×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
11. augusts, 2017
Drukāt

Dzemdējiet, mīļās, dzemdējiet! Jeb: vai radošos glābs jaunais 5% nodoklis (14)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Un audziniet krietnus savus bērnus, par spīti spiedīgajiem apstākļiem, kādi neizbēgami radīsies, ja izšķirsieties par trešo, ceturto vai pat piekto bērnu.

Atsakieties no sapņa par savu mājokli ar centrālapkuri. Ejiet piketos nevis pret koku izciršanu Pērnavas un citās ielās, bet pret veco māju ar malkas apkuri nojaukšanu, lai pašām/pašiem pēc gadiem būtu kur mitināties. Pēc tiem pārdesmit gadiem, kad pienāks jūsu pensijas gadi un no 200 vai 300 eiro trešdaļa būs jātērē zālēm, jo, pat ja jūs neskar citas kaites, nervus nomierinoši līdzekļi pēc stresa pilnajiem darba gadiem un panikā pavadītiem pirmspensijas gadiem jums noteikti būs vajadzīgi. Un neko vairāk par malkas apkuri jūs tikpat nevarēsiet atļauties. Tiem bērniem, ko būsiet, no daudz kā atsakoties, uzaudzinājuši, noteikti būs pašiem sava dzīve, tomēr mazliet cerēt, ka viņi svētdienās uzsauks jums karbonādes gabalu vai lašmaizītes, jūs varēsiet.

No strupceļa neizvedīs

Šis ironiski skumjais ievads nebūt nav mans veltījums jaunajā nodokļu politikā paredzētajiem 5%, ko turpmāk novilks no katra autordarba līguma, lai ieskaitītu 1. jeb obligātajā pensiju līmenī. Šāds plāns pieņemts, lai pasargātu to radošo personu “vieglprātību”, kas veic iemaksas tikai no minimālās algas, tādējādi pakļaujot sevi mizerablas pensijas riskam nākotnē. Doma pat ļoti slavējama. Cilvēks, kurš dažumēnes saņem 350 eiro un nesamaksā no tā valstij neko, bet dažmēnes saņem 500 eiro un samaksā valstij 118,29 eiro (31% no valstī noteiktās minimālās algas (šogad 380 eiro), attiecīgi uz rokas paturot 381,71 eiro, kas nenoliedzami ir vairāk nekā 350 eiro), jau nākamgad varēs iemaksāt vēl 5% no tās starpības, kas izveidojas starp saņemto summu un valsts noteikto minimālo algu (nākamgad – 430 eiro), proti, 1. pensiju līmenī šādā mēnesī nonāks 3,5 eiro jeb 5% no 70 eiro.

Tā kā radoša darba veicējiem tā smadzeņu puslode, kas saistīta ar matemātiku, dažkārt ir mazāk vingrināta, jau šie daži cipari varētu raisīt mulsumu, un tomēr ne visi matemātikas stundā zīmēja iemīļotās personas portretu, un šie cipari viņiem ļoti skaidri atklāj strupceļu, no kura slavējamā doma neizvedīs. Proti, pašu ienākumu bezcerīgi zemo līmeni Latvijā un pilnīgo sociālo katastrofu, kura sagaida ne tikai autoratlīdzību saņēmējus māksliniekus, bet lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju, kuri saņem darba algu amplitūdā no minimālās līdz vidējai.

Uz šā fona mani personīgi ieinteresēja pensijas prognozes, ko piedāvā ne tikai mājaslapa www.manapensija.lv, bet arī oficiālais valdības portāls www.latvija.lv. Rakstos par vienu no aizsargātākajām mākslinieku grupām – teātra darbiniekiem (jo citiem darba devēju vispār nav un visa dzīve balstās no projekta uz projektu un no autoratlīdzības līguma uz līgumu) – figurē oficiālā zemākā darba alga “normālam” valsts teātra štata aktierim, ko mēs varētu ņemt par atskaites punktu – proti, 600 eiro uz papīra. Protams, klāt nāk piemaksas u. tml. Vidējā darba alga valstī 2017. gada pirmajā ceturksnī ir 886 eiro uz papīra, tieši tāda pirms streika tika uzrādīta arī ģimenes ārsta alga, kam sekoja piedāvājums to pacelt līdz 1049 eiro nākamgad. To mēs varētu pieņemt par otru atskaites punktu. Un mēs šeit runājam par labām (Latvijas apstākļiem) algām. Cilvēks, kurš uz papīra saņem 886 eiro, uz rokas saņem 624 eiro – vidējais latvietis, teiksim (kaut domāju, ka situācija ir krietni sliktāka, par māksliniekiem, Latvijas pievienotās vērtības radītājiem, nerunājot). Šis vidējais latvietis, kam šobrīd ir ap 40 gadiem, optimistiskajā pensiju kalkulatorā www.manapensija.lv uzzina, ka viņa pensija būs 350 eiro. Tā kā es šī portāla prognozes salīdzināju ar oficiālajām, tad zinu teikt, ka oficiālās ir tieši uz pusi mazākas. Ko pēc 20 gadiem varēs iesākt ar 170 eiro, iztēlojieties paši. Tāpēc – dzemdējiet, mīļās, dzemdējiet, iekams nav par vēlu! Mūža stipendijas visiem nesanāks. Arī nabagmājā, uz kurieni pošas mākslinieks Miķelis Fišers (skat. interviju “Dienā” pirms Venēcijas biennāles), vietu tik daudz nebūs. Un tās nebūt nav par brīvu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Interesanti gan!
  Vai šo normu, kuru tik dedzīgi komentējiet, esiet izlasījuši?
  Ka tik pabrēkt!
  Ne jau tos 5% atvelk no autoratlīdzības, bet autoratlīdzības izmaksātājam ir jāiemaksā par autoru!
  Un no kādiem līdzekļiem tad vecumdienās iztiksiet?!
  Tad atkal būs iemesls pabrēkt, ka pensijas esot mazas…

  • Tak neviens komentētājs te neko nav lasījis, tomēr domā, ka jebkuri radoša darba darītāji ir liekēži, jo neražo vagonus/nepārdod gaļu u.tml.

 2. ja nevar nopelnīt, jāiet slaukt govis. Holivuda nopelna.

 3. Radošie nav lasījuši pasakas.Par sienāzi un skudru.Kāpēc gan strādājošiem būtu jāuztur tie?Zinu cilvēkus kuri strādā pat divās darba vietās lai uzturētu bērnus unmaksā nodokļus!Bet viņiem nepietiek ar3000 eiro gadā.Adiet starplaikos zeķes, bet maksājiet nodokļu!!! Un būs jums pensijas -liekēži!

 4. Nepamatoti radošie vīrieši aizskarti, kuriem dzemdēšanas iespējas ir ievērojami ierobežotas

 5. Nav ko te čīkstēt,ja gribam,lai mēs Latvijā varētu labi dzīvot un Latvija uzplauktu,nodokļi būtu jāmaksā visiem,nevis tikai vienai daļai.

  • Nodokļos samaksātās naudas pietiek ar uzviju,bet problēma ir naudas izklekerēšanā. Ja pie varas ir joprojām morālie kropļi komunisti( jebkurš no vi;niem ir tāds) tad viss tiks izsdalīts savējiem. Un iedzīvot;aji viņus nekad nav interesējuši tikai savtīgās intereses.Paskaties uz Latvijas “valsts”apjomu 305 000 siles strēbēju un algas nerentabliem valsts”uzņēmumiem”no 1mlj līdz 6000 mēnesī RS utt.
   Sāksim ar izlietojumu un tad raīsies interese maksāt.Pagaidām vai maksā nodokļos vai iemet miskastē jēga tā pati.

 6. Kas ir ielicis šo idiotisko propagandas rakstu?

 7. Nesaprotu radošo personu “ņaudēšanu” un uzskatu, ka “varu nemaksāt nodokļus, jo gribas šodien labi dzīvot un tāpēc kādam citam būtu jādomā kā mūs uzturēt pensijas vecumā”.

  Piedodiet, bet normāliem strādājošiem ir jāmaksā sociālais nodoklis no pirmā nopelnītā eiro, kāpēc, lai mākslinieks būtu izņēmums? Mākslinieku vidējie ieņēmumi pat ir lielāki par minimālo algu!

  Beidzot ir jāsaprot arī māksliniekiem, ka nauda valsts budžetā no gaisa nenokrīt, to iemaksā nodokļu veidā! Pensija ir uzkrājums, ko esi veidojis dzīves laikā. Esi dzīvojis kā sienāzis sisinot un trallinot, nu neko, vecumgalā savelc jostu un nežēlojies! Bez tam neviens tak neliedz veidot uzkrājumu vecumdienās pašiem – atliec no katras autoratlīdzības 30% vecumdienām un arī iespējams būs normāls atspaids vecumdienās!

  • Kādi tad, jūsuprāt, ir tie milzīgie honorāri? Un kā Jūs domājat – cik reizes gadā autors saņem to “milzīgo” honorāru? Piemēram, ja tulkotājs gada laikā iztulko 3 grāmatas, par katru grāmatu viņš saņem +/- 1000 eiro (atkarībā no rakstzīmju skaita un maksu par autorloksni). Sadaliet šo summu uz 12 mēnešiem un tad runājiet par iespējām 30% atlikt vecumdienām.

  • Interesanti, kāpēc Jūs domājat, ka, piemēram, profesionāli rakstošie žurnālisti un publicisti dzīvo, neko nedarot un trallinot? Jūsuprāt, darbs ir tikai zemes rakšana vai darbs rūpnīcā? Ja sanāk brīvs brītiņš, pamēģiniet uzrakstīt saistošu rakstu, kuru būtu interesanti izlasīt plašām tautas masām, tādu, kurš kalpotu kā labs izziņas materiāls. Lai to izdarītu, ir jābūt labai izglītībai, valodai un sapratnei par notiekošo. Tas ir darbs. Diemžēl Latvijā zemu atalgots (ar ļoti retiem izņēmumiem). Ja žurnālists par profesionālu rakstu, piemēram, uz 1 atvērumu žurnālā, netto saņem 40 eiro, tas, Jūsuprāt, ir nenormāli daudz? Jo īpaši, ja mēnesī tie, kuri strādā uz autoratlīdzībām, lielākoties reāli var dabūt pasūtījumus uz 5-6 rakstiem. Jūs spriežat par lietām, kuras nepārzināt, turklāt nezin kāpēc augstprātīgi uzskatāt, ka Jums ir normāls darbs, bet radošajiem nav.

  • Nu, ja kāds uzskata, ka radošajiem ir normāls darbs, tad arī nodokļu maksāšana ir tikai normāla. 5% ir smieklīgi maz, un pie tam tie tiek ieskaitīti pensiju līmeņos – faktiski atdoti katram ņaudētājam.

   • Diemžēl visi tie, kuri brēc, ka radošie nav normāla darba darītāji un laikam tāpēc viņiem būtu jāstrādā par baltu velti, laikam nesaprot vienu būtisku lietu – atalgojuma izmaksātājs autoratlīdzības apjomu, kas jāizmaksā netto izteiksmē, samazinās – līdz ar to honorāra saņēmējam atlīdzība naudas atkal kļūs mazāk par tiem 5%, darba devējs sev kājā nekodīs, par to varat būt droši, savu pelņu viņš nemazinās. Palasot komentārus, kļūst skaidrs – latvietim paliek labi, ja kādam citam kļūst sliktāk. Diemžēl.

    • Jā, tā tas ir VISIEM: maksājot nodokļus, uz rokas saņemtā summa ir mazāka. To Eiropā atzīst par normālu. 5% ir niecīga likme, pie tam tā atgriežas pie paša pensijas veidā. Te nu nav, ko ķērkt.

Draugiem Facebook Twitter Google+