Foto – Ivars Bušmanis

Māju apsēduši dzeņi! Kā no tiem glābties? 3

“Māju apsēduši dzeņi un knābā šīferi – robiem vien. Kā no tiem glābties un kā pasargāt jumtu? Un kāpēc dzeņi tā dara? ” jautā Laimdota Šenkevica.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Dzeņi ir zaļā dzīvesveida aktīvisti, uzturā lieto tikai ekoloģiski tīru pārtiku, tāpēc šīferis to ēdienkartē nav iekļauts. Arī baros šie skaistuļi nekad nepulcējas, vienīgi kādu brīdi pēc dobuma atstāšanas jaunie (ne vairāk par pieciem no vienas ģimenes!) vēl turas kopā ar vecajiem. Ligzdošanas laikā visai lielu teritoriju aizņem kāds pāris, pēcāk parasti tos novēro pa vienam, reti kad divatā, pildot tā saucamos meža sanitāra pienākumus. Tāpēc nav nopietni ņemama pat nestandarta versija, ka narkotiku laikmetā tāltālas apkaimes dzeņiem pēkšņi tīkams būtu kļuvis toksiskais azbests, kas, iespējams, vēl saglabājies vecajos šīfera jumtos…

LU Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Jānis Priednieks spriež, ka drīzāk jau uz jumta ir atrodams kas garšīgs, acīmredzot tur uzaugusi vismaz sūna, kur paslēpušies kādi pievilcīgi kukaiņi, vai varbūt sakrituši priežu vai egļu čiekuri, kam sēklas arī ir maltītei piemērotas. Iespējams, ka putnus ieinteresējušas pat koka konstrukcijas, kuras var slēpt dažādas pikantas uzkodas, piemēram, sulīgus kāpurus, kas dzenim ir īpaši interesants barības objekts. Jebkurā gadījumā šīfera drupināšana šoreiz ir tikai blakus parādība. Jānis Priednieks gan pieļauj, ka dzeņi to varbūt izmēģina bungošanai (zibenīgi sitot ar knābi, veidojas pazīstamais tarkšķis), bet šī nodarbe esot raksturīga tikai riesta periodam. Visdrīzāk, ka runa par mūsu parastāko – dižraibo dzeni. Krietni mazāka ir iespēja, ka tā varētu būt pelēkā dzilna, kam ēdienkartē tīkamākas ir skudras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaļot dzenim jau galva nesāp – tai esot dabas doti amortizatori, kas slāpē vibrācijas. Bet ko iesākt saimniekam?

Pirmkārt, jumtu vajadzētu notīrīt, arī ķērpji un sūnas to maitā. Pasākums riskants, jo īpaši šajā gadalaikā, turklāt šīferis ir trausls, ne īpaši pastaigāsies, ne slotu izvicināsi. Varētu mēģināt ar ūdens strūklu, ja jaudīgāks sūknis pie rokas. Diemžēl šis zaļais paklājs tik viegli nepadodas…

Otrkārt, vismaz atklātās koka konstrukcijas derētu impregnēt vai pat nokrāsot. Drošības labad, ja tur kādas dzīvas radības apmetušās. Dzeņiem, cerams, pietiks ar antiseptiķa smaku vien, šie putni jau nav glupi!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.