×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. marts, 2012
Drukāt

Dzērājpolicists laupīja dzīvību

diaana_krumina_drezins_1

Pagājušajā piektdienā Tukuma sēru zāle “Tāle” bija pārpildīta. Izvadītāja runāja par sauli, mīlestību un lielām bēdām. Ļaudis nekaunējās no asarām. Tika izvadīta jauka, skaista un dzīvespriecīga jauna sieviete Diāna Krūmiņa.

 

Divdesmit gadus vecā smārdeniece mira pēc ceļu satiksmes negadījuma, kuru 17. martā desmitos vakarā pirms Tukuma pilsētas robežas uz taisna autoceļa Jelgava–Tukums posma, iebraucot pretējā kustības joslā, izraisīja piedzēries Tukuma policijas iecirkņa policists, Slampes pagasta iecirkņa pilnvarotais 1968. gadā dzimušais Ainis Sarguns.

 

Sods būs bargs

Pie “Volkswagen Golf” stūres sēdošā Diāna nomira slimnīcā, viņai blakus sēdošā gadu jaunākā māsa Monta guva smadzeņu satricinājumu un ķermeņa nobrāzumus. “Honda CRV” vadījušais policists guva vairākas traumas, ārstējas Gaiļezera slimnīcā un viņa dzīvībai briesmas nedraud, bet divi džipā esošie pasažieri guvuši vieglākas traumas un ārstējoties mājas apstākļos.

Ierosināta krimināllieta, un Tukuma rajona prokuratūras virsprokurors Aigars Bičušs, uzskatot, ka notikušā apstākļi ir īpaši, ar lielu rezonansi sabiedrībā, to ņēmis savā pārraudzībā. Virsprokurors sola būt bargs. Lieta nodota Valsts policijas Iekšējās drošības birojam. Notiek dažādas ekspertīzes, tajā skaitā automobiļa, taču tagad jau neapstrīdami skaidrs, ka A. Sarguna asinīs bijušas 2,4 promiles alkohola. Nekāds vainu mīkstinošs apstāklis nebūšot arī tas, ka policists pie stūres atradies ārpus darba laika. A. Sargunam draud cietumsods no trim līdz piecpadsmit gadiem.

 

“Pēdējos septiņus gados, kurus strādāju Tukumā, nav bijis gadījuma, kad dzēruša policista vainas dēļ ceļu satiksmes negadījumā būtu gājis bojā cilvēks. Esmu dzirdējis, ka tāds bijis agrāk, pats esmu sodījis policistu par braukšanu dzērumā. Šokā ir gan sabiedrība, gan paši policisti.

 

Kam vēl jānotiek, lai cilvēki saprastu, ka iedzēris nedrīkst sēsties pie stūres? Man tiešām grūti teikt…” saka A. Bičušs.

Tomēr melnā statistika turpinās. Tieši D. Krūmiņas bēru dienas rītā uz Rīgas–Ventspils šosejas iepretim ceļam, kas ved uz Krūmiņu ģimenes mājām, kāds 1992. gadā dzimis iereibis vīrietis ar savu “SAAB” izraisīja avāriju, kurā gāja bojā “Mazda” vadītāja, 1963. gadā dzimusi sieviete.

 

Varēja būt izdarīgāks

Kā jau pierasts šādās reizēs, par notikušo daudz baumo, piemēram, ka A. Sarguns bieži dzērumā sēdējis pie stūres un veicis savus policista pienākumus. Pierādījumus tam gan neizdevās rast. Slampes un Džūkstes pagasta pārvaldes vadītājs Visvaldis Girgensons 15 gadu laikā A. Sargunu iedzērušu neesot redzējis: “Viņš nebija superpolicists, neizcēlās ar lielu entuziasmu, taču arī neko īpaši sliktu nevaru sacīt. To, ko viņam noteikti vajadzēja izdarīt, policists izdarīja. Gan es, gan iedzīvotāji vēlējās, lai policists būtu aktīvāks, vairāk redzams uz ielas, taču Ainis Sarguns aizbildinājās ar degvielas trūkumu un lielo darbu ar papīriem.” Vairākiem slampeniekiem bijušas pretenzijas, ka policists neaktīvi cīnījies pret kandžas tecinātājiem un bijis draugos ar kādu cilvēku, kas nelegāli uzpircis metālu.

 

Aprunājoties ar policistiem, sapratu, ka visi ir šokā, bet izdzirdu arī tādas sentences – “viņš ir dūšīgs cilvēks, kam 2,4 promiles nebija nekas, droši vien mašīnai kaut kas notika”, “kad dzērumā pagriez automašīnas aizdedzes atslēgas, tu atslēdz cietuma kameras durvis – jautājums ir tikai par laiku, kad tās aizcirtīsies”.

 

Policisti savus vārdus lūdz neminēt, arī leitnants, kurš saka, ka A. Sargunu pazīst sen un neko sliktu par viņu teikt nevarot: ja viņam arī gadījies kādā kompānijā vai pirtī iedzert, vienmēr līdzi bijis cilvēks skaidrā, kas ved mājās: “Es gribētu, lai ļaudis saprastu, ka arī policisti ir cilvēki un mēs par notikušo esam šokā. Negribu, lai Aini attaisno, viņš saņems bargu sodu, ir jau pats sevi un savu ģimeni sodījis. Mums visiem ļoti žēl meitenes, viņas ģimeni. Un visiem jāsaprot: iedzēris pie stūres sēdēt nedrīkst ne policists, ne žurnālists, ne jebkurš cits cilvēks.”

 

Bija aktīva un dzīvespriecīga

Aivars Martinsons ir Krūmiņu ģimenes draugs un stāsta, ka Diāna bijusi ļoti sabiedriska un savas klases dvēsele Tukuma J. Raiņa ģimnāzijā. Pagājušajā gadā iestājusies Bulduru Medicīnas koledžā un mācījusies par medmāsu. Bijusi godīga un kārtīga, ar tēva raksturu – stingra un noteikta. Nodarbojusies ar sporta dejām, braukusi uz Džūksti, kur mācījusi bērnus dejot. Diānas mamma šobrīd nespējot domāt, kā varēšot braukt uz Tukumu pa to pašu ceļu, kur gājusi bojā viņas mīļā meita. Diānas tētis turoties kā vīrs, kaut gan visi zina, cik ļoti viņš dievina abas meitas, tās viņam ir liels svētums.

 

Diānas tētis Aivars Krūmiņš telefonsarunā man teic, ka viņam ļoti grūti runāt par notikušo, un vārdos ir skops. Pāri visam ir milzīgas bēdas. Vīrieša balss aizlūst, kad viņš stāsta, cik augsti bijuši Diānas dzīves mērķi, ka viņa vēlējusies izmācīties par sporta ārsti, ka bijusi aktīva un dzīvespriecīga, ne mirkli neesot varējusi nosēdēt mierīgi.

 

Tukums nav liela pilsēta, tāpēc policistu A. Sargunu Aivars zinājis, ir gadu par viņu jaunāks, taču personīgi pazīstams ar viņu bijis neesot.

 

Pieļauj vadības maiņu

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ir uzdevis izvērtēt Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirkņa darbu un disciplīnu tajā, jo šī iecirkņa darbinieki pēdējā gada laikā jau vairākkārt nonākuši pretrunā ar likumu. Līdzās A. Sargunam šajā iecirknī iepriekš strādājuši arī brāļi Deniss un Pāvels Hristoforidi, kuri patlaban tiek tiesāti Jēkabpils spēļu zāles laupīšanas lietā, regulāri pārkāpuši likumu un arī tiesas zālē neskopojas ar dažādiem atklājumiem par disciplīnas trūkumu Tukuma policijas iecirknī, atgādina LETA. Kā vakar Latvijas radio raidījumā “Krustpunktā” uzsvēra Kozlovskis, gada bilance par šo iecirkni ir ļoti slikta un tas darot kaunu visai policijai. “Šādi pārkāpumi nedrīkst atkārtoties,” sacīja Kozlovskis. Viņš apliecināja, ka prasīs nopietnu Tukuma iecirkņa izvērtējumu. “Manuprāt, būs jāzaudē arī amati, ja kaut kas tāds atkārtosies,” sacīja ministrs.

Pārbaudē ministrs uzdevis noskaidrot, kur ir patiesā problēma, ka Tukuma iecirkņa darbinieki regulāri nonāk pretrunā ar likumu. “Es to esmu paņēmis ļoti nopietni,” apliecināja Kozlovskis, solot, ka pāris mēnešu laikā būs jau pārbaudes rezultāti un attiecīgi secinājumi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+