×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
27. novembris, 2014
Drukāt

Džeza leģenda Morisons izvēlas latviešu folkloru

Publicitātes fotoPublicitātes foto

28. novembrī, Rīgas Kongresu namā, festivāla „Rīgas ritmi” ietvaros pirmoreiz izskanēs unikālā koncertprogramma „Mare Balticum”, kurai austrāliešu džeza mūziķis Džeimss Morisons radījis latviešu tautasdziesmu aranžējumus. Koncertā kopā ar Latvijas Radio bigbendu uzstāsies arī pats Morisons.

Latvijas Radio bigbends iesaistījies jaunā projektam, kura ietvaros bigbends pirmoreiz pievērsies latviešu tautas folklorai. Jaunajā programmā tapuši vairāk nekā desmit unikāli skaņdarbi bigbendam, kuru apdares darījis austrāliešu multiinstrumentālists Džeimss Morisons un tā tiks izpildīta kopā ar pašu meistaru.

„Džeimss Morisons ir lielisks stāstnieks, vislabāk to darot ar mūzikas palīdzību – viņš ir izcils mūziķis, izpildītājs un dēkainis; austrālietis, kurš dzīvo dzīvi ar pilnu krūti!’” teic „Rīgas ritmu pārstāve Lelde Zaķe.

Dž. Morisons pārvalda visdažādākos instrumentus – trombonu, flīģeļhornu, saksofonu, klavieres un kontrabasu – tomēr vislabāk pazīstams kā džeza trompetists. Viņš ir pasaulē zināmākais un populārākais džeza mūziķis no Austrālijas, kurš kļuva pazīstams jau 16 gadu vecumā, sniedzot pārsteidzošus koncertus ASV. Morisons ir uzstājies kopā ar Londonas simfonisko orķestri, kā arī īpašos koncertos Karalienei Elizabetei II un ASV prezidentiem līdzās tam – par nopelniem mūzikā apbalvots ar Austrālijas goda ordeni. Nesen mūziķis atkārtoti iecelts par Kvīnslendas Mūzikas Festivāla māksliniecisko direktoru un par nopelniem džeza mūzikā uzņemts vienā no prestižākajām Austrālijas slavās zālēm „Allans Billy Hyde Graeme Bell Hall”. Par spīti slavai un pamākumiem, mūziķis ir atvērts jauniem izaicinājumiem. Piemēram, 2013. gadā Morisons diriģējis pasaules lielāko orķestri 7224 dalībnieku sastāvā.

“Fenomenāls mūziķis – par to nav nemazāko šaubu! Slavas un profesionalitātes virsotnes, kuras pat paši talantīgākie mūziķi tiecas sasniegt ar grūtu darbu, Džeimss iekaro bez īpašas piepūles un piespiešanās. Viņam spēlēt instrumentus ir tas pats, kas mums, mirstīgajiem, staigāt un elpot – viņš vienkārši to dara!” – raksta „Britishtrombonesociety”.Dž. Morisonu jau vienreiz esam iepazinuši, kad mūziķis viesojies Rīgā 2006. gadā festivālā „Rīgas Ritmi” ietvaros, un šoreiz viņš ir priecīgs atgriezties Latvijā ar jaunu programmu. Projekts, kurā mūziķis radījis apdares tautasdziesmām, tiek īstenots Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas projekts.

Džeza leģenda arī piekritis sniegt meistarklasi džeza māksliniekiem un mīļotājiem Latvijā. Meistarklase norisināsies 27. novembrī, vēsturiskajā Latvijas Radio 1. studijā. Džeimss runās gan par mūziku, gan mūzikas instrumentiem, piemēram, savu futūristisko trompeti, kā arī pieskaries tēmai par mākslas pasauli gan no komerciālā, gan arī no akadēmiskā viedokļa, jo, kā zināms, viņš nule kā nodibinājis savu mūzikas akadēmiju, starp kuras vieslektoriem ir, piemēram, Stīvijs Vonders. Neatņemama meistarklases sastāvdaļa būs arī paraugdemonstrējumi.

Varbūt noder

Koncerts: 28. XI 19.00.Biļetes „Biļešu serviss” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv.

Cena: EUR 4, 25 – 30.

Pieteikšanās uz meistarklasi, rakstot uz e-pastu: workshop@rigaritmi.lv vai gerda.cevere@rigasritmi.lv.

Vairāk informācijas: www.rigasritmi.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+