Mobilā versija
+1.8°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
21. maijs, 2014
Drukāt

Dzemdniecības guru: Sievietei vajag klusu vietu un mazrunīgu vecmāti

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Lieliskais 20. gadsimta atklājums – jaundzimušajam vajag māti

 

“Lai sieviete dzemdētu, sievietei vajag norobežotu vietu. Un vienu mazrunīgu vecmāti.” Šie vārdi pieder slavenajam franču ginekologam, dzemdību speciālistam Mišelam Odēnam. Lūk, saruna ar šo dzemdību guru.

20. gadsimtā cilvēcei radies liels atklājums. Mēs esam atklājuši, ka jaundzimušajam ir vajadzīga māte. Kāpēc mēs to nezinājām agrāk? Senāk bērnu no mātes atšķīra uzreiz pēc dzemdībām. Visās kultūrās tika nomākts mātes agresīvais bērna aizsargāšanas instinkts – atņemiet gorillai bērnu un paskatieties, kas notiks. Šis instinkts tika apspiests daudzus jo daudzus gadus.

Austrālijas aborigēnu jaundzimušajiem apkārt pīpē dūmus. Citās vietās viņus peldina, reizēm aukstā ūdenī, uzreiz no ķermenīša notīra dabisko ziedi, uzreiz pārgriež nabassaiti, nedodot iespēju tai izpulsēt līdz beigām. Ilgu laiku tika uzskatīts, ka pirmpiens jaundzimušajam ir kaitīgs, un bija daudz analoģisku ticējumu, kas viens otra iedarbību it kā pastiprināja. Bet tiem visiem bija viens efekts – atšķirt māti no bērna. Iznāk, ka jaundzimušo bija uzreiz mātei jāatņem, un par viņu bija jārūpējas kādam citam. Tika pieņemts, ka bērnam vajag rūpes, ko sagādā cilvēks no malas.

1953. gadā es biju medicīnas students un izgāju praksi Parīzes slimnīcā. Vecmāte uzreiz pārgrieza nabassaiti, nomazgāja bērnu. Un sieviete nekad neteica: “Vai es drīkstu savu bērniņu paturēt? Vai jūs man viņu atstāsiet?” Un vairākas dienas bērnu turēja atsevišķi. Pēc tam zinātnieki noskaidroja, ka zīdītājiem ir īss pēcdzemdību periods – periods, kas nekad dzīvē neatkārtosies. Tas ir ļoti svarīgs, lai izveidotu īpašu saikni starp māti un bērnu. Un tad to sāka mācīt cilvēkiem. Mēs noskaidrojām: ja māti un bērnu neatšķir vienu no otra, bērns stundas laikā pats atrod mātes krūti, jo tas ir ieprogrammēts viņa dabiskajā uzvedībā. Ideāli apstākļi bērna organismam ir būt kontaktā kailam ar kailu mātes ādu, lai viņā iemājotu mātes mikroorganismi. Pirms 50 gadiem mēs to vēl nezinājām. Un tagad pēkšņi sapratām, ka jaundzimušajiem ir vajadzīga māte. Šis atklājums apgāž 1000 gadus vecas pārliecības un novedis līdz domai par to, ka mātei ar bērnu jābūt kopā. Agrāk tas neienāca prātā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+