Foto-Anda Krauze

Kas jāievēro, pirms vilnas un trikotāžas izstrādājumus liek skapī? 0

Jūnijs bija tik vēss, ka vajadzēja tīstīties vilnas jakās un džemperos, bet aukstās sezonas apģērba ieziemošanu pārcelt uz vēlāku laiku. Kas jāievēro, pirms vilnas un trikotāžas izstrādājumus liek skapī?

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Ja apģērbs pirkts veikalā, nevis pašas adīts vai tamborēts, noteikti jāapskatās, ko ražotājs norādījis izstrādājuma kopšanas instrukcijā: vai ieteicama ķīmiskā tīrīšana, vai drīkst mazgāt ar rokām vai veļas mašīnā, kādai jābūt ūdens temperatūrai un kādā režīmā jānoregulē veļas mašīna, vai drīkst žāvēt mehāniski (veļas mašīnas centrifūgā vai veļas žāvētājā).

Rokdarbniece, tautas daiļamata meistare Baiba Pilāne atgādina, ka vilnas un trikotāžas izstrādājumus vasaras guļā nevajadzētu likt nemazgātus, jo kodēm sasvīdis apģērba gabals šķiet pati gardākā ēsma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Adījumus vēlams mazgāt ar rokām +30…+40 °C siltā ūdenī (tas it īpaši attiecas uz izstrādājumiem no 100% aitas vilnas!), jo augstākā temperatūrā vilna savelsies un sarausies. Rokdarbniece iesaka izmantot vilnai paredzētos šķidros mazgāšanas līdzekļus (piemēram, Kastanis, Perwoll u.c.), nevis veļas pulveri, jo to ir grūtāk izskalot. B. Pilāne atceras, ka savulaik, kad bija mazgāšanas līdzekļu deficīts, smalkos mohēras džemperīšus mazgājusi ar matu šampūnu. Rezultāts bijis labs, turklāt šampūns bez pūlēm izskalojams no apģērba. Daža rokdarbniece izmantojot arī matu balzamu – to pievienojot skalojamam ūdenim, jo balzams vilnas izstrādājumu padara mīkstāku.

– Apģērbu nevajag berzt, bet maigi izspaidīt. Lai šķiedras neizstaipītos, vilnas izstrādājumu nav ieteicams ilgstoši mērcēt. Pēc mazgāšanas jaku vai džemperi nosusina, ietinot frotē dvielī. Nedrīkst griezt! Parasti pasaucu talkā vīru, jo viņam ir vairāk spēka nekā man. Ūdeni no džempera viņš spēj izspiest gandrīz tikpat labi kā veļas mašīna, kas darbojas ar 400 apgriezieniem minūtē, – piebilst rokdarbniece.

Izstrādājums jāžāvē uz gludas virsmas, izvairoties no tiešiem saules stariem un karstuma avota, piemēram, sakurinātas krāsns un radiatoriem, mazgājot ziemā. Ja adīto jaciņu pārmet pāri veļas auklai vai liek uz pakaramā, adījums deformēsies – izstaipīsies, it īpaši tas raksturīgs vaļīgam adījumam vai ja pavedienam pievienots elastīgs materiāls, piemēram, viskoze. Var izmantot veļas žāvēšanai paredzēto saliekamo ierīci. Lai žāvētāja ribas neatstātu pēdas uz adījuma, to nedeformētu, zem apģērba paklāj frotē dvieli.

Vilnas izstrādājumus var arī mazgāt saudzējošā režīmā veļas mašīnā ar mazgāšanas līdzekli, kas nesatur enzīmus un balinātāju. Apģērbu var saudzīgi izgriezt centrifūgā, taču nedrīkst žāvēt veļas žāvētājā. – Ja uz dzijas fices iepakojuma rakstīts superwash, tas nozīmē, ka no šīs vilnas darinātu izstrādājumu (piemēram, zeķes) drīkst mazgāt veļas mašīnā ne tikai saudzējošā, bet arī parastajā režīmā. Mūsdienās neviens neko negrib mazgāt ar rokām, – zina teikt B. Pilāne.

Ja vilnas pavedienam ir pievienota sintētiskā šķiedra (poliesters, akrils vai cits), vilna ir vieglāk kopjama, vairs tik ļoti nesaveļas, lai gan pēc ilgākas valkāšanas tas, protams, var notikt.

Reklāma
Reklāma

Gludinot apģērbu, gludeklis jānoregulē +110…+150 °C temperatūrā. Gludina tikai no kreisās puses un caur mitru drānu, izvairoties no vīļu vietām, jo tās var izspiesties labajā pusē.

Lai vilnas un trikotāžas izstrādājumiem netiktu klāt kodes, tie jāuzglabā polietilēna maisiņos vai lielākos maisos. Var rīkoties tāpat kā rokdarbniece B. Pilāne – viņa ziemas sezonas apģērbu, adījumus un arī dziju liek vakuuma maisos. – Tiem ir speciāla atvere, un, kad uzglabāšanai paredzētā lieta iepakota, ar putekļu sūcēju izsūknēju gaisu.

Rokdarbnieces pieredze liecina, ka visgrūtāk kopjami adījumi, kur dzijas pavediena sastāvā ir zīda diegs. Tie ātri izstaipoties, mēdzot aizķerties, izvelkot no adījuma cilpiņas.

PADOMI


• Adījumus ieteicams mazgāt ar rokām, izmantojot speciālos, vilnai paredzētos mazgāšanas līdzekļus.

• Mazgājot un skalojot ūdens temperatūrai jābūt vienādai, tā nedrīkst pārsniegt +30…+40 °C.

• Mazgājot adījumu, to nedrīkst stiept un griezt.

• Pirms žāvēšanas lieko mitrumu vēlams izspiest, izstrādājumu ietinot frotē dvielī.

• Žāvējot adījumu izklāj uz frotē vai cita materiāla dvieļa un novieto uz līdzenas virsmas.

• Gludina caur mitru audumu, ar gludekli nespiežot, bet izstrādājumu no kreisās puses viegli tvaicējot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.