×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Džeza dubultporcija ar arfu


Publicitātes fotoPublicitātes foto

5. jūlijā festivāla “Rīgas ritmi” koncertā pirmoreiz viesosies neparasts mākslinieks – pasaules džeza mūzikas uzlecošā zvaigzne, Kolumbijas virtuozais arfists Edmars Kastaņeda. Koncertu Rīgas Kongresu namā bagātinās arī trompetes pavēlnieks un kompozīcijas ģēnijs Rendijs Brekers, kurš uzstāsies kopā ar Latvijas Radio bigbendu.

Mūziķis dzimis Kolumbijas galvaspilsētā Bogotā, taču 90. gadu vidū pārcēlies uz dzīvi ASV. Te viņš pārsteidzis pasauli ar savu netradicionālo un unikālo arfas spēli, kas likusi klausītājiem un kritiķiem uztvert šo klasisko instrumentu citādi.

Izglītošanos mūzikas ritmu pasaulē Edmars sācis kā dejotājs, bērnībā kopā ar māsu apmeklējot tradicionālās kolumbiešu dejas joropo nodarbības. Tās kļuva par nākamā mūziķa kustību meistarklasi. Edmars spēlē tautas mūzikas instrumentu – kolumbiešu arfu jeb, kolumbiešu mēlē, “el arpa ilanera”, tas nozīmē – arfa no līdzenumiem. Šobrīd viņa muzicēšana skan kā neiedomājamas ritmu un akordu kombinācijas, metot izaicinājumu meistarīgākajiem flamenko ģitāristiem. Mūziķa debijas albums “Entre Cuerdas” iekarojis milzu viņa talanta pielūdzēju pulku. “Viņa arfa skan tik dabiski, ka jābrīnās kādēļ līdz šim šis daudzstīgu instruments nav ticis izmantots kā vērā ņemams solo instruments,” raksta “Jazz Time” kritiķis.

Ar kreiso roku Edmars uz arfas zemo oktāvu stīgām spēlē spēcīgu basa partiju, bet ar labo izvilina izteiktas, nereti ļoti virtuozas melodijas figūras. Šķiet, ka reizē skanētu nevis viens, bet divi vai par trīs instrumenti. Ne velti “The New York Times” apskatnieks Edmaru nodēvējis par “veselu pasauli pasaulē”. Turklāt mūziķa spēle ir ne tikai tehniski virtuoza, bet arī maģiska, radot īpašu noskaņu.

Edmara strauji uzaustošo talantu kritiķi dēvē par neizmērojamu, norādot, ka viņa daudzpusīgums un mūziķa harisma ir izcēlusi arfu no ēnas, kas mūziķi padara par vienu no šī laika oriģinālākajiem Ņujorkas māksliniekiem, kurš rada arī pats savu mūziku.

Divu instrumentu – kolumbiešu un klasiskās arfas – interpretācijas dzirdamas Edmara jaunākajā labumā “Doube Portion” jeb “Dubultporcija”, kas nāca klajā 2012. gadā. Tajā saplūst gan kolumbiešu, gan ņujorkiešu dzīves ritmi un stili, sarunājas abu vietu muzikālās tradīcijas, kuras mūziķis atvedīs arī uz Rīgu.

Kā ierasts, “Rīgas ritmu” vakara koncertu bagātinās vēl kāds viesis – šajā reizē amerikāņu džeza trompetists Rendijs Brekers. Mūziķis ir sešu “Grammy” balvu ieguvējs. Viņš ir gan džeza trompetists, gan flīģeļhornists, gan arī komponists, kas vairāku dekāžu garumā palīdzējis veidot džeza, blūza, arī rokmūzikas skanējumu.

Brekers īpašā koncertprogrammā uzstāsies kopā ar Latvijas Radio bigbendu. Klausītājus priecēs plaši pazīstami džeza skaņdarbi, kas tapuši mūziķa dibinātās apvienības “The Brecker Brothers” laikā, piemēram, populārie “Some Skunk Funk”, “African Skies” un “Straphangin”, kā arī aranžētāja un komponista Vinces Mendoza veidoti džeza standarti, ko viņš radījis īpaši Brekeram izpildīšanai kopā ar Latvijas Radio bigbendu.

Varbūt noder


Koncerts 5. VII 19.00 Rīgas Kongresu namā.

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv.

Cena: EUR 8,50 – 30.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+