×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Dzeramnaudas grib iekasēt ar telefonu (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Anglijā dzīvojošā projekta “Tipit” autore Renāte Kalniņa izstrādā mobilo lietotni dzeramnaudu pārskaitīšanai restorānos.

“Anglijā, lai iztiktu, sākotnēji strādāju par viesmīli. Tad es redzēju, cik negodīgi izturas pret dzeramnaudām. Tās zaga,” stāsta Renāte Kalniņa, Anglijā dzīvojošā projekta idejas autore. “Zinu uzņēmumus, kas izmantoja dzeramnaudas, lai tikai papildinātu darbinieku minimālās algas.” Renāte Mančesterā dzīvo astoņus gadus. Viņu ieinteresējis dzeramnaudu izmaksāšanas jautājums uzņēmumos no ētikas viedokļa. Iecerētā mobilā lietotne “Tipit” piedāvās iespēju saņemt un pārskaitīt dzeramnaudu par labu servisu konkrētam darbiniekam no un uz banku kontiem.

Ar “Tipit” palīdzību klienti varēs pārskaitīt dzeramnaudu konkrētam darbiniekam vai, ja restorāns izmanto kopēju dzeramnaudu politiku, klienti varēs precīzi redzēt – cik un kurš no apkalpojošā personāla saņems daļu dzeramnaudas. Mobilā sistēma pārskaitīs naudu saņēmēju kontā, tādējādi mazinot risku, ka naudu saņems kāds cits.

Topošā uzņēmēja apgalvo: “Platformā visiem uzņēmuma darbiniekiem vai uzņēmumam, kuri būs izveidojuši kontu, tiks piešķirts identifikācijas numurs. Papildus tam būs iespējams izveidot unikālu QR kodu jeb divdimensiju svītrkodu, ko varēs noskenēt savos mobilajos tālruņos. Lietotnē parādīsies restorāna lapa ar apkalpojošo personālu, un uzreiz varēs redzēt, cik procentu no dzeramnaudas tiks viesmīlim, bārā vai arī virtuvē strādājošajam darbiniekam. Katrs saņems pēc nopelniem, un tas ir godīgi,” stāsta uzņēmēja. “Jā, viņi varēs nošmaukties, bet mēs uzreiz to pamanīsim. Noteikti tādu informāciju publiskošu, jo es “Tipit” cenšos pozicionēt kā ētisku biznesu.”

Gada laikā Renāte kopā ar savu sadarbības partneri Lī Hazlhērstu investējuši vairāk nekā 30 000 mārciņu dzeramnaudas lietotnes “Tipit” idejas izstrādei, dizainam un tehniskā prototipa veidošanai. Visas izmaksas, kas pagaidām ir saistītas ar “Tipit,” ir segtas no Renātes ienākumiem, strādājot digitālajā aģentūrā “It’s digital baby” un par pasniedzēju universitātē “University College of Football Business (UCFB)”.

Tā kā idejas īstenošanai nepieciešams liels finansiāls spēriens, pašlaik ir sākta kolektīvās finansēšanas kampaņa, kas noslēgsies 3. aprīlī.

Taujāta par iespēju šādu lietotni izmēģināt un ieviest Latvijā, uzņēmēja uzskata, ka “Latvija vēl nav gatava dzeramnaudu lietotnei, jo dzeramnaudu tirgus arī nav tik liels.” Viņa saprot, ka cilvēki Latvijā sāks satraukties par nodokļu nomaksu Valsts ieņēmumu dienestā: “Nodokļi no dzeramnaudām ir jāmaksā gan Anglijā, gan Latvijā un citviet pasaulē, jo tie ir jādeklarē kā ienākumi, bet cilvēki to nedara!”

VĒRTĒJUMS

Kristaps Skutelis, tehnoloģiju bloga Kursors.lv galvenais redaktors: “”Tipit” ideja šķiet pietiekami interesanta, lai gribētos redzēt pabeigtu produktu. Lietotne risina reālu problēmu un izskatās gana ērti lietojama un saprotama. Iepriekš esmu redzējis dažāda paskata dzeramnaudu aprēķina lietotnes, tomēr neesmu manījis šādu risinājumu, kas ļauj uzreiz samaksāt viesmīlim par apkalpošanu. Iespējams, arī pats ikdienā izmantotu šādu lietotni, jo par kvalitatīvu apkalpošanu vēlos pateikties ar dzeramnaudu, tomēr ikdienā cenšos makā neturēt skaidru naudu. Šī lietotne var kalpot cīņā pret ēnu ekonomiku, un tam ir liela nozīme.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Galvenais, varēs iekasēt nodokļus no dzeramnaudām, sen bij laiks.

Draugiem Facebook Twitter Google+