×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. februāris, 2017
Drukāt

“Dzelzs vilks” svin ceturtdaļgadsimtu, dziedot pilnmēness dziesmas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No kreisās: Mārcis Judzis, Juris Kaukulis, Kaspars Tobis un Kārlis Alviķis.

Atzīmējot 25. gadskārtu, pazīstamā rokgrupa “Dzelzs vilks” devusies jubilejas koncerttūrē, kam devusi nosaukumu “Dziesmas pilnmēness naktī”. Septiņos koncertos līdz 8. aprīlim grupa tās ceturtdaļgadsimta laikā tapušās spilgtākās dziesmas spēlēs koncertos Valmierā, Alūksnē, Cēsīs, Ventspilī, Jelgavā un Vecgulbenē. Vērienīgākais koncerts gaidāms 24. februārī Rīgā koncertzālē “Palladium”.

Pirms 25 gadiem nelielajā Mālpils ciematā dibinātā alternatīvā rokgrupa “Dzelzs vilks” atšķirībā no citām līdzīgām neiznīka tā laika kultūrai skarbajos apstākļos, bet cītīgi turpināja ceļu uz atpazīstamību, ko nu jau pēc ceturtdaļgadsimta darbības var dēvēt arī par popularitāti. Pašlaik grupa izveidojusies par vienu no spēcīgākajām roka apvienībām Latvijā, kuras daiļradē ir mūzika no metāla līdz tautasdziesmām. Kad pēc gadu tūkstošu mijas grupa pievērsās gotiskam rokam un nokļuva Ainara Mielava vadītās skaņu kompānijas “Upe” paspārnē, “vilkus” ievēroja arī pašmāju raidstacijas un kā no pārpilnības raga bira viens atpazīstams skaņdarbs pēc otra.

Ievērojams skaits “Dzelzs vilka” dziesmu – “Ļauj man tevi”, “Balerīna”, “Tev oranži mati”, “Skaiti līdz trīs”, “Uijā, uijā nikni vilki”, “Viņa grib tik daudz”, “Tu vilki nakti” un citas – ieņēmušas pirmās pozīcijas raidstaciju topos. Grupa radījusi dziesmas dramatiskā teātra un laikmetīgās dejas izrādēm – “Man arī būtu bail” un “Tas trakais, trakais Harijs” Dailes teātrī, kā arī vairākiem laikmetīgās dejas projektiem, tostarp Henrika Ibsena un “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvušajai dejas izrādei “Ārā”. “Dzelzs vilka” pastāvēšanas laikā izdoti 13 studijas albumi, saņemtas sešas Mūzikas ierakstu gada balvas un vairākas nominācijas par labākajiem roka albumiem un dziesmām, kā arī izdoti vairāki folkloras iedvesmoti ieraksti.

“Kad 90. gadu sākumā saviem grupas biedriem pavēstīju, ka mūsu jauno apvienību sauks par “Dzelzs vilku”, mans piedāvājums tika uztverts kā joks,” stāsta grupas dziedātājs un dziesmu autors Juris Kaukulis. “Neticamā veidā šis nosaukums pēdējos 25 gados ir kļuvis par manu otro, bet reizēm – arī pirmo un vienīgo vārdu, kas turpina dzīvot savu dzīvi.”

Svinot ceturtdaļgadsimtu Latvijas rokmūzikā, gada nogalē grupa izdevusi 25 gadu jubilejas dziesmu izlasi “Dziesmas pilnmēness naktī” dubulta kompaktdiska formā, kurā iekļautas 25 spilgtākās dziesmas, tostarp arī jauna dziesma “Bīstami vārdi”, kas pašlaik ir starp Latvijas lielāko raidstaciju visvairāk spēlētajām latviešu dziesmām, bet televīzijas skatītājiem “Bīstami vārdi” pazīstama kā sēriju filmas “Šķiršanās formula” tituldziesma.

“Katrs pateikts vārds, tāpat kā dziesma, spēj neparedzami ietekmēt gan to paudēju, gan klausītāju, un mēs nekad nezinām, kur nokļūsim pēc tam, kad teikums būs pabeigts vai dziesma izskanējusi. Ceram, ka pie klausītājiem nonāks šie mūsu jaunākās dziesmas vārdi un melodija – “Dzelzs vilka” 25 gadu muzikālo meklējumu šā brīža pieturas punkts,” tā “Bīstamo vārdu” vēstījumu skaidro Juris Kaukulis.

Savukārt gada sākumā “Dzelzs vilks” pārsteidzis fanus, pirmoreiz savā vēsturē izdodot labāko dziesmu izlasi vinila skaņuplatē. “90. gados, kad vēl latviešu grupām bija aktuāls vinila skaņuplates formāts, mēs pie savas plates netikām, tāpēc šā brīža analogās mūzikas klausīšanās mikrorevolūcijas vilnis ir pateicīgs laiks senas ieceres piepildījumam, un ir milzīgs prieks, ka mūsu pirmais vinils beidzot ir klāt,” tā grupa.

Pēc vairākām maiņām “Dzelzs vilka” sastāvs jau gandrīz desmit gadus ir nemainīgs: vokālists, dziesmu autors un ģitārists Juris Kaukulis, taustiņu meistars Kaspars Tobis, basģitārists Kārlis Alviķis un bundzinieks Mārcis Judzis. Tādā sastāvā “Dzelzs vilks” kāps uz 25. jubilejas koncertu skatuvēm.

“Šis būs ceļojums laikā no “Dzelzs vilka” pirmsākumiem, kad plosījāmies alternatīvās mūzikas biezoknī, gan enerģijas pilnajā laikā pēc tūkstošgades mijas, kad tapusi lielākā daļa mūsu albumu un neaizmirstamu dziesmu. Mēs neatgriežamies pagātnē, bet šobrīd ņemam līdzi to, kas esam, lai ietu tālāk kopā ar mūsu faniem visās paaudzēs,” par jubilejas koncertiem stāsta mūziķi.

 

Koncerti “Dziesmas pilnmēness naktī”

11. II Valmiera, “Multiklubs”

24. II Rīga, “Palladium”. “Biļešu serviss”, www.bilesuserviss.lv

10. III Alūksne, izklaides un izaugsmes centrs “Prelūdija”, www.bilesuparadize.lv

18. III Ventspils, teātra nams “Jūras vārti”, www.bilesuserviss.lv

24. III Jelgava, klubs “Jelgavas krekli”

8. IV Vecgulbenes muiža, akustiski

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+