvianrailwaymuseum.

Aicinām mierīgā gaisotnē, bez samirkšanas drēgnajā Latvijas rudenī, uz Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju, aplūkot mūsu izveidoto “Staro Rīga” objektu. Objekts–izstāde bez maksas apskatāma no 17. līdz 20. novembrim no plkst. 17.00 līdz 23.00. Neaizmirstamu kafiju un sarunu par to, kā to pagatavot, piedāvās grauzdētava “Tīrs miers” (www.tirsmiers.lv). Pēc festivāla beigām izstāde apskatāma līdz 25. novembrim Dzelzceļa muzeja darba laikā.

Projekta idejas autori un realizētāji: VAS “Latvijas dzelzceļš” Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs.

LA.lv